Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel dyplomowany, zatrudniony na podstawie mianowania, powracający z urlopu zdrowotnego zwrócił się do dyrektora z prośbą o obniżenie wymiaru zatrudnienia z 18/18 do 9/18 etatu. Dyrektor wyraził zgodę na nowe warunki pracy, ale czy wraz z obniżeniem wymiaru zatrudnienia nauczyciel przestanie być zatrudniony na podstawie mianowania?
Zatrudnienie na podstawie mianowania cechuje stabilność wyrażona w wymiarze (pełny etat) i okresie zatrudnienia (na czas nieokreślony).
Przepisy Karty Nauczyciela nie dopuszczają możliwości zmniejszenia wymiaru godzin na wniosek nauczyciela mianowanego. Może to zrobić tylko dyrektor i tylko w przypadku braku godzin dla nauczyciela (art. 22 ust. 2 KN).
Inną możliwością jest obniżenie wymiaru czasu pracy do nie niższego niż połowa pełnego wymiaru, pracownikowi uprawnionemu do urlopu wychowawczego w okresie, w którym mógłby korzystać z takiego urlopu, na podstawie art. 1867 kodesku pracy.
Jeżeli nauczyciel mianowany chce pracować w zmniejszonym wymiarze, musi rozwiązać obecny stosunek pracy i nawiązać nowy - na podstawie umowy o pracę.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wzór pisma informującego pracownia o przyjęciu wypowiedzenia umowy za porozumieniem stron. Nauczyciel kontraktowy zatrudniony w szkole z Kodeksu Pracy ( szkoła publiczna prowadzona przez stowarzyszenie).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pensum wychowawcy w młodzieżowym ośrodku wychowawczym to 24 h tygodniowo, placówka jest całodobowa. Urlop dla takiego n-la udzielany jest w dni kiedy ma dyżury, 4,8 tyle jest odliczane z urlopu za każdy dzień. Wychowawca złożył podanie o opiekę nad dzieckiem w dniu kiedy ma dyżur ośmiogodzinny. W jaki sposób rozliczyć taki dzień?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel pedagogiki religijnej (teolog) plus kurs kwalifikacyjny z oligofrenopedagogiki może uczyć innego przedmiotu uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel skończył studia podyplomowe grantowe i uzyskał kwalifikacje do nauczania drugiego przedmiotu). Jednak dyplomu nie przyniósł, bo tego przedmiotu nie chce uczyć. Brakuje etatu dla niego z przedmiotu wiodącego i parę godzin miał uczyć tego drugiego. Jest od sześciu lat chroniona przez ZZ. Co zrobić, jeżeli dyplomu nie przyniesie? Jeżeli przydzielić jej godziny z przedmiotu wiodącego, trzeba będzie dać zniżkę godzin innej nauczycielce. Zresztą nie zrobię tego. Jestem zdruzgotana postawą n-la, który nie patrzy na to, ze jego koleżanka możne nie mieć etatu. Czy jest jakaś podstawa prawna związana ze studiami grantowymi, która mówi o tym, że po skończeniu takich , nauczyciel ( jeżeli jest taka potrzeba) powinien nauczać przedmiot na który zdobył kwalifikacje. I jak długo ZZ mogą chronić jednego pracownika?
- Psycholog szkolny X zatrudniony w pełnym wymiarze na podstawie mianowania, w bieżącym roku szkolnym w wyniku ograniczenia pracuje w wymiarze 0,5 etatu tj. 10 godz. tygodniowo i w związku z orzeczeniem o niepełnosprawności korzysta z obniżonego pensum. W związku z przewidywaną długotrwałą nieobecnością drugiego psychologa Y (zatrudnionego również w wymiarze 0,5 etatu, tj. 10 godz. tygodniowo) pojawia się konieczność zapewnienia zastępstwa. Czy można przydzielić godziny nieobecnego psychologa Y w ramach doraźnego zastępstwa 10 godz. tygodniowo do końca zajęć dydaktycznych psychologowi X? Godziny doraźnych zastępstw zostały zdefiniowane odrębnie w stosunku do godzin ponadwymiarowych (art. 35 ust. 2 i 2a Karty Nauczyciela) i nie wpływają na wymiar pensum nauczyciela. Czy dopuszczalną formą jest np. aneks do ograniczenia etatu na okres do końca zajęć dydaktycznych, czy należy wykazywać godziny zastępstwa do wypłaty wynagrodzenia w każdym okresie rozliczeniowym razem z wykazem pozostałych zastępstw doraźnych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe