Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Witam! Czy organ prowadzący szkołę ma prawo zwrócić się z prośbą do lekarza orzecznika ZUS z prośbą sprawdzenia zasadności skierowania nauczyciela na urlop dla poratowania zdrowia przez lekarza rodzinnego?
Nie. Przepisy prawa nie nadają organowi prowadzącemu takich uprawnień. Jedynie dyrektor, jako pracodawca może skorzystać z prawa odwołania od orzeczenia lekarskiego.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA z dnia 27 października 2005 r. w sprawie orzekania o potrzebie udzielenia nauczycielowi urlopu dla poratowania zdrowia:
§ 4. 1. Nauczyciel lub dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela może, w terminie 14 dni od dnia otrzymania orzeczenia, wnieść odwołanie od jego treści wraz z uzasadnieniem.
2. Odwołanie wnosi się za pośrednictwem lekarza, który wydał orzeczenie, do organu odwoławczego, którym jest wojewódzki ośrodek medycyny pracy właściwy ze względu na miejsce wydania orzeczenia.
3. Lekarz, za pośrednictwem którego jest wnoszone odwołanie, przekazuje je w terminie 14 dni od dnia jego wniesienia do właściwego organu odwoławczego, o którym mowa w ust. 2, wraz z kopią dokumentacji medycznej badania stanowiącego podstawę wydania orzeczenia.
§ 5. 1. Organ, o którym mowa w § 4 ust. 2, wydaje orzeczenie w terminie nie dłuższym niż 14 dni od dnia otrzymania odwołania, na podstawie:
1) wyników przeprowadzonego przez siebie badania lekarskiego;
2) wyników dodatkowych badań pomocniczych lub konsultacji specjalistycznych, których wykonanie uzna za niezbędne;
3) kopii orzeczenia, o którym mowa w § 3 ust. 1.
2. Orzeczenie, o którym mowa w ust. 1, jest ostateczne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Chciałam się dowiedzieć, czy w wypadku gdy dyrektor we wrześniu obejmuje stanowisko w publicznej placówce, w której od ponad ośmiu lat wykonuje usługi bhp inspektor, z którym zawarł umowę o usługi na czas nieokreślony poprzedni dyrektor, ale zbiegiem okoliczności jest spokrewniony z nowym dyrektorem, który znalazł się w tak zwanej sytuacji zastanej, można posądzić go o nepotyzm.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien mieć nauczyciel prowadzący zajęcia pozalekcyjne - koło szachowe?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy któryś przepis prawa oświatowego stanowi o terminie, w którym dyrektor ma obowiązek powiadomić na piśmie nauczyciela - stałego pracownika szkoły o szczegółowym przydziale czynności na nowy rok szkolny? Pytanie dotyczy sytuacji, gdy w kwietniowej wersji projektu arkusza organizacyjnego szkoły na przyszły rok szkolny przewidziano pełny etat dla nauczyciela, więc nie jest brane pod uwagę ograniczenie etatu, a jedynie dostosowanie przydziału konkretnych czynności (godzin lekcyjnych) zgodnie z kwalifikacjami, które posiada taki nauczyciel. Czy nauczycielowi, który przebywa obecnie na urlopie bezpłatnym i nie pojawia się w szkole, wystarczy taką informację przekazać przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, czy też wymagane jest co najmniej 3-miesięczne wyprzedzenie czasowe? Przypominam, że chodzi jedynie o szczegółowy przydział czynności, a nie o ograniczenie etatu.
- Czy ukończenie studiów na kierunku Pedagogika, specjalność Pedagogika terapeutyczna z oligofrenopedagogiką daje uprawnienia do pracy na stanowisku nauczyciela w przedszkolu - na stanowisku pedagoga specjalnego i możliwość pracy w grupie integracyjnej jako nauczyciel wspomagający?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Zatrudniona w szkole pomoc nauczyciela ukończy w grudniu studia z oligofrenopedagogiki. Dyplom doniesie w późniejszym nieznanym nauczycielce terminie. Czy mogę zatrudnić ją na stanowisku nauczyciela wspomagającego, jeśli będzie miała tylko zaświadczenie o ukończeniu studiów. Czy powinnam poprosić kuratorium o wyrażenie zgody na zatrudnienie? Proszę o wzór prośby do kuratorium i wykaz dokumentów, które powinnam dołączyć do wniosku.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe