Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam, czy organ prowadzący może wstrzymać wypłatę nagród, dodatków motywacyjnych i innych wynikających z stosunku pracy, tłumacząc to brakiem środków finansowych? Czy w takiej sytuacji należałoby wypowiedzieć pracownikom warunki płacy? W regulaminie gminnym nie ma zapisów mówiących o tym, że można nie wypłacić ww. świadczeń.
Zgodnie z Kartą Nauczyciela (art. 30 ust. 1) wynagrodzenie nauczycieli składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego;
2) dodatków: za wysługę lat, motywacyjnego, funkcyjnego oraz za warunki pracy;
3) wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe i godziny doraźnych zastępstw;
4) nagród i innych świadczeń wynikających ze stosunku pracy, z wyłączeniem świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych i dodatków socjalnych określonych w art. 54.
Ponadto, na podstawie art. 30 ust. 6 KN, organ prowadzący szkołę będący jednostką samorządu terytorialnego określa dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego, w drodze regulaminu wysokość stawek dodatków, o których mowa w ust. 1 pkt 2, oraz szczegółowe warunki przyznawania tych dodatków.
Z powyższego wynika, że jeżeli tylko nauczyciel spełnia warunki do uzyskania prawa do któregokolwiek z wymienionych dodatków, musi go otrzymać. Organ prowadzący w regulaminie określa jedynie wysokość tych dodatków oraz szczegółowe warunki ich przyznawania, czyli np. czym konkretnie musi się wykazać nauczyciel, aby otrzymać dodatek motywacyjny.
Ustawa nie daje organom prowadzącym uprawnienia do regulowania sytuacji, w których można nauczycielowi odebrać dodatki, a wypłata tychże należy do obowiązków organów prowadzących.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dopuszczalne jest zawarcie z nauczycielem umowy wynikającej z zastępstwa za nieobecnego nauczyciela zgodnie z art. 10 pkt 7 KN? Czy w treści umowy podaje się przyczyny uzasadniające zawarcie umowy (informacja, o której mowa w art. 29 § 1 1 Kodeksu pracy, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony? Jeżeli nie, to w sytuacji zawarcia umowy na czas określony ma zastosowanie art. 251 1 § 1 KP (limit umów)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka języka angielskiego jest nauczycielem kontraktowym zatrudnionym w gimnazjum na czas nieokreślony. Po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego i wychowawczego od 1 września 2015 r. wraca do pracy. Z arkusza organizacyjnego już od 3 lat wynika, że nie będzie dla niej pełnego etatu a może nawet nie być 1/2 etatu. Co w tej sytuacji ma zrobić dyrektor, skoro nauczycielka posiada kwalifikacje tylko do języka angielskiego? Będę wdzięczna za poradę.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor placówki oświatowo-wychowawczej (placówka nieferyjna), w której odbywają się zajęcia rozwijające uzdolnienia i zainteresowania dla uczestników w wieku 3-23 lat, musi kierować wszystkich pracowników (administracyjnych, obsługi, nauczycieli) na badania sanitarno-epidemiologiczne? Czy pracownik placówki oświatowo-wychowawczej może być dopuszczony do pracy jeżeli jest brak orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy z nauczycielami i opiekunami uczniów na wycieczce szkolnej należy zawrzeć dodatkowe umowy cywilnoprawne na czas wyjazdu? Chodzi o kwestię przekraczania czasu pracy - 40 godzin oraz sprawy opieki wieczornej lub nocnej, zadania wykraczające poza 40 godz. zakres zadań wykonywanych w ramach stosunku pracy. Czy za dodatkowe godziny trzeba zapłacić czy można to rozwiązać w inny sposób?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zgodnie z nowymi przepisami pracownik korzystający z przysługującego mu prawa do dwóch dni opieki nad zdrowym dzieckiem może wykorzystać je jako dwa dni w całości oraz może wykorzystać dwa dni w godzinach - czyli jako 16 godzin. Jeżeli nauczyciel pracuje z dziećmi w danym dniu 3 godziny to należy z przysługującego mu czasu 16 godzin potrącić tylko 3 godziny, czy należy rozliczać to łącznie z czasem przeznaczonym na przygotowanie się do zajęć itp. Proszę o wyjaśnienie jak należy rozliczyć czas nieobecności z tytułu opieki nad zdrowym dzieckiem nauczycielowi, który chce skorzystać z rozliczenia godzinowego?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe