Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel pełniący dyżury w czasie przerw między lekcjami uważa, że realizując trzy godziny lekcyjne w ciągu dnia nie może mieć trzech dyżurów. Czy jest jakaś regulacja prawna na ten temat i czy nauczyciel ma rację?
Obowiązek prowadzenia dyżurów nauczycielskich w czasie przerw wynika z ROZPORZĄDZENIA MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ I SPORTU z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach:
§14. 1. Przerwy w zajęciach uczniowie spędzają pod nadzorem nauczyciela.
2. Jeżeli pozwalają na to warunki atmosferyczne, umożliwia się uczniom przebywanie w czasie przerw w zajęciach na świeżym powietrzu.
Żaden przepis nie reguluje ilości dyżurów nauczycielskich, ani też nie wiąże ich ilości z liczbą lekcji w danym dniu. Co do ilości dyżurów przydzielanych danemu nauczycielowi, należy więc kierować się przepisami Karty Nauczyciela mówiącymi o czasie pracy nauczycieli, a więc art. 42. Zgodnie z nim, czas pracy nauczyciela nie może przekroczyć 40 godzin w tygodniu. Na ten czas składają się godziny obowiązkowego pensum, inne zadania statutowe szkoły oraz doskonalenie zawodowe.
Do kompetencji dyrektora jako pracodawcy należy rozdzielenie pomiędzy poszczególnych nauczycieli dyżurów, tak aby zapewnić bezpieczeństwo uczniom podczas przerw. Należy się przy tym kierować przepisami art. 42 Karty Nauczyciela oraz ogólnymi zasadami prawa pracy określonymi w kodeksie pracy, np.:
Art. 15. Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.
Art. 183a § 1. Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także bez względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W jakich przypadkach dyrektor sam może wysłać pracownika na urlop wypoczynkowy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Sytuacja organizacyjna szkoły wymaga ograniczenia etatu nauczycielowi , który ma ochronę związkową? Czy można w/w nauczycielowi ograniczyć etat ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownik- nauczyciel- przewodniczący ZNP , któremu udzielono zniżki godzin z tytułu pełnienia funkcji związkowej wyjeżdża na 2 dni, na szkolenie. W tym czasie powinien realizować godziny lekcyjne.
Czy powinien?
1) napisać podanie o urlop bezpłatny?
20 czy należy mu się wynagrodzenie za te dni ( nie realizuje godzin) ?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jestem dyrektorem poradni psychologiczno-pedagogicznej. w związku z pełnieniem tej funkcji mam zniżkę godzin- 8 godzin dydaktycznych. Czy pozbawienie mnie przez organ prowadzący części dodatku za trudne warunki pracy jest zgodne z prawem?
- Pracownik obsługi kobieta ur. 20.02.1956 r. posiadająca na dzień 31.03.2017 r. 32-letni staż pracy z dniem 01 kwietnia 2017 roku chce odejść na emeryturę. Jaka przysługuje jej odprawa. Z dniem 1.01.2017 r. nabędzie prawo do 26 dni urlopu na 2017 r. czy jeżeli go nie wykorzysta należy się jej ekwiwalent? Czy jeśli otrzyma ekwiwalent za urlop będzie przysługiwało jej świadczenie urlopowe? Czy w związku z przejściem na emeryturę przysługuje jej jeszcze jakieś uposażenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe