Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
państwa odpowieź:Na podstawie art. 3 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz. U. z 1990 r. Nr 54, poz. 310) na wniosek zainteresowanej osoby urząd gminy właściwy dla położenia gospodarstwa jest obowiązany stwierdzić okresy jej pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym, wydając stosowne zaświadczenie w celu przedłożenia w zakładzie pracy. Jeżeli organ nie dysponuje dokumentami uzasadniającymi wydanie zaświadczenia o pracy zainteresowanej osoby w indywidualnym gospodarstwie rolnym, zawiadamia ją o tej okoliczności na piśmie. Wówczas okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym mogą być udowodnione zeznaniami co najmniej dwóch świadków zamieszkujących w tym czasie na terenie, na którym jest położone to gospodarstwo rolne. Zeznania nie mogą mieć formy pisemnej tylko ustną, muszą być utrwalone w protokole oraz są odbierane po pouczeniu o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań (art. 83 KPA). Moje pytanie czyli przy ustaleniu ewentualnego stażu z pracy w gospodarstwie rolnym potrzebuję tylko i wyłącznie zaświadczenia z gminy? Nie są potrzebne zaświadczenia o meldunku z tamtych lat czy kopie zaznań świadków? Czy jest jakiś druk na którym nauczyciel wnioskuje o zaliczenie stażu?
Jeśli gmina wystawi zaświadczenie o pracy w gospodarstwie, nauczyciel nie przedstawia dodatkowych dokumentow. Jesli gmina odmówi wydania zaświadczenia, zeznania świadków odebrać może gmina lub szkoła. Nie obowiązuje wzór wniosku o wliczenie pasionki do stażu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który ma uprawnienia: mgr z pp edukacji wczesnoszkolnej oraz studia podyplomowe z oligofrenopedagogiki oraz uprawnienia do pracy z dzieckiem autystycznym może pracować z dzieckiem, które ma orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego z uwagi na niepełnosprawność sprzężoną: autyzm, słabosłyszenie. Jest to dziecko w I klasie szkoły podstawowej. Powyższy nauczyciel o tych kwalifikacjach pracuje jako nauczyciel wspomagający. Czy ten sam nauczyciel może również prowadzić zajęcia rewalidacyjne w wymiarze dwóch godzin zgodnie z kwalifikacjami?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy ukarania pracownika w związku z opuszczeniem miejsca pracy i pozostawieniem dzieci pod opieką pomocy nauczyciela. Nauczyciel tego dnia według planu powinien prowadzić zajęcia w zespole rewalidacyjno-wychowawczym w godz. 9.00 – 13.00 zgodnie z planem w dzienniku zajęć. Dyrektor szkoły osobiście stwierdził nieobecność nauczyciela i brak jakiejkolwiek informacji, czym może być spowodowana. Czy ukaranie pracownika karą porządkową wynika tylko z Kodeksu Pracy czy można również poddać go karze dyscyplinarnej na podstawie Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka przebywa na urlopie na poratowanie zdrowia do końca lutego 2016r. W zastępstwie pracuje za nią nauczyciel na umowę na czas zastępstwa. Wspomniana nauczycielka jednak na tym właśnie stanowisku będzie od września miała ograniczenie etatu. I moje pytanie, czy dobrze myślę: Pani na urlopie podpisuje ze mną wypowiedzenie dotychczasowych warunków ale z zastrzeżeniem, że wejdzie ono w życie z chwilą powrotu do pracy. Zastępujący ją nauczyciel otrzyma, z zachowaniem terminu wypowiedzenia, również stosowny aneks do umowy na czas zastępstwa. Czy to tak ma być rozwiązane?
- Zwolniliśmy nauczyciela mianowanego po 182 dniach zwolnienia lekarskiego i okresie pobierania świadczenia rehabilitacyjnego - zgodnie z art. 23.1 pkt 2 KN. Obecnie ów nauczyciela w sądzie ubiega się o przywrócenie do pracy, czy ma ku temu podstawy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka mianowana przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia od grudnia 2017. W maju 2018 r. podpisała zgodę na ograniczenie etatu w roku szkolnym 2018/2019 - do 11 godzin.Czy wynagrodzenie nauczycielki ulega proporcjonalnemu obniżeniu od 1 września, czy do grudnia jest ono wypłacane w pełnej wysokości ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe