Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Pytanie jest niekompletne - nie bardzo wiadomo,  o co chodzi z datą 01.09.2013 r. Odniosę się zatem do ostatniego pytania, które jest zredagowane w całości.Porozumienie...

PORADA PRAWNA

06 września 2012 Kadry

Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony na 14/18 etatu przebywa na zwolnieniu lekarskim od 29.08.2012r. (z powodu ciąży). W związku z organizacją roku szkolnego w arkuszu organizacyjnym nastąpiła zmiana wymiaru na 11/18 etatu - można od 1.09.2013 r. Czy w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim można zawrzeć porozumienie o zmianie wymiaru etatu?

Pytanie jest niekompletne - nie bardzo wiadomo,  o co chodzi z datą 01.09.2013 r. Odniosę się zatem do ostatniego pytania, które jest zredagowane w całości.

Porozumienie zmieniające, czy inaczej aneks do umowy o pracę, można zawrzeć w każdej chwili, bez względu na to, czy pracownik jest w pracy, czy też przebywa na zwolnieniu lekarskim. Takie porozumienie, mimo iż pogarsza warunki zatrudnienia, jest zgodnym oświadczeniem woli obu stron umowy (to tak jakby zawrzeć umowę w czasie trwania zwolnienia lekarskiego - nie ma prawnych przeszkód). 

Jeżeli jednak miałoby to być wypowiedzenie zmieniające, czyli oświadczenie woli tylko pracodawcy wówczas, co do zasady, w czasie trwania zwolnienia lekarskiego pracownika nie można tego uczynić. Jeżeli przyczyną zmniejszenia wymiaru etatu są wyłącznie zmiany organizacyjne, czyli przyczyny leżące po stronie pracodawcy, wówczas można zastosować przepisy USTAWY 
z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników:

Art. 10. 1. Przepisy art. 5 ust. 3-7 i art. 8 stosuje się odpowiednio w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, jeżeli przyczyny te stanowią wyłączny powód uzasadniający wypowiedzenie stosunku pracy lub jego rozwiązanie na mocy porozumienia stron, a zwolnienia w okresie nieprzekraczającym 30 dni obejmują mniejszą liczbę pracowników niż określona w art. 1.

2. W przypadku określonym w ust. 1 pracodawca może rozwiązać stosunki pracy, w drodze wypowiedzenia, z pracownikami, których stosunek pracy podlega z mocy odrębnych przepisów szczególnej ochronie przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem i wobec których jest dopuszczalne wypowiedzenie stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, pod warunkiem niezgłoszenia sprzeciwu przez zakładową organizację związkową w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o zamierzonym wypowiedzeniu.

3. Pracodawca może wypowiedzieć warunki pracy i płacy pracownikom, o których mowa w ust. 2, jeżeli z przyczyn określonych w ust. 1 nie jest możliwe dalsze ich zatrudnianie na dotychczasowych stanowiskach pracy. W takim przypadku stosuje się art. 38 Kodeksu pracy.

4. Jeżeli wypowiedzenie warunków pracy i płacy w okolicznościach określonych w ust. 3 powoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikom przysługuje, przez okres nieprzekraczający 6 miesięcy, dodatek wyrównawczy obliczony według zasad wynikających z Kodeksu pracy. Prawo do dodatku wyrównawczego nie przysługuje pracownikom, których szczególna ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę wynika z art. 41 Kodeksu pracy.


 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT