Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jeden z nauczycieli przebywał na zwolnieniu lekarskim w okresie od 29.01. br. do 28.06.br. Okres ten objął przerwę feryjną. Jeśli zatem należy się urlop za ten okres, wtedy w jakim okresie powinien go wykorzystać - czy do końca roku kalendarzowego, czy w okresie jednego roku (w tym przypadku od lutego do lutego)?
Zgodnie z art. 66 ust. 1 Karty Nauczyciela urlop uzupełniający przysługuje w wymiarze do 8 tygodni. Udzielić go można dopiero po wakacjach, ponieważ dopiero wtedy możliwe jest stwierdzenie, czy nauczyciel wykorzystał należny urlop. Urlopu uzupełniającego udziela się w ciągu roku szkolnego (następnego). Oznacza to, że nie musi być on przydzielony od razu we wrześniu - jest na to czas od września do czerwca (z wyłączeniem okresu ferii zimowych i wakacji, ponieważ jest to czas nowego urlopu wypoczynkowego).
Sposób obliczania należnego urlopu uzupełniającego:
8 tygodni (pula) - liczba tygodni wykorzystanego urlopu = liczba tygodni urlopu uzupełniającego.
Nauczyciel ten nie nabył prawa do uzupełniającego urlopu wypoczynkowego, ponieważ w trakcie wakacji wykorzystał 8 tygodni urlopu (8-8=0)
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W naszej gminie jest prezes oddziału ZNP, który nie jest moim pracownikiem - jest zatrudniony w innej szkole w gminie. W mojej szkole są zatrudnieni pracownicy, którzy należą do ZNP w ilości 30% z całej gminy. Dyrektor szkoły, w której zatrudniony jest prezes wystosował do mnie pismo będące porozumieniem, a z którego wynika, że mam ponosić koszty związane ze zniżką godzin oddelegowanego prezesa (prezes zatrudniony jest na 6/18 w macierzystej szkole). 1. Czy muszę ponosić koszty proporcjonalnie do liczby członków ZNP zatrudnionych w mojej szkole? 2. Czy w skład ponoszonych przeze mnie kosztów powinny wchodzić: składki zus i fundusz pracy, średnia z nadgodzin, dodatek uzupełniający, dodatek wiejski, fundusz nagród, odpis na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, dodatkowe wynagrodzenie roczne, dodatkowe wynagrodzenie roczne ("13")?
- Jak zatrudnić nauczyciela wychowania przedszkolnego bez stopnia awansu zawodowego od 1.01.2018r. na zastępstwo za nauczycielkę, która będzie przebywała na zwolnieniu lekarskim do czasu porodu a następnie na urlopie macierzyńskim?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jakie konsekwencje grożą nauczycielowi, który przebywa na zwolnieniu L4 w jednej szkole a prowadzi zajęcia w drugiej szkole?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka pracująca w przedszkolu popełniła przestępstwo umyślne jazda pod wpływem alkoholu). Od 1.03 .2018 r zostanie przesunięta na stanowisko woźnej, gdyż tak pracowała wcześniej. W październiku 2017 r. rozpoczęła studia podyplomowe, które zostały jej dofinansowane przez dyrektora placówki w styczniu 2018 r. Czy nauczycielka powinna te pieniądze zwrócić ?
- Nauczyciel zatrudniony w gimnazjum, który od 20 lat uzupełniał etat w szkole podstawowej (w roku szkolnym 2018/2019 miał 1 godzinę w gimnazjum, a 17 godzin w szkole podstawowej). W związku z likwidacją gimnazjum w październiku 2018 r. napisał podanie do szkoły podstawowej o przeniesienie za porozumieniem stron i dostał odpowiedź odmowną. Jest wiceprezesem ZNP i radnym powiatowym. Czy Wójt Gminy powinien nakazać dyrektorowi szkoły przyjęcie tego nauczyciela, ponieważ są dla niego godziny? Nadmieniam, że inni nauczyciele z takim samym wykształceniem mają po półtora etatu. Co z przepisami przejściowymi, że pierwszeństwo w zatrudnieniu mają nauczyciele ze zlikwidowanych gimnazjów?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe