Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jestem dyrektorem zespołu szkól (sp+gimnazjum). Chciałabym od września 2017 r. "uruchomić" klasę sportową - klasę 4. Jakie czynności mam w tym kierunku podjąć? Czy mogę taką klasę utworzyć od klasy 4? Jakie warunki muszę spełnić (jako szkoła), gdzie ewentualnie zgłosić ten fakt?
Klasy sportowe mogą być tworzone w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych dla młodzieży. W oddziale sportowym jest prowadzone szkolenie sportowe w jednym lub kilku sportach, w co najmniej trzech kolejnych klasach szkoły danego typu (np. w klasach IV – VI szkoły podstawowej, we wszystkich klasach gimnazjum), dla co najmniej 20 uczniów w oddziale. Warunkiem utworzenia oddziału sportowego jest posiadanie obiektów lub urządzeń sportowych niezbędnych do prowadzenia szkolenia sportowego albo zawarcie przez organ prowadzący umowy dotyczącej korzystania z obiektów lub urządzeń sportowych innych jednostek organizacyjnych. Prowadzone w klasie szkolenie sportowe wymaga opracowania dla poszczególnych sportów (i realizowania) programów szkolenia sportowego (§ 1 – 6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 października 2012 r. w sprawie warunków tworzenia, organizacji oraz działania oddziałów sportowych, szkół sportowych oraz szkół mistrzostwa sportowego, Dz. U. z 2012 r., poz. 1129). Jeśli chodzi o samo utworzenie takiego oddziału, zgodę na zapewnienie jego funkcjonowania i finansowanie musi wyrazić organ prowadzący (art. 5 ust. 7 UoSO), co w przypadku szkoły publicznej następuje przez zatwierdzenie projektu arkusza organizacyjnego. Ponieważ utworzenie takiego oddziału dotyczy organizacji pracy, propozycję utworzenia oddziału sportowego powinna zaopiniować rada pedagogiczna w publicznym zespole (art. 41 ust. 2 pkt 1), zaś w niepublicznym – kompetencje organów określa statut (art. 84 ust. 2 pkt 3 UoSO). Organ prowadzący może przed podjęciem decyzji chcieć zapoznać się z opinią rady pedagogicznej (ewentualnie innego statutowego organu), programami szkolenia sportowego lub wymagać także jeszcze innych dodatkowych dokumentów, np. opinii doradców metodycznych odnośnie ww. programów, dokumentacji dotyczącej posiadania lub pozyskiwania obiektów lub urządzeń sportowych. W związku z rozpoczęciem funkcjonowania klasy sportowej, konieczne jest wprowadzenie do statutu zasad jej organizacji, opracowanie szkolnego planu nauczania uwzględniającego prowadzenie oddziału sportowego w co najmniej trzech kolejnych klasach, a także zorganizowanie zajęć dydaktycznych dla uczniów tej klasy w posób umożliwiający godzenie zajęć sportowych z nauką. W publicznych szkołach nabór do takich klas jest prowadzony według zasad określonych w art. 20h UoSO.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Klasa IV w roku szkolnym 2020/2021 będzie liczyła 28 uczniów. Obowiązuje więc podział na języku angielskim. Czy do podziału potrzebne jest przeprowadzenie diagnozy, aby utworzyć grupę zaawansowaną i mniej zaawansowaną?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o stanowisko w następującej sprawie: w skład MOS wchodzi gimnazjum. Czy konieczne jest w tym wypadku prowadzenie Księgi wychowanków i Księgi uczniów? Czy nie wystarczy tylko Księga wychowanków? Uczniem gimnazjum jest zawsze wychowanek MOS i odwrotnie. W związku z tym dane wychowanka/ucznia są powielane.
Drugie pytanie.
Parę miesięcy temu ukazała się informacja, że od tego roku szkolnego Program Wychowawczy i Profilaktyki stanowi całość. Niestety nie wydrukowałam tej informacji i nie mogę znaleźć potwierdzenia tego faktu w przepisach. Proszę o pomoc i w tej sprawie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka była od 1 września 2011 roku do 31 sierpnia 2012 roku na urlopie do poratowania zdrowia. W czerwcu 2012 roku przyznałam nauczycielom dodatki motywacyjne na trzy miesiące (VII, VIII, IX). Pani, która była na w/w urlopie, przyznałam 0%.
W regulaminie jest zapis, że dodatki przyznaje się na czas od 2 do 6 miesięcy i są wymienione warunki mówiące, za co otrzymuje się te dodatki. Jak powinnam postąpić, aby przyznawanie dodatków motywacyjnych było przeprowadzone zgodnie z prawem?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Dyrektor szkoły opracował projekt planu finansowego na rok 2016. Organ prowadzący przyznał niewystarczające środki finansowe, nie mają one odzwierciedlenia w planie finansowym dyrektora szkoły. Relacje z organem prowadzącym są złe. Jakie narzędzia prawne ma dyrektor w ręku? W trakcie roku pieniądze są dokładane przez OP, ale na ten moment są za małe. Wystarczy negatywna opinia rady pedagogicznej? Czym taka opinia skutkuje?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jako SOSW, którego organem prowadzącym jest powiat realizujemy zajęcia z wczesnego wspomagania rozwoju dziecka (ZWWRD). Czy obowiązuje nas zasada tak jak w szkole ,że przyjęcie dziecka na zajęcia z innego powiatu możliwe jest na podstawie porozumienia między powiatami
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe