Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel do 29 lutego br. przebywał w stanie nieczynnym, 2 marca otrzymał świadectwo pracy. Nauczyciel obecnie nie pracuje, a prawo do emerytury nabędzie 5 lipca br. Czy nauczyciel ma prawo do świadczeń z ZFŚS przyznawanych w czerwcu br.?
Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz.U. z 2019 r. poz. 1352 z późn. zm.- dalej ustawa o ZFŚS) osobami uprawnionymi do korzystania z Funduszu są pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści - byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał, w regulaminie prawo korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z funduszu.
Pracodawca zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o ZFŚS ma obowiązek ustalenia w regulaminie szczegółowych zasad korzystania przez osoby uprawnione z funduszu. W tym regulaminie powinien również wskazać dokumenty, które należy przedłożyć w celu uzyskania świadczenia. Regulamin powinien być tak zredagowany, aby pracodawca nie miał problemu ustalenia tego czy dana osoba ma status emeryta czy też rencisty, gdyż to jest kluczowa sprawa w przedstawionej sytuacji, gdyż prawo do świadczeń z ZFŚS, jak i możliwość odprowadzania dobrowolnego odpisu jest uzależniona od posiadania przez uprawnionego statusu emeryta – byłego pracownika zakładu. Emeryci i renciści to osoby, które odeszły z zakładu, przechodząc na świadczenie z ZUS.
Jeżeli pracownik w chwili obecnej nie jest pracownikiem szkoły i nie przebywa na świadczeniu finansowanym przez ZUS to nie ma statusu emeryta. Nabędzie go w dniu wskazanym w decyzji ZUS-u. Wynika z tego, że takiemu pracownikowi nie można przyznać świadczenie w czerwcu.
Ważne jest to, że jeśli w trakcie pobierania emerytury lub renty były pracownik znajdzie nowe zatrudnienie o charakterze pracowniczym, nawet na część etatu, to traci on status emeryta, rencisty – byłego pracownika zakładu, a staje się pracownikiem uprawnionym do korzystania z funduszu socjalnego u nowego pracodawcy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Gdzie należy umieścić informację o rekrutacji uzupełniającej do przedszkola? Proszę o podanie podstawy prawnej.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- WITAM, PROSZĘ O PODPOWIEDZ JAK POWINIEN WYGLĄDAĆ DOKUMENT, KTÓRYM DYREKTOR SZKOŁY ODRACZA DZIECKO OD PODJĘCIA NAUKI W PIERWSZEJ KLASIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ. POZDRAWIAM
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie dotyczące sklepiku szkolnego. Mam podmiot zewnętrzny, który prowadzi działalność gospodarczą i mogłaby w naszej szkole prowadzić sklepik szkolny. Czy szkoła może nieodpłatnie udostępnić pomieszczenie pod ten sklepik?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może skrócić zajęcia lekcyjne? Iczy powinien to zrobić wydając zarządzenie?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie oddziałów i szkół sportowych § 15 brzmi „Uczniom oddziałów sportowych, szkół sportowych, oddziałów mistrzostwa sportowego i szkół mistrzostwa sportowego uczącym się poza miejscem stałego zamieszkania zapewnia się w okresie pobierania nauki zakwaterowanie w internacie lub bursie oraz całodzienne wyżywienie w pełni pokrywające ubytki energetyczne powstałe podczas zajęć sportowych, a uczniom uczącym się w miejscu zamieszkania – jeden pełnowartościowy posiłek dziennie”. Jakie znaczenie we wspomnianym paragrafie ma zdanie „zapewnia się w okresie pobierania nauki uczniom uczącym się w miejscu zamieszkania – jeden pełnowartościowy posiłek dziennie” Czy „zapewnia się” oznacza, że szkoła finansuje koszt, czy „zapewnia się” oznacza, że szkoła daje możliwość skorzystania w szkole z posiłku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe