Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Jesteśmy szkołą feryjną. Nauczyciel, jako opiekun, w okresie wakacji w ramach projektu ERASMUS+ wyjeżdża na trzy tygodnie za granicę. Tam będzie otrzymywał "kieszonkowe" za opiekę nad młodzieżą. Nadmieniam, że to dyrektor kieruje nauczyciela. Co z urlopem nauczyciela? Czy dyrektor szkoły będzie miał obowiązek udzielić nauczycielowi urlopu zaległego?
Dyrektor nie może zlecić nauczycielowi szkoly feryjnej pracy w trakcie ferii szkolnych. W tym czasie nauczyciel przebywa na urlopie wypoczynkowym. Karta Nauczyciela w art. 64 ust. 2 wymienia przypadki, w których nauczyciel może zostać zobowiązany do pracy podczas ferii. Zgodnie z jego brzmieniem, nauczyciel może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie ferii szkolnych następujących czynności:
Nie ma możliwości udzielenia nauczycielowi opisanemu w pytaniu urlopu uzupełniającego. Zgodnie z art. 66 ust. 1 urlop taki przysługuje w przypadku niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z powodu niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną, urlopu macierzyńskiego, urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopu ojcowskiego, urlopu rodzicielskiego, urlopu dla poratowania zdrowia, odbywania ćwiczeń wojskowych albo krótkotrwałego przeszkolenia wojskowego.
Wszelkie zajęcia z uczniami lub na ich rzecz realizowane w trakcie ferii szkolnych powinny odbywać się w ramach dodatkowej umowy, np. zlecenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka odbywająca staż na awans zawodowy przebywa na zwolnieniu chorobowym od 04.12.2014. Czy podstawą do wstrzymania dodatku funk. opiekuna stażu jest art.9d ust. 5 KN, czy może jest inna podstawa prawna?
- Zwracam się z prośbą o udzielenie porady. W gimnazjum w roku szkolnym 2016/2017 w bibliotece zatrudnionych na pełnych etatach jest dwóch nauczycieli, chronionych przez dwa różne związki zawodowe. Nauczyciele Ci mają w przydziale po 3/4 etatu biblioteki i 1/4 etatu świetlicy. Od roku szkolonego 2017/2018 gimnazjum zostaje przekształcone w liceum ogólnokształcące. Konsekwencją tego jest likwidacja świetlicy. 1.Czy można ograniczyć tym chronionym nauczycielom zatrudnienie przydzielając po 3/4 etatu tylko nauczyciela biblioteki, gdyż nie posiadają innych kwalifikacji ? 2.Czy mogę bardziej ograniczyć zatrudnienie tym nauczycielom chronionym po 1/4 etatu, aby pełny etat przydzielić dla dyrektora szkoły jako zabezpieczenie po zakończeniu kadencji ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Kiedy nauczyciel spełni warunki przejścia na emeryturę wg nowych przepisów? Nauczycielka urodziła się 1963r. Ma przepracowane 27 lat przy tablicy. Jest nauczycielką klas specjalnych (pracuje z dziećmi niepełnosprawnymi z upośledzeniem w stopniu umiarkowanym i znacznym. Kiedy będzie mogła ubiegać się o emeryturę nauczycielską i jakie warunki musi spełnić?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jak wygląda procedura w sytuacji, kiedy dyrektor szkoły zdecyduje się zatrudnić pracownika bez stopnia awansu jako pracownika kontraktowego (ze względu na szczególne osiągnięcia). Czy pracownikowi sporządza się wówczas akt nadania stopnia awansu nauczyciela kontraktowego i może on w związku z tym rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego (po upływie wymaganego czasu)?
- 1.Jakie kwalifikacje powinien mieć wicedyrektor przedszkola publicznego, którego organem prowadzącym jest osoba fizyczna? Czy musi być mgr i mieć ukończony kurs lub studia z zarządzania oświatą?
2.Jakie stanowiska w przedszkolu upublicznionym można utworzyć? Czy stanowisko wicedyrektora ds.finansowych i/lub pedagogicznym będzie uznane w arkuszu organizacyjnym? Poproszę o wskazanie przepisów, w których mogę znaleźć odpowiedź na temat stanowisk pracy w przedszkolach.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe