Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Mam pewne pytanie ad. z art. 20 KN i 22ust.2. Dyrektor szkoły może rozwiązać z nauczycielem stosunek pracy w razie: -całkowitej likwidacji szkoły -częściowej likwidacji szkoły albo w razie zmian organizacyjnych powodujących zmniejszenie liczby oddziałów w szkole. Rozwiązanie stosunku pracy z przyczyn ww. następuje z końcem roku szkolnego po uprzednim trzymiesięcznym wypowiedzeniu. Ww. warunek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego nie dotyczy m.in. nauczycieli szkół, nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego. Mam pytanie czy ograniczenie etatu ( art. 22.2 KN) odbywa się na tych samych warunkach. Czy dyrektor placówki centrum kształcenia ustawicznego musi wręczyć nauczycielowi ograniczenie do końca maja, aby obowiązywało od 1.09.2015 r. czy może to zrobić np. po odbytej rekrutacji po wakacjach. Dodam, iż rekrutacja w szkołach dla dorosłych trwa do 26.08.2015 r. i tak naprawdę dopiero po ilości semestrów można określić dokładną liczbę etatów w szkole?
Ograniczenie etatu w trybie art. 22 Karty Nauczyciela następuje również w maju, gdyż w przypadku niewyrażenia przez nauczyciela zgody na ograniczenie stosuje się przepisy art. 20 KN, mówiące o rozwiązaniu stosunku pracy.
W stosunku do nauczycieli placówek kształcenia ustawicznego faktycznie nie istnieje obowiązek rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego, ale w przypadku gdy rozwiązanie to lub zmiana wymiaru godzin miałoby nastapić od 1 września, wypowiedzenie/ograniczenie należy złożyć w maju. Wynika to z okresu wypowiedzenia, który wynosi 3 miesiące. Wszystko więc zależy od daty powstania zmian. Omawiany przepis (brak obowiązku rozwiązania stosunku pracy z końcem roku szkolnego) dotyczy sytuacji, gdy istnieje konieczność rozwiązania stosunku pracy w trakcie roku szkolnego. W odróżnieniu od placówek kształcenia ustawicznego, w przypadku np. szkół feryjnych nie ma takiej możliwości.
Karta Nauczyciela daje jeszcze możliwość skrócenia okresu wypowiedzenia do 1 miesiąca. Wówczas wypowiedzenie/ograniczenie należy złożyć w lipcu.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka otrzymała misję kanoniczną do pracy w charakterze nauczyciela katechety w Gimnazjum. Posiada wykształcenie licencjat kierunek pedagogika specjalna specjalność edukacja niepełnosprawnych intelektualnie (origofrenopedagogika) z terapią pedagogiczną, oraz studia wyższe magisterskie na kierunku pedagogika specjalność pedagogika wspierająca z profilaktyką niedostosowania społecznego. Aktualnie podejmie dokształcanie związane z nauczaniem katechezy w szkole. Mam pytanie czy do wyliczenia wynagrodzenia nauczycielkę zakwalifikować jako osobę posiadającą kwalifikacje, czyli wyższe magisterskie z przygotowanie pedagogicznym, czy bez przygotowania pedagogicznego? Jest to szkoła wiejska. Czy należy się tej nauczycielce dodatek wiejski?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel zatrudniony jest od 16 stycznia 1978 r. do dnia dzisiejszego. Czy do stażu pracy można mu zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 roku życia w okresie 08.05.1972 r.-14.01.1978 r.? Nadmieniam, iż osoba ta nie przejęła po rodzicach gospodarstwa. Ponadto, czy opisywany okres można doliczyć do ogólnego stażu pracy uprawniającego do otrzymania nagrody jubileuszowej po 40 latach pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany zatrudniony na czas nieokreślony w wymiarze 10 godz na zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze otrzymał 3 - miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę na podstawie art. 27 KN (ukończenie przez uczennicę 25lat). Czy nauczycielowi należy się odprawa w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę?
- Nauczyciel posiada wykształcenie:
1. Dyplom Ukończenia Studium Nauczycielskiego kierunek nauczanie początkowe.
2. Studia wyższe magisterskie na kierunku pedagogika w zakresie nauczania początkowego.
3. Studia podyplomowe w zakresie nauczania blokowego przyrody i matematyki na II etapie kształcenia.
Czy posiadane wykształcenie uprawnia nauczyciela do nauczania matematyki dzieci w klasach IV - VI szkoły podstawowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w dokumentacji- konkurs na dyrektora szkoły istniejące oświadczenia są zgodne z wymogami obecnego prawa oświatowego.
pozdrawiam i dziękuję
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe