Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany ma umowę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Jeżeli jest zmiana liczby godz. w stosunku do poprzedniego roku szkolnego tj. zmniejszenie albo zwiększenie (nadal nie jest to cały etat), to czy należy pisać aneks do umowy czy wystarczy zmiana w angażu?
Zmiana warunków zatrudnienia wymaga zgody nauczyciela oraz pisemnej formy – art. 29 § 4 w zw. z art. 11 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320. W przypadku korzystnej zmiany, zwiększającej wymiar zatrudnienia i wynagrodzenie, po zaproponowaniu nowych warunków pracy i płacy przez dyrektora w formie tzw. angażu nauczyciel może wyrazić akceptację tych warunków w dorozumiany sposób poprzez przystąpienie do wykonywania dodatkowych obowiązków. Natomiast pogorszenie warunków – obniżenie wymiaru zatrudnienia i wynagrodzenia powinno nastąpić albo w formie wypowiedzenia zmieniającego z art. 42 KP albo w trybie porozumienia stron, przy czym bardziej prawidłowe byłoby uzyskanie pisemnej zgody nauczyciela, aby uniknąć ewentualnych sporów na tle tego, czy nauczyciel ją wyraził.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel otrzyma wymówienie z art.20KN z dniem 31 maja 2015 (niedziela) - czy może być taka data? Staż pracy w dniu 31 VIII to 34 lata pracy:1.09.1981-31.08.2015. Czy należy wypłacić nagrodę jubileuszową (35 lecie)?
- Czy pomoc nauczyciela, posiadająca wykształcenie pedagogiczne (licencjat) może sprawować samodzielnie opiekę nad uczniami niepełnosprawnymi intelektualnie np. w czasie przerwy lub na świetlicy?
- Jak dokonać oceny dorobku zawodowego za okres stażu nauczyciela, który zmienił miejsce pracy w trakcie realizowania stażu na wyższy stopień awansu zawodowego? Przez kilka miesięcy nauczyciel pracował w szkole podstawowej, w której rozpoczął staż, później został zatrudniony w zespole szkół i tu staż kontynuuje. Czy w ocenie dorobku zawodowego należy wpisać informacje za cały okres stażu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Od pierwszego września jeden z nauczycieli został dyrektorem szkoły. Na jego miejsce został zatrudniony w zastępstwie inny nauczyciel. Jego umowa o pracę jest na czas określony, do końca sierpnia. Jak należy z takim nauczycielem sporządzać umowy na kolejne lata?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Na stanie placówki zatrudniony jest nauczyciel informatyki i j. niemieckiego, który przebywa od 8 lat na urlopie wychowawczym (2 dzieci). Jest to nauczyciel dyplomowany, posiadający umowę o pracę przez mianowanie. Placówka w tym czasie przeszła dwukrotne przeobrażenie. Najpierw w 2012 r. połączyła się z gimnazjum, następnie w 2019 r. stała się Zespołem Szkół, w skład którego weszła Specjalna Szkoła Podstawowa i Liceum Ogólnokształcące z oddziałami integracyjnymi i specjalnymi dla uczniów ze spektrum autyzmu, w tym z Zespołem Aspergera. Uczniowie są w normie intelektualnej. Na stanie placówki jest germanista z pełnymi kwalifikacjami (nauczyciel dyplomowany, umowa o pracę przez mianowanie jako nauczyciel j. niemieckiego), w tym ze studiami podyplomowymi w zakresie pracy z uczniami autystycznymi. Posiada kilkuletnią praktykę w pracy z ww. uczniami. Ponadto od grudnia 2020 r. został objęty szczególną ochroną stosunku pracy. Wiem, że nauczyciele j. obcych nie muszą mieć ukończonych studiów podyplomowych w zakresie pracy z uczniami ze spektrum autyzmu. Jest też zatrudniony nauczyciel mianowany z pełnymi kwalifikacjami do nauczania informatyki - posiada też studia podyplomowe w zakresie pracy z uczniami autystycznymi.
Chciałabym rozwiązać stosunek pracy z nauczycielem przebywającym na urlopie wychowawczym z dniem 31.08.2021 r. Z jakich przepisów powinnam skorzystać? Czy jest tez może inne rozwiązanie, np. etat świetlicy? Jednak przypominam, że ów nauczyciel nie ma kwalifikacji do pracy z uczniami autystycznymi.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe