Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany prawdopodobnie od 1 września 2022 r., pójdzie na urlop dla poratowania zdrowia, następnie po nim chce przejść na świadczenie kompensacyjne. 19 sierpnia 2023 r. ukończy 55 lat. Do kiedy powinien trwać urlop dla poratowania zdrowia (czy może to być 31 sierpnia 2023 r.)? Z jaką data powinno nastąpić rozwiązanie stosunku pracy (czy może to być do 30 czerwca 2023 r.)? Nauczyciel wykorzystałby urlop bieżący za rok 2023 i z dniem 31 sierpnia rozwiązałby umowę i przeszedł na świadczenie? Która data byłaby korzystniejsza zakończenia urlopu dla poratowania zdrowia 30 czerwca czy 31 sierpnia 2023 r.? Czy data zakończenia urlopu dla poratowania zdrowia ma znaczenie w perspektywie przyszłej emerytury?
Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy m.in. spełniają warunek rozwiązania stosunku pracy (art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, Dz. U. z 2022 r., poz. 301). W myśl przepisów ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2021 r., poz. 1762) rozwiązanie nauczycielskiego stosunku pracy z inicjatywy nauczyciela może się odbyć albo przez złożenie wypowiedzenia (czynność jednostronna) albo przez podpisanie porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy, z tym jednak zastrzeżeniem, że wniosek o zawarcie porozumienia składa nauczyciel. W przypadku złożenia wypowiedzenia stosunek pracy musi się rozwiązać z dniem 31 sierpnia 2023 r. W przypadku, gdy dyrektor szkoły i nauczyciel wspólnie uzgodnią, że zawrą porozumienie o zakończeniu stosunku pracy, to data zakończenia stosunku pracy może być dowolnie wybrana. Może nią być także 30 czerwca 2023 r.
Jeżeli chodzi o długość urlopu dla poratowania zdrowia, to zależy ona od zalecenia lekarskiego. Nie ma przeszkód formalnych by urlop dla poratowania zdrowia trwał do 30 czerwca 2023 r. Przy zastosowaniu takiego rozwiązania nie powstałaby potrzeba wypłaty ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jeżeli jednak urlop dla poratowania zdrowia zostałby udzielony do 31 sierpnia 2023 r., to nauczyciel będzie miał roszczenie o ekwiwalent za urlop wypoczynkowy. Zgodnie z art. 66 KN niewykorzystanie urlopu wypoczynkowego w całości lub części w okresie ferii szkolnych z urlopu dla poratowania zdrowia powoduje, że nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni. Jeżeli jednak nie dojdzie do wykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania stosunku pracy, to na podstawie art. 66 ust. 2 KN nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu.
Odnosząc się do kwestii daty zakończenia urlopu dla poratowania zdrowia w perspektywie przyszłej emerytury należy wskazać, że okres korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia jest uznawany w świetle przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz. 504) za okres składkowy. Data zakończenia urlopu dla poratowania zdrowia nie ma wpływu na przyszłe prawo do emerytury.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka przebywała od dnia 8 marca 2019 r. do dnia 5 marca 2020 r. na urlopie macierzyńskim, a później rodzicielskim. Dyrektor udzielił tej Pani urlopu wypoczynkowego zaległego za rok 2019 do dnia 23 kwietnia 2020 r. Badania lekarza medycyny pracy tej Pani były ważne do 26 sierpnia 2019 r., ale ze względu na urlop rodzicielski i wypoczynkowy nie była w pracy. Czy jeśli dyrektor wystawił tej Pani skierowanie na badania z dniem 15 kwietnia 2020 r. a lekarz wykazał na zaświadczeniu, że nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy z datą 23.04.2020 r. to jest poprawnie? Ze względu na pandemię lekarz medycyny pracy również w pewnym okresie nie pracował.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel placówki feryjnej – szkoły z dniem 30 czerwca br. przechodzi na roczny urlop dla poratowania zdrowia. Czy po powrocie przysługuje mu zaległy urlop wakacyjny do wykorzystania?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Proszę o odpowiedź na następujące pytanie. W Regulaminie Pracy mam zapis " wynagrodzenie za pracę płatne jest miesięcznie,wypłacane z dołu do 29 dnia każdego miesiąca - na koncie osobistym pracownika". Kontrola zarzuciła mi, że w regulaminie musi być zapis konkretnej daty, czyli "wynagrodzenie wypłacane jest np. 28 każdego miesiąca". Czy osoba kontrolująca miała rację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Mam w szkole nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej, który od X 2018 r. podejmie studia mgr na kierunku; edukacja dla bezpieczeństwa. Chcę mu przydzielić 1 godz. w tym roku szk. - edukacji dla bezpieczeństwa ( poszukiwania innego nauczyciela nie przyniosły rezultatu, nie ma ofert w PUP ani chętnych po informacji w Mazowieckim Banku Ofert Pracy dla Nauczycieli). Kurator Oświaty nie znalazł podstaw do zastosowania art. 10.ust.9 ustawy z dn. 26 stycznia 1982 Karta Nauczyciela. Na jakiej podstawie mogę przydzielić nauczycielowi tę godzinę na rok szkolny?
- Czy dopuszczalne jest zawarcie z nauczycielem umowy wynikającej z zastępstwa za nieobecnego nauczyciela zgodnie z art. 10 pkt 7 KN? Czy w treści umowy podaje się przyczyny uzasadniające zawarcie umowy (informacja, o której mowa w art. 29 § 1 1 Kodeksu pracy, o obiektywnych przyczynach uzasadniających zawarcie umowy o pracę na czas określony? Jeżeli nie, to w sytuacji zawarcia umowy na czas określony ma zastosowanie art. 251 1 § 1 KP (limit umów)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe