Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel będący na urlopie dla poratowania zdrowia (kończy mu się 05 czerwca 2014r.) poinformował mnie, jako dyrektora szkoły, że stan zdrowia nie pozwala mu wrócić do pracy, choroba wymaga dalszego leczenia. Nauczyciel jest po konsultacji z lekarzem specjalistą, który przekazał pacjentce, że nie podpisze zgody na powrót do pracy. W związku z tym mam pytania: 1. Czy nauczyciel, żeby kontynuował leczenie powinien wrócić do pracy na jeden dzień (mimo, że nie ma zgody lekarza z medycyny pracy), a potem przejść na dłuższe l- 4? 2. Czy nauczycielowi przebywającemu na urlopie na poratowanie zdrowia do 05.06.2014, można od września ograniczyć etat?
1. Możliwość skorzystania bezpośrednio po urlopie dla poratowania zdrowia ze zwolnienia lekarskiego zależy od tego, czy przed urlopem nauczyciel wykorzystał cały możliwy okres zasiłkowy, tj. 182 dni w przypadku nauczycieli mianowanych i rok w przypadku nauczycieli zatrudnionych na umowę o pracę. Jeżeli tak, to po zakończeniu urlopu zdrowotnego z nauczycielem rozwiązuje się stosunek pracy (art. 23 ust. 1 pkt. 2 i art. 27 ust. 2 Karty Nauczyciela). Jeżeli nauczyciel nie wykorzystał przed urlopem ustawowego limitu niezdolności do pracy, po zakończonym urlopie zdrowotnym może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego. Gdyby zamiast zwolnienia nauczyciel dostarczył zaświadczenie z badań kontrolnych o niezdolności do pracy, stosunek pracy również ulegnie rozwiązaniu (art. 23 ust. 1 pkt 3 Karty Nauczyciela).
2. W trakcie urlopu dla poratowania zdrowia można nauczycielowi wypowiedzieć stosunek pracy, jak również zaproponować ograniczenie wymiaru godzin z przyczyn określonych w art. 20 Karty Nauczyciela. Ani urlop zdrowotny ani żadna inna usprawiedliwiona nieobecność w pracy nie stanowi ku temu przeszkody. W szkole feryjnej ruch kadrowy odbywa się w maju ze względu na wymóg rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem z końcem roku szkolnego za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. Art. 20 KN stosuje się w sytuacjach wyjątkowych, które dotyczą szkół jako specyficznych zakładów pracy. Oprócz likwidacji szkoły, ustawodawca przewidział bowiem częściową likwidację oraz zmiany organizacyjne powodujące zmniejszenie liczby oddziałów w szkole lub zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnianie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć.
Należy też mieć na uwadze, że ograniczenie wymiaru godzin czy też wypowiedzenie stosunku pracy dotyczyć musi nowego roku szkolnego, a więc okresu po zakończeniu urlopu zdrowotnego, czyli tak jak w opisanym przypadku. Gdyby nauczycielowi udzielono urlopu zdrowotnego np. do grudnia/stycznia/lutego itd., wówczas nie można by było ograniczać wymiaru godzin od września. Sam fakt, że w trakcie składania wypowiedzenia (czyli w maju) nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym nie ma natomiast znaczenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 1 stycznia 2017 do 31 sierpnia 2017 byłam zatrudniona jako nauczyciel na Kodeksie Pracy (mam 25 lat stażu pracy) Otrzymałam świadectwo pracy, na którym napisane jest, że wykorzystałam cały urlop. W lipcu przystąpiłam do konkursu na dyrektora i od 1 sierpnia 2017 jestem dyrektorem przedszkola publicznego,którego organem prowadzącym jest burmistrz. Ile należy mi się urlopu za rok 2017 (od 1 sierpnia do 31 grudnia 2017)? W Urzędzie Gminy cały czas zastanawiają się, ile dni mi się należy. Dlatego moje pytanie kieruje do specjalistów.
- Chcemy przyjąć do pracy nauczyciela dyplomowanego, czy dyrektor może poprosić o opinię o tym nauczycielu z poprzedniej szkoły?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jakie kwalifikacje powinien posiadać nauczyciel (rodzaj studiów) wychowania przedszkolnego, który obowiązywać będzie po 2020 roku?
- Od 03.09.2018 r. zatrudniliśmy nauczyciela, który rozpoczął awans na nauczyciela kontraktowego czy musimy podpisać umowę na dwa lata czy zgodnie z potrzebami organizacyjnymi szkoły możemy podpisać umowę na rok szkolny?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka języka angielskiego od 10.02.2018r. do 22.06.2018r. przebywała na zw. lek. od 23.06.18r. do 22.06.19r. jest na urlopie dla poratowania zdrowia. Czy dyrektor ma obowiązek udzielić tej nauczycielce zaległego urlopu wypoczynkowego, czy powinien wypłacić ekwiwalent. Za ile dni należy się tej osobie urlop lub ekwiwalent jeżeli w skorzystała z ferii zimowych w 2017/2018 tj. 15.01-28.01.2018r. I czy należy się tej Pani również ekwiwalent za urlop za 2019, ponieważ nie wykorzystała ferii zimowych z 2019 ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe