Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jako dyrektor przedszkola niepublicznego zwracam się z zapytaniem. Czy na dziecko 6-letnie spełniające obowiązek rocznego przygotowania przedszkolnego przysługuje taka sama czy może wyższa kwota dotacji niż na dzieci młodsze (od 2,5-5)? Mam również pytanie dotyczące podatku od nieruchomości. Budynek, w którym znajduje się przedszkole jest własnością moją i męża. Całość budynku jest wykorzystywana do celów związanych z działalnością przedszkola, nie dzieje się tutaj nic innego. Budynek ma w sumie 300 m2 powierzchni. Urząd Gminy oczekuje zapłaty podatku od połowy budynku, czyli za 150 m, ponieważ w połowie budynek jest własnością męża, który nie ma nic wspólnego z działalnością przedszkola. Ja jako dyrektor przedszkola i właściciel zostałam zwolniona, ale tylko w połowie. Chcę zaznaczyć, że nie wynajmuję budynku od męża na potrzeby prowadzenia działalności. Czy takie podejście Urzędu Gminy jest słuszne? Z tego, co mi wiadomo placówki oświatowe ze względu na prowadzoną działalność są zwolnione z podatku od nieruchomości. Chcę zaznaczyć, że do roku 2020 tego podatku nie płaciłam, ponieważ Urząd tego nie wymagał.
proszę o informację w tej sprawie.
Na dziecko spełniające obowiązek rocznego wychowania przedszkolnego nie przysługuje dotacja wyższa niż na młodsze dzieci, ponieważ na każdego przedszkolaka jest ona naliczana w wysokości podstawowej kwoty dotacji, zgodnie z art. 17 ust. 3 ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2020 r., poz. 17.
Ze zwolnienia od podatku od nieruchomości korzysta jedynie osoba fizyczna prowadząca niepubliczne przedszkole, ponieważ ma ono charakter podmiotowy, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2019 r., poz. 1170). W orzecznictwie podkreśla się, że zwolnienie to nie dotyczy innych osób, w tym współwłaściciela nieruchomości nieprowadzącego jednostki oświatowej - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 29 kwietnia 2009 r. (II FSK 41/08) oraz wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 września 2017 r. (II FSK 1088/17). Z tego względu zasadne jest twierdzenie urzędu gminy, że drugi małżonek posiadający udział wynoszący ½ we współwłasności nieruchomości z tego zwolnienia nie korzysta, ponieważ nie jest organem prowadzącym niepubliczne przedszkole. Nie ma więc znaczenia okoliczność, że cała nieruchomość jest wykorzystywana na cele oświatowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jeden z rodziców naszego ucznia upoważnił swoją mamę (babcię dziecka) do odbioru wszelkiej korespondencji ze szkoły. Należy zaznaczyć, że korespondencja z tym rodzicem jest obszerna i można by powiedzieć, że systematyczna (mama ucznia składa pisma w sekretariacie szkoły kilka razy w miesiącu, a nawet tygodniu). Odpowiadając na pisma, w korespondencji zamieszczamy różne informacje – choćby takie, jak oceny ucznia, kryteria oceniania, ilość spóźnień, czy jako załączniki np. kopie kartkówek, dodatkowych prac domowych itp. Proszę o informację, jak takie upoważnienie ma się względem RODO? Czy wystarczy, że rodzic złoży je w szkole i już – dokument funkcjonuje i ma swoją ważność, czy powinno być potwierdzone np. przez prawnika? Czy zawarte w nim dane osobowe (imię, nazwisko, numer dowodu osobistego) osoby trzeciej zobowiązują nas do jakiejś dodatkowej czynności?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły poprosił mnie (nauczyciela) o przygotowanie prezentacji multimedialnej z j. niemieckiego. Prezentacja ma zostać umieszczona na stronie urzędu miasta. W jaki sposób mogę wykorzystać w mojej pracy informacje od innego autora? Czy mogę w ogóle powołać się na innego autora danego zagadnienia? Przywłaszczenie materiału innego autora jest karalne.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Moje pytanie dotyczy podstawy prawnej na podstawie której dyrektor zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego. W propozycji dokumentu dostępnego na portalu mamy rozporządzenie z 2015 w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych istnieje jednak § 4 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 3 sierpnia 2017 r. w sprawie oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy w szkołach publicznych (Dz.U. z 2017 r. poz. 1534). Stąd pytanie "Która podstawa jest właściwa?"
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Rada Rodziców zwróciła się do dyrektora szkoły o udostępnienie zakresu obowiązków dyrektora i jego zastępców. Czy dyrektor ma obowiązek udostępnić te dokumenty?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Zapytanie Czy w opisanej przeze mnie sytuacji powinno się stosować przepisy ustawy PZP? W maju 2015 roku jednostka zorganizowała wycieczkę krajową. Koszt wycieczki to kwota 40.000,00 z czego 8.160,00 to koszt poniesiony przez uczestników wpłacony ma rachunek ZFŚS. W m-cu następnym zorganizowany został spływ kajakowy. Koszt tej wyprawy to kwota 4.270,00 z czego 1.513,00 to koszt poniesiony przez uczestników wpłacony na rachunek ZFŚS. W m-cu czerwcu komisja ZFŚS zaproponowała Dyrekcji zorganizowanie w roku 2016 wycieczki zagranicznej. W sierpniu 2015 zostały wysłane zapytania o cenę do trzech biur podróży. Z najlepszym z wykonawców podpisaliśmy w w-cu październiku 2015 umowę. W listopadzie zgodnie z umową dokonaliśmy przedpłaty w wysokości 25.327,00 czego 8.600,00 to wpłaty uczestników na rachunek ZFŚS. Kolejną ratę w wysokości 67.123,00 zapłacono wykonawcy w roku 2016 z czego 17.759,00 to wpłaty uczestników wycieczki na rachunek ZFŚS. W sumie koszt wycieczki zagranicznej to kwota 92.450,00 z czego 26.359,00 to koszt poniesiony przez pracowników wpłacony na rachunek ZFŚS. Nazwa 2015 2016 Wycieczka krajowa 40.000,00 Wpłata uczestników- wycieczka krajowa 8.160,00 Spływ kajakowy 4.270,99 Wpłata uczestników-spływ 1.513,00 Wycieczka zagraniczna-przedpłata 25.327,00 67.123,00 Wpłata uczestników-wycieczka zagraniczna 8.600,00 17.759,00 Koszt poniesiony przez jednostkę 51.324,99 49.364,00
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe