Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nasze pytanie dotyczy 2 dni wolnych z tytułu opieki nad dzieckiem dla nauczyciela (art.188 par.1 KP). Czy nauczyciele mają prawo skorzystać z tego zwolnienia z rozbiciem na godziny? Jeżeli tak, to w jaki sposób te godziny rozliczamy? Bierzemy pod uwagę godzinę lekcyjną jako 45 minut? Czy jeżeli w danym dniu nauczyciel ma tzw.okienka to są one także wliczane do wykorzystywanych godzin zwolnienia, czy też liczymy wyłącznie godziny dydaktyczne? Prosimy o jasne wytyczne w sprawie sposobu rozliczania tych godzin np. teoretycznie nauczyciel ma 40 - godzinny tydzień pracy, w tym 18 godzin zajęć dydaktycznych.
Nauczyciel zatrudniony na pełen etat ma do przepracowania w tygodniu 40 godzin, w tym np. 18 godzin dydaktycznych. Opiekę nad dzieckiem może wykorzystywać w częściach, czyli w godzinach (16 godzin w roku przy zatrudnieniu na pełen etat), które mogą przypadać zarówno w czasie zajęć dydaktycznych, jak i pozostałych godzin pracy nauczyciela, przeznaczanych na inne zadania lub czynności, np. doskonalenie zawodowe, wycieczki szkolne, itp. (art. 42 ust. 2 KN). Opieka z art. 188 KP może być wykorzystywana jedynie w pełnych godzinach, trwających po 60 minut, ponieważ żaden przepis (KP, KN) nie uprawnia nauczyciela do wykorzystania części godziny np. obejmującej 45 minut. Jeśli więc nauczyciel rozpoczyna zajęcia o godzinie 8.00 i chce wykorzystać jedną godzinę opieki, może ją wybrać tylko do godz. 9.00 bez względu na to, że lekcja kończy się o godzinie 8.45. Opieka może też przypadać na tzw. okienka w czasie których nauczyciel nie prowadzi lekcji, ale wykonuje inne zadania służbowe w ramach obowiązującego czasu pracy – np. przygotowuje się do kolejnych zajęć. Godziny wykorzystania opieki (z wymogiem przeliczenia trwania każdej godziny opieki po 60 minut) wskazuje nauczyciel we wniosku.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka zatrudniona na czas określony od 1.09.2018 r. do 31.08.2019 r. zaszła w ciążę i umowa została jej przedłożona do dnia porodu. Z jakiego trybu i podstawy prawnej rozwiązać umowę gdy urodzi?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- 13 kwietnia 2014r. nauczyciel na swój wniosek w trybie art. 23 ust.1 pkt.1 Karty Nauczyciela rozwiązał stosunek pracy. W roku 2015 nauczyciel uzyskał wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego i z dniem 30 września 2015r. nauczyciel jest na nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym. Od 14 kwietnia 2014r. do chwili obecnej nauczyciel nie pracował. Nauczyciel wnioskuje o trzymiesięczną odprawę emerytalną. Czy należy mu wypłacić odprawę emerytalną? Jaka jest podstawa prawna regulująca wypłatę takiej odprawy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- od 1 września 2016 roku utworzono przedszkole publiczne które wchodzi w skład zespołu szkol (szkoła podstawowa , gimnazjum i przedszkole). Nauczycielka pracująca w szkole podstawowej na niepełnym etacie 16/18, będzie zatrudniona w przedszkolu na 6/22. Czy można z nauczycielem zawrzeć 1 umowę i uśrednić pensum? czy mają to być 2 osobne umowy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam. Problem dotyczy zatrudnionej w mojej szkole pani (pracownika niepedagogicznego). Przebywała ona wcześniej na zasiłku dla bezrobotnych. W czasie jego pobierania, od 01.12.1997 r. przyznano jej emeryturę opiekuńczą (EWK) na chore dziecko. Przechodząc na tę emeryturę, nie otrzymała odprawy emerytalnej. Od 01.07.2002 r. jest zatrudniona w mojej szkole jako pracownik biurowy i pracuje na tym stanowisku do dziś. Czy przechodząc w przyszłości na emeryturę ze stosunku pracy będzie się jej należała odprawa emerytalna? Proszę także o podanie podstawy prawnej. Dziękuję i pozdrawiam.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o rozstrzygnięcie kwestii rozliczania dotacji. Czy jeśli nauczyciele pobierają wynagrodzenia za grudzień do 10 stycznia w następnym roku? Czy mogę rozliczyć ten wydatek jako koszt grudnia i ująć go do rozliczenia dotacji, czy powinnam sugerować się datą dokonania wydatku, jak w przypadku każdego innego wydatkowania, bądź zakupu? Czy są w sprawie rozliczania wynagrodzeń jakieś interpretacje, szczegółowe przepisy, lub orzecznictwo sądów?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe