Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel, któremu ograniczyłam dodatek motywacyjny z 5% na 4% czuje się bardzo pokrzywdzony i wystosował do mnie jako dyrektora pismo z zapytaniem na jakiej podstawie został obniżony dodatek. W mojej placówce obowiązują tzw. arkusze samooceny nauczyciela, którego to wspomniany nauczyciel nie przedstawił dyrektorowi, a zgodnie z Uchwałą Rady Pedagogicznej w sprawie Nadzoru Pedagogicznego nauczyciel jest zobligowany do wypełniania takiego dokumentu 2 razy do roku (luty, czerwiec). Czy powinnam odpowiadać na takie pismo - gdyż w dokumencie który otrzymał nauczyciel jest podana podstawa przyznania takiego dodatku, bez uzasadnienia jego przyznania i bez podstaw prawnych do odwołania się od decyzji dyrektora?
Żadne przepisy nie zobowiązują dyrektora do pisemnych uzasadnień przydzielania bądź nie przydzielania dodatku motywacyjnego. Czym innym jest odpowiedź na pisemny wniosek pracownika w tej sprawie - dyrektor może udzielić odpowiedzi zarówno w formie ustnej, jak i pisemnej (bo np. pracownik o to prosi w swoim piśmie). W takim przypadku postępuje się zgodnie z instrukcją kancelaryjną obowiązującą w szkole - rejestracja i załatwianie spraw.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak się bronić w sądzie,kiedy rodzic byłego ucznia wniósł sprawę o zwrot kwot za uiszczone kwoty tzw. czesnego wakacyjnego? Czesne w naszej szkole to suma wszystkich kosztów bezpośrednich i pośrednich poniesionych przez cały rok, podzielone na 12 rat. Niestety w umowie posługiwaliśmy się określeniem czesne wakacyjne.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel mianowany zatrudniony na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy otrzymał pismo o ograniczeniu zatrudnienia w roku szkolnym 2016/2017. Nauczyciel ten nie wyraził zgody na ograniczenie zatrudnienia. W międzyczasie zaistniały okoliczności z których dyrektor wyciągnął wniosek o możliwości przyznania temu nauczycielowi pełnego etatu. Czy mając na uwadze pismo o ograniczeniu zatrudnienia i brak zgody nauczyciela dyrektor może nie wypowiedzieć umowy i poinformować go o planowanym przydzieleniu mu pełnego etatu w roku szkolnym 2016/2017 (anulując w ten sposób zapowiedź wypowiedzenia umowy w przypadku braku zgody nauczyciela na ograniczenie zatrudnienia)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem szkoły podstawowej, która wchłonęła gimnazjum. Dyrektor gimnazjum zgodnie z Rozporządzeniem MEN został moim wicedyrektorem. W czerwcu burmistrz miasta wręczył tej pani powierzenie obowiązków wicedyrektora w SP. We wrześniu dostałam sygnał z Gminy, że ja mam to zrobić. Zrobiłam i powierzyłam pani pełnienie obowiązków do 31 sierpnia 2019. Ona tego nie przyjęła mówiąc, że muszę jej dać do końca jej kadencji, kiedy była dyrektorem Gimnazjum. A ten koniec jest 31 sierpnia rok później czyli w 2020 roku. Wtedy od roku już nie będzie Gimnazjów. Teraz nie wiem co zrobić. Kto ma rację?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy art. 9a ust. 3 KN odnosi się tylko do nauczycieli? Czy może być zastosowany w przypadku, gdy intendent zostaje nauczycielem?
- Nauczycielka w roku szkolnym 2017/2018 prowadziła 10 godzin zajęć rewalidacyjno-wychowawczych z dzieckiem głęboko upośledzonym(dziecko 24-letnie) - 10/18 i 12 godzin w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej 3-4 latki -12/25. Jej etat to 21/21. Podczas ferii zimowych korzystała z urlopu dla poratowania zdrowia - pobyt w sanatorium.
W tej samej gminie, ale w innej szkole podstawowej ma ponadto 4 godziny historii.
Ile dni urlopu przysługuje w tym roku szkolnym tej nauczycielce?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe