Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Kilka lat temu do pracy w OKE został oddelegowany nauczyciel języka rosyjskiego. W szkole realizowano wiele godzin lekcyjnych, ze względu na dużą ilość klas. Ponadto szkoła zatrudniała trzech nauczycieli języka rosyjskiego (w tym jednego na zastępstwo za nieobecnego nauczyciela pracującego w OKE). W chwili obecnej brak jest godzin na trzy etaty języka rosyjskiego. Co w takim przypadku powinien zrobić dyrektor: wypowiedzieć umowę dla nauczyciela na zastępstwie w tym samym czasie wypowiedzieć umowę dla nauczyciela już zatrudnionego i zatrudnić go na zastępstwo (za nieobecnego nauczyciela OKE), czy można wręczyć wypowiedzenie nauczycielowi pracującemu w OKE?
Przede wszystkim nauczyciel zatrudniony w celu zastępstwa za oddelegowanego do pracy w OKE powinien być zatrudniony na czas określony na jeden rok szkolny, następnie każdego roku powinien otrzymywać umowę o pracę na kolejny rok szkolny, w wymiarze odpowiadającym aktualnym potrzebom szkoły. W takich przypadkach można z nauczycielem zawierać wiele umów na czas określony (kodeksowa zasada przekształcenia trzeciej umowy w umowę na czas nieokreślony nie ma zastosowania w przypadku nauczycieli).
Ponadto zatrudnienie nauczyciela w celu zastępstwa za nieobecnego nauczyciela nie jest tożsame z zatrudnieniem " na zastępstwo" uregulowanym w kodeksie pracy. Nauczycieli w takim przypadku zatrudnia się po prostu na czas określony. Oczywiście w umowie można wpisać, że jest to zatrudnienie związane z zastępstwem konkretnego nauczyciela, jednak umowa taka powinna mieć określone daty jej obowiązywania.
W opisanym przypadku należy zastosować przepisy art. 20 Karty Nauczyciela. Wybierając nauczyciela do zwolnienia należy zastosować obiektywne kryteria zwalniania nauczycieli, biorąc pod uwagę m.in. rodzaj nawiązania stosunku pracy. Nauczyciel zatrudniony na czas określony (również w przypadku zastępstwa) może zostać w takim przypadku zwolniony i nie stosuje się do niego przepisów kodeksu pracy.
Z uzasadnienia wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 stycznia 2005 r. (I PK 159/04):
"...art. 20 Karty Nauczyciela jest przepisem regulującym w sposób szczególny rozwiązywanie z nauczycielami stosunków pracy z przyczyn organizacyjnych, w tym z powodu częściowej lub całkowitej likwidacji szkoły. Normuje tę materię w całości. Przepis art. 20 Karty dotyczy rozwiązywania stosunków pracy niezależnie od podstawy ich nawiązania. Podstawa nawiązania stosunku pracy różnicuje jedynie sytuację nauczycieli w zakresie prawa do odprawy. Co warto podnieść, ustawodawca, który konsekwentnie rozróżnia umowy o pracę na czas nieokreślony oraz na czas określony i to nie tylko w fazie nawiązania stosunku pracy (art. 10), ale także jego rozwiązania (art. 27), w ust. 2 art. 20 stanowi o zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę, nie konkretyzując jej rodzaju (podobnie w art. 26). Oznacza to, że art. 20 Karty ma zastosowanie nie tylko do stosunków pracy z mianowania, ale także do wszystkich -bezterminowych i terminowych - umownych stosunków pracy. "
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Woźna oddziałowa przedszkola w przydziale czynności ma zapis, który zobowiązuje ją do wyprowadzania dzieci do toalety. Pracownica odmówiła wykonywania tych czynności, tłumacząc, że nie ma uprawnień do pozostawania samej z dziećmi przez ten czas, ponieważ nie ma przygotowania pedagogicznego. Toaleta dzieci znajduje się z tyłu korytarza przedszkolnego, tak więc nauczyciel nie widzi dzieci. Czy są, na zaistniałą sytuację, jakieś regulacje w prawie? Czy może przejąć te czynności woźna, która ma wykształcenie opiekunki dziecięcej ukończone w 2-letnim Medycznym Studium Zawodowym?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co roku przyznajemy z Zfśs dofinansowanie do wczasów pod gruszą. Jednemu z pracowników kończy się umowa 30 czerwca 2015r. Świadczenia mogą być wypłacone najwcześniej w lipcu (14 dni wykorzystanego urlopu) w tym okresie już nie będzie on naszym pracownikiem, a emerytom nie przyznajemy tego rodzaju świadczeń. Pracownicy składali podania o dofinansowanie w czerwcu 2015r. Czy możemy świadczenia te przyznać np. z dniem 30 czerwca br. (protokół z datą 30 czerwca ), a wypłacić je w lipcu?
- Czy mogę zatrudnić nauczyciela pedagoga na zastępstwo za nauczyciela, który udał się na urlop dla poratowania zdrowia, bez zgody organu prowadzącego?
Chodzi o szukanie oszczędności przez miasto a ja zostanę bez pedagoga.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na stanie placówki zatrudniony jest nauczyciel informatyki i j. niemieckiego, który przebywa od 8 lat na urlopie wychowawczym (2 dzieci). Jest to nauczyciel dyplomowany, posiadający umowę o pracę przez mianowanie. Placówka w tym czasie przeszła dwukrotne przeobrażenie. Najpierw w 2012 r. połączyła się z gimnazjum, następnie w 2019 r. stała się Zespołem Szkół, w skład którego weszła Specjalna Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi dla uczniów ze spektrum autyzmu, w tym z Zespołem Aspergera. Uczniowie są w normie intelektualnej. Na stanie placówki jest germanista z pełnymi kwalifikacjami (nauczyciel dyplomowany, umowa o pracę przez mianowanie jako nauczyciel j. niemieckiego), w tym ze studiami podyplomowymi w zakresie pracy z uczniami autystycznymi. Posiada kilkuletnią praktykę w pracy z ww. uczniami. Ponadto od grudnia 2020 r. został objęty szczególną ochroną stosunku pracy. Wiem, że nauczyciele j. obcych nie muszą mieć ukończonych studiów podyplomowych w zakresie pracy z uczniami ze spektrum autyzmu. Jest też zatrudniony nauczyciel mianowany z pełnymi kwalifikacjami do nauczania informatyki - posiada też studia podyplomowe w zakresie pracy z uczniami autystycznymi.
Chciałabym rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem przebywającym na urlopie wychowawczym z dniem 31.08.2021 r. Z jakich przepisów powinnam skorzystać? Czy jest tez może inne rozwiązanie, np. etat świetlicy? Jednak przypominam, że ów nauczyciel nie ma kwalifikacji do pracy z uczniami autystycznymi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może realizować godziny ponadwymiarowe. Czy należy obniżyć jego pensum do 16 godzin tygodniowo?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe