Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Zgodnie z udzieloną poprzednio odpowiedzią do stwierdzenia, że nauczyciel ma przygotowanie pedagogiczne na dyplomie musi być zapis, że nauczyciel posiada przygotowanie...

PORADA PRAWNA

18 listopada 2019 Kadry

"Na podstawie jakich dokumentów można stwierdzić przygotowanie pedagogiczne nauczyciela? Chodzi mi zarówno o stare dyplomy jak i te nowe. Na podstawie jakich zapisów na dyplomie czy innym dokumencie można stwierdzić czy pracownik ma przygotowanie pedagogiczne czy nie? Na podstawie § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.) o posiadaniu przygotowania pedagogicznego świadczy dyplom ukończenia studiów lub inny dokument wydany przez uczelnię, dyplom ukończenia zakładu kształcenia nauczycieli lub świadectwo ukończenia kursu kwalifikacyjnego. A więc z każdego z tych dokumentów musi wprost wynikać uzyskanie przygotowania pedagogicznego lub opisowo nabycie wiedzy i umiejętności z zakresu psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w wymiarze nie mniejszym niż 270 godzin w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz pozytywnie ocenioną praktyką pedagogiczną - w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin." W nawiązaniu do poprzednio zadanego pytania Jaki zapis na dyplomie świadczy o tym że nauczyciel ma lub nie ma przygotowania pedagogicznego?

Zgodnie z udzieloną poprzednio odpowiedzią do stwierdzenia, że nauczyciel ma przygotowanie pedagogiczne na dyplomie musi być zapis, że nauczyciel posiada przygotowanie pedagogiczne albo opisowo, że w wymiarze nie niższym niż 270 godzin odbył zajęcia z psychologii, pedagogiki i dydaktyki szczegółowej, nauczanych w powiązaniu z kierunkiem (specjalnością) kształcenia oraz zakończył praktykę pedagogiczną w wymiarze nie mniejszym niż 150 godzin z pozytywną oceną albo inne analogiczne sformułowania – np. na podstawie suplementu dyplomu można stwierdzić, jakie zajęcia i praktyki zrealizował z rozbiciem na godziny z poszczególnych przedmiotów wymaganych do stwierdzenia posiadania przygotowania pedagogicznego. Jeśli dyplom nie ma takich zapisów oznacza to, że osoba nie posiada przygotowania pedagogicznego, gdy nie wykaże tej okoliczności innym dokumentem wymienionym w § 2 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz.U. z 2017 r., poz. 1575 ze zm.). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT