Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pytanie odnośnie szkoleń nauczycieli zatrudnionych w placówce. Zaplanowane szkolenie przypada na sobotę i niedzielę. Czy należny się dzień odbioru dla nauczyciela z racji szkolenia w niedzielę? Czy szkolenie w tym przypadku będzie realizowane w ramach godzin poza dydaktycznych?
Na podstawie art. 42c ust. 3 Karty Nauczyciela, za zajęcia dydaktyczne, wychowawcze lub opiekuńcze, wykonywane w dniu wolnym od pracy, nauczyciel otrzymuje inny dzień wolny od pracy. W szczególnie uzasadnionych przypadkach zamiast dnia wolnego nauczyciel otrzymuje odrębne wynagrodzenie, w wysokości ustalonej jak za godziny ponadwymiarowe.
Oznacza to, że jedynie w przypadku prowadzenia przez nauczyciela zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w sobotę i niedzielę, przysługuje inny dzień wolny (lub wynagrodzenie). W przypadku szkoleń zastosowanie będą miały przepisy dotyczące tygodniowych norm czasu pracy. Zgodnie z art. 42c ust. 1 KN, nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje pięciodniowy tydzień pracy. Do czasu pracy nauczyciela, którego tygodniowy wymiar nie może przekroczyć 40 godzin, zalicza się zajęcia i czynności związane z przygotowaniem się do zajęć, samokształceniem i doskonaleniem zawodowym. Jeżeli więc dyrektor zobowiązał nauczycieli do szkolenia podczas dni wolnych (sobota i niedziela), to na podstawie art. 91c ust. 1 KN, stosuje się przepisy kodeksu pracy mówiące o pracy w godzinach nadliczbowych - czas wolny od pracy albo dodatkowe wynagrodzenie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel wychowania przedszkolnego realizuje tygodniowo 32/25 (z tego etat 25/25 i dodatkowo 7/25 stałych nadgodzin) w pięciodniowym tygodniu pracy w jednej placówce.
Moje pytania: jak należy obliczyć ilość stałych nadgodzin w tygodniu, w którym przypadały dwa dni świąteczne, a ogólna ilość godzin pracy (etatowych razem ze stałymi nadgodzinami) w każdym dniu jest inna.
Np.:
Pn. 9 godzin
Wt. 5 godzin
Śr. 5 godzin
Czw. 4 godziny
Pt. 9 godzin,
a dni świąteczne przypadały w środę i czwartek.
Bardzo proszę o pomoc w prawidłowym obliczeniu należnych stałych nadgodzin.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel posiadający orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym może realizować godziny ponadwymiarowe. Czy należy obniżyć jego pensum do 16 godzin tygodniowo?
- W tym roku szkolnym przez kilka zatrudnialiśmy nauczyciela na umowę na zastępstwo, okres trwania umowy zakończył się w marcu. Nauczyciel częściowo wykorzystał urlop, a za część otrzymał ekwiwalent. W związku ze szczególnymi potrzebami organizacyjnymi planujemy zatrudnić tego nauczyciela ponownie przez część kwietnia i maja (już nie na zastępstwo). Czy za okres tej kolejnej umowy nabędzie on prawo do urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W grudniu jeden z nauczycieli odszedł z pracy, czy powinnam zmienić arkusz organizacyjny i czy aneks do arkusza powinien być przedstawiony na radzie pedagogicznej? Ja jako dyrektor mam zniżkę godzin do 8, ile nadgodzin mogę mieć w świetle przepisów?
- Nauczycielka przedszkola publicznego pracuje na pełny etat. Od 1 września 2015 roku do 31 sierpnia 2016 roku jest na urlopie dla poratowania zdrowia. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługiwał jej za 2015 rok (pracowała od stycznia do sierpnia 2015 roku), oraz jaki wymiar urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwał za 2016 rok (będzie pracowała od września do grudnia 2016 roku). Przedszkole jest placówką nieferyjną. W Karcie Nauczyciela nie ma informacji na temat ww. urlopów dla nauczycieli przedszkola.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe