Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel muzyki – wykształcenie pedagogiczne niepełne, absolutorium po 5 latach uniwersytetu bez obrony pracy magisterskiej. Czy mogę zatrudnić takiego nauczyciela w szkole podstawowej na zastępstwo za nauczyciela udającego się na dłuższe zwolnienie lekarskie?
W świetle art. 76 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r., poz. 1668 ze zm.) warunkiem ukończenia studiów i uzyskania dyplomu ukończenia studiów jest:
1) uzyskanie efektów uczenia się określonych w programie studiów,
2) złożenie egzaminu dyplomowego,
3) pozytywna ocena pracy dyplomowej – w przypadku studiów drugiego stopnia i jednolitych studiów magisterskich, a w przypadku studiów pierwszego stopnia – o ile przewiduje to program studiów.
Osoba, która uzyskała tzw. absolutorium, nie ukończyła studiów wyższych. Absolutorium jest jedynie wpisem w indeksie informującym o zdaniu egzaminów i dokonaniu zaliczeń wymaganych programem studiów. Na podstawie art. 9 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762) stanowisko nauczyciela może zajmować osoba, która posiada wyższe wykształcenie z odpowiednim przygotowaniem pedagogicznym, a zatem legitymująca się dyplomem ukończenia studiów, lub ukończyła zakład kształcenia nauczycieli i podejmuje pracę na stanowisku, do którego są to wystarczające kwalifikacje.
Zatrudnienie osoby, o której mowa w pytaniu, będzie możliwe na podstawie art. 15 ust. 2–4 ustawy z dnia 14 grudnia – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz., 1082). Zgodnie z ww. przepisami w uzasadnionych przypadkach w szkole publicznej może być, za zgodą kuratora oświaty, zatrudniona osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca przygotowanie uznane przez dyrektora szkoły za odpowiednie do prowadzenia danych zajęć. Zatrudnienie jest możliwe, jeżeli kandydat do pracy spełnia warunki, o których mowa w art. 10 ust. 5 pkt 3 i 4 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 1762), czyli nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne w sprawie o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub postępowanie dyscyplinarne oraz nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie czasu pracy nauczyciela-wychowawcy w internacie, który realizuje 30 godzin zajęć opiekuńczo-wychowawczych tzw. dziennych oraz 8 godzin zajęć wychowawczych w porze nocnej.
- Jak zatrudnić nauczyciela oddziału przedszkolnego w szkole (w grupie są 5 i 6 latki) na 22 godziny czy na 25 ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie :-]
Jedna z nauczycielek odchodzi na urlop macierzyński. Jej godziny historii (cztery godziny tygodniowo) przejmuje nauczycielka zatrudniona na czas nieokreślony w wymiarze 14/18, a więc cały drugi semestr będzie miała pełny etat. Jak powinien wyglądać aneks do jej umowy o pracę. Z góry dziękuję za pomoc.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi kontraktowemu zatrudnionemu na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy, z powodów organizacyjnych, można ograniczyć zatrudnienie? Jaka jest procedura postępowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ze względu na chorobę nauczyciela -opiekuna stażu musi pójść na długotrwałe zwolnienie. Jak w tej sytuacji rozwiązać kwestie przydziału kolejnego opiekuna stażu?
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe