Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel posiada licencjat z germanistyki i magisterium z matematyki. Obecnie uczy matematyki (16 godz.) i języka niemieckiego (6 godz.). Jakie powinno być wynagrodzenia tego nauczyciela – ze stawki magisterskiej w całości czy proporcjonalnie do posiadanego wykształcenia?
W przypadku tytułu licencjata oraz magistra z przygotowaniem pedagogicznym obowiązują różne stawki wynagrodzenia zasadniczego, zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy (Dz.U. z 2014 r., poz. 416 ze zm.). Na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm., wysokość wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela uzależniona jest od posiadanych kwalifikacji. Przepis ten nie rozstrzyga natomiast, czy należy je rozpatrywać w zależności od zajmowanego stanowiska lub prowadzonych zajęć. W związku z tym, że nauczyciel uczy obydwu języków na jednym stanowisku (tzw. nauczyciela przedmiotu szkoły danego typu), to wszystkie realizowane godziny raczej powinny być wynagradzane zgodnie z posiadanym najwyższym wykształceniem (tytułem magistra) niż proporcjonalnie do liczby godzin zajęć z różnymi tytułami.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczyciel stażysta został zatrudniony na ten rok szkolny w wymiarze poniżej 1/2 etatu. Jednocześnie nauczyciel ten będzie (zgodnie z posiadanymi kwalifikacjami) realizował w ramach zastępstwa za nieobecną nauczycielkę (we wrześniu zwolnienie lekarskie, a później urlop macierzyński i urlop uzupełniający - łącznie prawdopodobnie do 11.03.2018r.) ok 10 godz tygodniowo. Czy w takiej sytuacji na zastępstwo powinna być zawarta odrębna umowa, czy też można aneksem zwiększyć na czas zastępstwa wymiar czasu pracy?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry,
Zwracam się z uprzejmą prośbą o opinię prawną dotyczącą dodatku tzw. wiejskiego dla nauczyciela zatrudnionego na terenie wiejskim (wypłacanego w wys. 10 % wyn. zasadniczego)
w trzech przypadkach, mianowicie:
Nauczyciel , został przyjęty na ½ etatu bez kwalifikacji tj. bez przygotowania pedagogicznego. Czy takiemu nauczycielowi należy wypłacać dodatek wiejski?
Nauczyciel został zatrudniony na terenie jednej gminy w dwóch szkołach, w jednej posiada wymiar 10/18 a w drugiej 9/18 , Czy należy wypłacać dodatek wiejski tylko do pełnego etatu tj. 18/18 a powyżej etatu już nie?
Nauczyciel został zatrudniony w jednej gminie w dwóch szkołach po 9/18 etatu czyli posiada zatrudnienie w jednej gminie w pełnym wymiarzet, w innej gminie również został zatrudniony w dwóch szkołach po 9/18 etatu. Czy w każdej z tych gmin płacimy 10 % dodatku wiejskiego , Czyli nauczyciel jest zatrudniony na 2 etaty i ma mieć płacone we wszystkich tych szkołach dodatek wiejski?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy z opiekunem stażu można zawrzeć umowę wolontariatu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel W-F zatrudniony w mojej szkole z mianowania, na czas nieokreślony na 20/18,zwrócił się z prośbą o zmniejszenie wymiaru pracy w II semestrze roku szkolnego 2011/2012,do 12/18,z przyczyn obiektywnych. Dyrektor zaakceptował decyzję i wyraził zgodę .
Czyj est On dalej zatrudniony na czas nieokreślony z mianowania , czy nie ? Jak powinna wyglądać nowa umowa o pracę? Czy nauczyciel traci zatrudnienie z mianowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie związane z przywróceniem pracownika na stanowisko. Postanowienie komisji dyscyplinarnej nakazuje mi przywrócić pracownika do pracy. Nadmieniam, że nauczyciel został uznany winny i została mu wymierzona najmniejsza kara dyscyplinarna. Czy w tym przypadku mogę: przywrócić go do pracy, ale na inne stanowisko i w takim samym wymiarze (ma kwalifikacje) oraz jak powinna wyglądać taka decyzja (co powinna zawierać) i do kogo służy mu odwołanie? W jakim czasie muszę tę decyzję pracownikowi dostarczyć (jeszcze nie otrzymałam pisma). Proszę o pilną odpowiedź.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe