Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Moje pytanie dotyczy wypadku nauczyciela w szkole (nauczyciel w-f zwichnął nogę). Czy rozporządzenie MENiS z 31 XII 2002 r. (ze zmianami) rozdział 4 art. 41 ust. 1 dotyczy również nauczycieli czy tylko dzieci, czyli czy w przypadku jeśli nauczyciel, nie dziecko, uległ wypadkowi powiadamiam niezwłocznie instytucje wymienione w ust. 1: Pracownika służby bezpieczeństwa, społecznego inspektora pracy, organ prowadzący, radę rodziców. Jeśli tak, to gdzie szukać społecznego inspektora pracy?
Przywołane w pytaniu przepisy dotyczą uczniów i wychowanków szkół i placówek. Tytuł rozdziału 4 to "Wypadki osób pozostających pod opieką szkoły i placówki", a więc uczniów. Rozporządzenie wydane jest na podstawie art. 95a ustawy o systemie oświaty, zgodnie z którym Rozporządzenie określać ma m.in. postępowanie w sprawach wypadków uczniów.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który ma uprawnienia: mgr z pp edukacji wczesnoszkolnej oraz studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki oraz uprawnienia do pracy z dzieckiem autystycznym może pracować z dzieckiem, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną: autyzm, słabosłyszenie. Jest to dziecko w I klasie szkoły podstawowej. Powyższy nauczyciel o tych kwalifikacjach pracuje jako nauczyciel wspomagający. Czy ten sam nauczyciel może również prowadzić zajęcia rewalidacyjne w wymiarze dwóch godzin zgodnie z kwalifikacjami?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na stanowisku nauczyciela języka polskiego w wymiarze 19/18 będzie miał dodatkowo 6 godzin świetlicy z wymiaru 6/26, z jakiego wymiaru zapłacić za godziny ponadwymiarowe?
Bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam! Czy organ prowadzący szkołę ma prawo zwrócić się z prośbą do lekarza orzecznika ZUS z prośbą sprawdzenia zasadności skierowania nauczyciela na urlop dla poratowania zdrowia przez lekarza rodzinnego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Chcę przystąpić do konkursu na dyrektora szkoły, w której pracuje moja żona, jako nauczyciel (zatrudniona na podstawie mianowania). Czy związku z powyższym mogę napotkać na trudności prawne na konkursie, lub jako nowy dyrektor?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Przeniesienie nauczyciela na inne stanowisko. Czy można i w jaki sposób (jak powinno się postąpić po kolei i jakie dokumenty wręczyć - wypowiedzenia zmieniające, aneksy do umów?) przenieść nauczyciela na inne stanowisko (w tej samej szkole) w następujących przypadkach, biorąc pod uwagę, że nauczyciel najprawdopodobniej nie wyrazi zgody na to przeniesienie: 1. nauczyciel mianowany - przeniesienie z wychowawcy świetlicy na nauczyciela edukacji przedszkolnej; 2. nauczyciel mianowany lub dyplomowany - przeniesienie z nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na nauczyciela edukacji przedszkolnej; 3. nauczyciel kontraktowy - przeniesienie z nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej na wychowawcę świetlicy. Czy zamiar przeniesienia należy skonsultować ze związkami zawodowymi (jaka jest podstawa prawna?), a jeśli tak, to w którym momencie - czy po pisemnej odmowie (braku zgody nauczyciela) czy przed?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe