Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony jest od 16 stycznia 1978 r. do dnia dzisiejszego. Czy do stażu pracy można mu zaliczyć pracę w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 roku życia w okresie 08.05.1972 r.-14.01.1978 r.? Nadmieniam, iż osoba ta nie przejęła po rodzicach gospodarstwa. Ponadto, czy opisywany okres można doliczyć do ogólnego stażu pracy uprawniającego do otrzymania nagrody jubileuszowej po 40 latach pracy?
Pracę wykonywaną przed dniem 1 stycznia 1983 r. w gospodarstwie rolnym rodziców lub teściów po ukończeniu 16 roku życia zalicza się do stażu pracy nauczyciela, od którego zależą uprawnienia wynikające ze stosunku pracy pod warunkiem, że praca ta poprzedzała objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 czerwca 1997 r. I PKN 200/97:
"Praca w gospodarstwie rolnym rodziców po ukończeniu 16 roku życia nie podlega zaliczeniu do pracowniczego stażu pracy, jeżeli choćby z przyczyn niezależnych od zainteresowanego, nie nastąpiło objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem (art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy, Dz.U. Nr 54, poz. 310).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy organ prowadzący może przedłużyć kadencję dyrektora zespołu szkół w skład którego wchodzi przedszkole (nie oddział przedszkolny tylko przedszkole ), szkoła podstawowa i gimnazjum do 2019 roku wg przepisów wprowadzających reformę oświaty? Podjęto uchwałę o włączeniu gimnazjum do szkoły podstawowej 8 letniej. Co w przypadku jeżeli jeszcze jest przedszkole w zespole. Czy może być przedłużona kadencja dyrektora do 2019 roku?
- Nauczyciel kontraktowy, przebywający od 1.09.2008r do 28.02.2009r w stanie nieczynnym. Czy nauczycielowi przysługiwało dodatkowe wynagrodzenie roczne (tzw. trzynastka) za 2009 r. ? Jaka jest wykładnia prawna zajętego stanowiska przez eksperta ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi, który w godzinach ponadwymiarowych realizuje godziny z różnego pensum, trzeba uśredniać etat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko w klasie I SP ma w orzeczeniu przyznanego asystenta osoby niepełnosprawnej. Organ Prowadzący wyraził zgodę na zatrudnienie. Czy takiego asystenta zatrudnia się na podstawie umowy o pracę, czy można zatrudnić go na umowę zlecenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Publiczna szkoła podstawowa korzysta z projektu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego „Świat Nauki”, przeznaczonego dla uczniów w formie wyjść np. do planetarium, centrum przyrodniczego. Dyrektor wyznacza nauczyciela (wychowawcę danej klasy) do sprawowania opieki nad uczniami. Zadaniem nauczyciela jest doprowadzenie dzieci do wskazanego miejsca, opieka w trakcie zajęć i w drodze powrotnej do szkoły. Dyrektor nie ma wpływu na ustalenie terminu i godzin wyjść, otrzymuje odgórnie grafik zajęć. Przykładowo wyznaczony nauczyciel (wychowawca danej klasy) zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela ma danego dnia godziny w planie lekcyjnym od 08.00 do 12.25, a wyjście z uczniami przewidziane jest w godz. od 11.00 do 16.15. Jak należy potraktować ww. godziny poza planem lekcyjnym? Czy są to godziny w ramach art.42 Karty Nauczyciela, czy też dodatkowe godziny ponadwymiarowe, za które należy się nauczycielowi wynagrodzenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe