Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem szkoły od roku. Poprzednia dyrektorka jest oddelegowana do pracy w strukturach samorządowych. Uczyła matematyki. W szkole mam zatrudnione trzy nauczycielki matematyki - jedną na zastępstwo, a dwie na czas nieokreślony; wszystkie są dyplomowane. Każda z nich pracuje na pełnych etatach w innych placówkach. Chciałabym unormować sytuację nauczania matematyki i zatrudnić jedną matematyczkę chociaż na zastępstwo, ale na pełny etat. Jak rozwiązać umowy z obecnymi nauczycielkami?
Rozumiem, że wszystkie trzy nauczycielki nie mają u Pani pełnego etatu. Takie umowy można rozwiązać na podstawie art. 27 ust. 1 Karty Nauczyciela:
"Rozwiązanie umowy o pracę zawartej z nauczycielem na czas nieokreślony następuje z końcem roku szkolnego, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem."
W wypowiedzeniu należy dokładnie określić przyczyny rozwiązania stosunku pracy. Proszę dokładnie przeanalizować sytuację kadrową w szkole przed podjęciem decyzji o zwolnieniach, np. czy nie doprowadzi to do sytuacji, w której dwie panie stracą pracę, a trzecia będzie miała etat + nadgodziny. W takim przypadku panie wygrają ewentualną sprawę w sądzie pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Przyjmuję kilku nauczycieli z gimnazjum. Jakie dokumenty powinni złożyć przy zatrudnieniu w SP?
- Mam nauczycielkę, która 6 września 2016 r. kończy urlop macierzyński. W tym momencie przygotowuję projekt arkusza organizacyjnego i wiem, że od 1 września br. mogę jej przydzielić 7,9/18 godzin. Zgodnie z przepisami powinnam wręczyć jej wypowiedzenie. Jest to nauczycielka kontraktowa, która w wakacje będzie przystępowała do awansu na nauczyciela mianowanego. Bardzo proszę o prawidłowe zasady postępowania w takim przypadku.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Jestem dyrektorem Zespołu Szkół. Piszę, ponieważ potrzebuję porady prawnej. Jedna z naszych nauczycielek edukacji wczesnoszkolnej przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Zatrudniłam na jej miejsce (do końca roku szkolnego) inną panią, która wczoraj poinformowała mnie, że jest w ciąży i (od dziś) będzie na zwolnieniu lekarskim (zdaniem lekarza konieczne i uzasadnione). Mam pytanie, czy mogę skrócić nauczycielce urlop dla poratowania zdrowia? Dodam, że w obecnej, trudnej sytuacji szkoły, jest gotowa wrócić do pracy. Czy lepiej to zrobić na prośbę nauczyciela, czy też na prośbę dyrektora? Jakie konsekwencje może to mieć w sytuacji, gdyby okazało się, że za kilka lat nauczycielce znów byłby potrzebny taki urlop? Dodam, że nauczycielka, o której mowa już podczas urlopu (wakacji) podjęła leczenie, jest 4 miesiące po zabiegu, czuje się dobrze i myślę, że lekarz wydałby zdolność do pracy.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy z Kodeksu pracy (40 godz. w tygodniu), który przebywał na urlopie macierzyńskim do dnia 21 września 2022r. i od dnia 22 września 2022r. łączy urlop rodzicielski z pracą na 1/2 etatu. Czy nauczyciel ten wracając do pracy od dnia 22 września 2022r. powinien w pierwszej kolejności wykorzystać zaległy urlop za rok 2021, który wg. Art. 168 Kodeksu Pracy powinien być wykorzystany do 30 września 2022.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany został zatrudniony na 9/18 jako nauczyciel geografii (jedna umowa) po 5 latach pracy dyrektor zatrudnił go jako wychowawcę w wymiarze 26/26 (druga umowa). Stanowisko dyrektora objęłam od 1.09 i wgłębiając się w kadry zauważyłam, że ten pracownik ma 2 umowy z jednym pracodawcą na czas nieokreślony. Ponadto system sio nie przyjmuje tego nauczyciela ze względu na zbyt dużą liczbę godzin. W przeliczeniu pensum z tych 2 etatów powinno wynosić według mnie 23/23, a nadgodziny 12 (jestem świadoma że takiej ilości nadgodzin mieć nie może) . Pytanie co z nim zrobić?? W arkuszu widnieje na osobnych etatach bez nadgodzin. Kadrowa upiera się że umowy są dobrze skonstruowane. Nauczyciel pracuje w młodzieżowym ośrodku socjoterapii.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe