Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przedszkola publicznego pracuje na pełny etat. Od 1 września 2015 roku do 31 sierpnia 2016 roku jest na urlopie dla poratowania zdrowia. Jaki wymiar urlopu wypoczynkowego przysługiwał jej za 2015 rok (pracowała od stycznia do sierpnia 2015 roku), oraz jaki wymiar urlopu wypoczynkowego będzie jej przysługiwał za 2016 rok (będzie pracowała od września do grudnia 2016 roku). Przedszkole jest placówką nieferyjną. W Karcie Nauczyciela nie ma informacji na temat ww. urlopów dla nauczycieli przedszkola.
W orzecznictwie podkreśla się, że pracownik nie powinien odnosić podwójnej korzyści finansowej z prawa do urlopu zdrowotnego i urlopu wypoczynkowego za ten sam czas, a także, że urlop dla poratowania zdrowia nie jest równoznaczny ze zwolnieniem lekarskim od wykonywania pracy i mimo, że nie jest urlopem wypoczynkowym, pozostaje jednak urlopem (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 1988 r., I PR 7/88, Służba Pracownicza 1988, nr 5 str. 28). W związku z tym MEN stoi na stanowisku, że nauczyciel przedszkola i oddziału przedszkolnego nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze proporcjonalnym do okresu faktycznie przepracowanego w danym roku kalendarzowym, czyli nie nabywa go za okres korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia (Odpowiedź Ministra Edukacji Narodowej z dnia 9 lutego 2012 r. na zapytanie nr 296 w sprawie wyjaśnienia sytuacji nauczycielki wracającej do pracy po urlopie dla poratowania zdrowia, pod kątem jej uprawnienia do urlopu wypoczynkowego, http://www.sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/InterpelacjaTresc.xsp?key=2462867B).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy po rozwodzie należy się urlop okolicznościowy w przypadku śmierci byłej teściowej/teścia? osoba ta zawarła kolejne małżeństwo.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W chwili obecnej ograniczając wymiar etatu dla nauczyciela szkoły podstawowej z przyczyn np. mniej oddziałów dla nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej powołujemy się na przepisy Karty Nauczyciela art.22 i art.20 czy też już na przepisy wprowadzające tj. art.225 uat.1 do 11?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- W szkole pracują nauczyciele w niepełnym wymiarze godzin. W trakcie roku szkolnego przyznawane jest nauczanie indywidualne. Czy przyznanie im dodatkowych godzin wymaga zmiany umowy, czy można godziny wykazywać jako ponadwymiarowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik - gł.księgowa przedłożyła jako dokument umowę-zlecenie, że w okresie od 18.06.2000r. do 30.06.2000r. pracowała na umowę zlecenie w sklepie. O tej umowy odprowadzane były składki na ubezpieczenie emerytalne , rentowe i chorobowe. Czy ten okres zaliczyć można do wysługi lat i nagrody jubileuszowej?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam dwa pytania. 1. Czy w świadectwie pracy gdzie jest art. 92 KP wykazuje się nieobecności związane z opieką nad chorym dzieckiem, moim zdaniem nie, ale wolę się upewnić.; 2. Mam wątpliwości co do urlopu. Pracownik pracuje od 01.01.2010 - 26.04.2015 za rok 2015 należy się 9 dni urlopu. Jak będzie w nowej pracy, którą rozpoczyna od 27.04.2015, czy za kwiecień będzie należał się urlop?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe