Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam następujący problem: - nauczycielka od 1.09.2015-30.06.2016 przebywała na urlopie wychowawczym, - podczas wakacji od 18.07.2016-31.08.2016 przebywa na L-4, -od 1.09.2016 chce ponownie skorzystać z urlopu wychowawczego. Kiedy należy udzielić jej urlopu uzupełniającego? – czy po zakończeniu chorobowego od 1.09 tego roku, czy po powrocie z wychowawczego w kolejnym roku? Jeśli miałoby to nastąpić po wychowawczym, to co w sytuacji, gdyby w 2017 roku nauczycielka znów przedstawiła L-4 podczas wakacji? Czy ten urlop z 2016, 2017 mogłaby wykorzystać w 2018r? I czy powinna go wybrać po zwykłym urlopie wypoczynkowym. Czy musi złożyć jakiś wniosek, czy urlopu udziela się automatycznie? Za ile lat wstecz można wybrać urlop? Czy po trzech latach ten urlop z 2016 ulegnie przedawnieniu? Nadmienię, że w przypadku rzeczonej nauczycielki, cały proceder może trwać długo, gdyż ma ona prawo skorzystać z urlopu wychowawczego w normalnym trybie, tj. na dziecko zdrowe oraz na dziecko niepełnosprawne. Jak wyglądałaby sytuacja, gdyby nauczycielka zdecydowała się na urlop na poratowanie zdrowia i zakończyła go przed wakacjami w 2017r., a od 1.09.2017 chciała skorzystać z urlopu wychowawczego? Czy najpierw powinnam udzielić jej urlopu uzupełniającego za 2016 rok, czy dopiero po powrocie z wychowawczego? Czy mam prawo narzucić termin urlopu uzupełniającego?
Skoro nauczycielka złożyła wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego od dnia 1 września 2016 r., a nie uzupełniającego, od tego dnia należy udzielić urlop wychowawczy (art. 186 § 7 KP). Prawo do urlopu uzupełniającego przedawnia się po 3 latach od dnia 1 września roku, za który nauczyciel nabył prawo do urlopu (art. 291 § 1 KP), co w praktyce uprawnia nauczyciela do wykorzystania urlopu za 2016 do okresu poprzedzającego ferie letnie w 2019 r. Ponieważ termin urlopu uzupełniającego może przypadać tylko w trakcie roku szkolnego, w czasie ferii nauczyciel zawsze wykorzystuje bieżący urlop (art. 64 ust. 1 KN), co może m.in. nastąpić w przypadku, gdy przed wakacjami nauczyciel zakończy urlop zdrowotny, a po nich rozpocznie wychowawczy. Ewentualny niewykorzystany do tej pory urlop uzupełniający za wcześniejsze lata powinien zostać udzielony w trakcie roku szkolnego po powrocie z wychowawczego. Termin skorzystania przez nauczyciela z urlopu uzupełniającego ustala dyrektor szkoły, biorąc pod uwagę organizację pracy w szkole oraz propozycje nauczyciela (A. Barański, Karta Nauczyciela. Komentarz, LEX 2014), co oznacza, że nauczyciel powinien złożyć wniosek o urlop. Uzupełniający urlop nie musi także zostać udzielony bezpośrednio po feriach, chyba że taki termin dyrektor ustali z nauczycielem.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona na podstawie mianowania do chwili obecnej pracuje na dwa pełne etaty w szkole podstawowej i szkole ponad gimnazjalnej ze wskazaniem naszej szkoły ponad gimnazjalnej jako główne miejsce zatrudnienia. Po zaopiniowaniu arkusza na posiedzeniu Rady Pedagogicznej w dniu 10.04.2017r. w głównym miejscu pracy, gdzie miała przydzielony pełny etat, oświadczeniem z dnia 11.04.2017r. zmieniła podstawowe miejsce pracy z naszej jednostki na szkołę podstawową, nie przedkładając zgody na dodatkowe zatrudnienie. Nadmieniam, że posiedzenie Rady Pedagogicznej w szkole podstawowej odbyło się w dniu 11.04.2017r., gdzie wyżej wymienionej nauczycielce także został przydzielony pełny etat. W związku z powyższym dyrektor szkoły ponad gimnazjalnej wystąpił z pismem do dyrektora szkoły podstawowej o wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie tej nauczycielki. Dyrektor nie wyraził zgody na dodatkowe zatrudnienie, w wyniku czego, ze względu na nie możliwą dyspozycyjność nauczyciela zostały wprowadzone zmiany do arkusza (bez przydziału godzin dla tego nauczyciela) i ponownie uruchomione procedury związane z jego tworzeniem. Czy decyzja dyrektora była prawnie słuszna i jaką postawę prawną przyjąć przy wypowiedzeniu stosunku pracy temu nauczycielowi?
- Nauczyciel podjął studia zaoczne, są one ujęte w planie doskonalenia. Zajęcia trwają trzy dni i przez wszystkie dni nauczyciel dojeżdża na uczelnię. Uważam, że mogę mu finansować koszty dojazdu w piątek i powrotu w niedzielę oraz dofinansowanie do kosztów opłat za semestr. Nie kierowałam nauczyciela tylko wyraziłam zgodę i ujęłam jego dokształcanie w planie. nauczyciel chce zwrotu wszystkich kosztów dojazdu i delegacji. Jak regulują to przepisy.
- Czy muszę przydzielić pełny etat nauczycielowi: 1) który wraca z rocznego urlopu wychowawczego 2) który wraca z urlopu macierzyńskiego? Dodam, że nauczyciele mieli przed odejściem na urlop pełne etaty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie odnośnie szkoleń nauczycieli zatrudnionych w placówce. Zaplanowane szkolenie przypada na sobotę i niedzielę. Czy należny się dzień odbioru dla nauczyciela z racji szkolenia w niedzielę? Czy szkolenie w tym przypadku będzie realizowane w ramach godzin poza dydaktycznych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Witam, czy organ prowadzący może wstrzymać wypłatę nagród, dodatków motywacyjnych i innych wynikających z stosunku pracy, tłumacząc to brakiem środków finansowych? Czy w takiej sytuacji należałoby wypowiedzieć pracownikom warunki płacy? W regulaminie gminnym nie ma zapisów mówiących o tym, że można nie wypłacić ww. świadczeń.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe