Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Przyjmuję kilku nauczycieli z gimnazjum. Jakie dokumenty powinni złożyć przy zatrudnieniu w SP?
Nauczyciel może być zatrudniony w szkole podstawowej w drodze przeniesienia (art. 18 Karty Nauczyciela). Zgodnie z art. 220 ust. 1 ustawy z dnia 14.12.2016 r. wprowadzającej ustawę Prawo oświatowe, w okresie do dnia 31 sierpnia 2019 r. przepisy art. 18 ust. 1, 4 i 5 Karty Nauczyciela stosuje się nie tylko do nauczycieli zatrudnionych przez mianowanie, ale również do tych, których stosunek pracy został nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Wówczas stosunek pracy nawiązany w gimnazjum nauczyciel kontynuuje w szkole podstawowej (akta osobowe nauczyciela "przechodzą" razem z nim do nowej szkoły).
Jeżeli zatrudnienie nauczyciela w szkole podstawowej będzie jego dodatkowym zatrudnieniem (dalej będzie pracował w gimnazjum, jako głównym miejscu pracy), składa on do dyrektora szkoły podstawowej takie same dokumenty, jak każdy inny nowo zatrudniany nauczyciel i dodatkowo, jeżeli jest zatrudniony w gimnazjum w pełnym wymiarze godzin, zgodę dyrektora gimnazjum na dodatkowe zatrudnienie. Wymóg ten wynika z art. 222 ust. 1 ustawy wprowadzającej ustawę Prawo oświatowe: w okresie od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wymaga uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia.
Ponadto, zgodnie z art. 10 ust. 8 Karty Nauczyciela, nie można nawiązać stosunku pracy z nauczycielem, który nie spełnia warunków, o których mowa w ust. 5 pkt 2-5 KN, m.in.:
- nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe (w celu potwierdzenia spełniania tego warunku nauczyciel, przed nawiązaniem stosunku pracy, jest obowiązany przedstawić dyrektorowi szkoły informację z Krajowego Rejestru Karnego);
- nie był prawomocnie ukarany karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 3, w okresie 3 lat przed nawiązaniem stosunku pracy, albo karą dyscyplinarną, o której mowa w art. 76 ust. 1 pkt 4 (w celu potwierdzenia spełniania tego warunku, dyrektor szkoły, przed nawiązaniem stosunku pracy z nauczycielem, jest obowiązany zasięgnąć informacji z centralnego rejestru orzeczeń dyscyplinarnych).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy przepisy regulujące wynagradzanie nauczycieli za ustne egzaminy maturalne odnoszą się również do tzw. matury próbnej? Czy za matury próbne i przepracowane w ten sposób nadgodziny nauczycielom nie przysługuje żadne wynagrodzenie?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik jest zatrudniony na stanowisku; pomoc nauczyciela, w zakresie wykonywanych czynności ma wpisane m.in. pilnowanie mienia lub ochrona osób i pracuje 24 godziny w tym niedziela potem ma 48 godzin wolne, a w następne dni pracuje po 8 godz.tj od 22.00- 6.00 rano, czwartą niedziele tygodnia ma wolną. Czy tak jest dopuszczalne? Zaznaczam że w rozporządzeniu dla pracowników samorządowych nie znalazłam stanowiska; pilnowanie mienia lub ochrona osób, więc dałam to w zakresie wykonywania czynności. W placówce jest potrzeba, aby pracownik pracował przez weekend 24 godziny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczycielowi przysługuje dodatek za pracę z uczniem upośledzonym ? Proszę podać podstawę prawną.
- Czy pomoc nauczyciela, posiadająca wykształcenie pedagogiczne (licencjat) może sprawować samodzielnie opiekę nad uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie np. w czasie przerwy lub na świetlicy?
- Nasza szkoła realizuje projekty unijne w ramach programu Erasmus+. W okresie ferii zimowych i letnich nauczyciele biorą udział w wyjazdach zagranicznych jako uczestnicy szkoleń zawodowych lub jako opiekunowie uczniów, którzy odbywają staże zagraniczne. Na czas wyjazdu nauczyciele otrzymują delegacje służbowe. Czy związku z tym nauczyciel przebywający w tym czasie na wyjeździe zagranicznym przebywa jednocześnie na urlopie wypoczynkowym i czy zasadne jest wypłacenie za ten czas wynagrodzenia za czas urlopu wypoczynkowego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe