Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel przedstawił akt nadania stopnia nauczyciela kontraktowego z uzasadnieniem (z 2013 r.). W dniu nadania stopnia nauczyciela kontraktowego posiadał kwalifikacje: - wykształcenie wyższe magisterskie z zakresu oceanotechniki - Politechnika Gdańska - kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli czynnych zawodowo. Zatrudnienie - szkoła podstawowa świetlica szkolna. Uzasadnienie: posiada pani wykształcenie wyższe z przygotowaniem pedagogicznym i może być pani zatrudniona w szkole podstawowej. na podstawie: postępowania kwalifikacyjnego dyplomu ukończenia studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej. Przy czym w 2013 roku pani nie posiadała takiego dyplomu. 1. Czy na dzień nadania stopnia pani posiadała kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej? 2. Czy wpisanie na uzasadnieniu nazwy studiów podyplomowych jest pomyłką? 3. Czy wpisanie nazwy na uzasadnieniu nazwy studiów podyplomowych jest błędem merytorycznym?
Gdyby nauczycielka w dniu nadania stopnia awansu zawodowego posiadała ukończone studia podyplomowe z zakresu pedagogiki wczesnoszkolnej i przedszkolnej, posiadałaby kwalifikacje do nauczania w szkole podstawowej w klasach I - III, ponieważ miałaby wykształcenie wyższe w zakresie innym niż prowadzone zajęcia (tytuł magistra oceanotechniki), ukończone studia podyplomowe z zakresu prowadzonych zajęć (edukacja wczesnoszkolna) oraz przygotowanie pedagogiczne (kurs kwalifikacyjny pedagogiczny dla nauczycieli czynnych zawodowo) - § 1 pkt 3 oraz § 4 ust. 1 pkt 1 w zw. z § 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 12 marca 2009 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli oraz określenia szkół i wypadków, w których można zatrudnić nauczycieli niemających wyższego wykształcenia lub ukończonego zakładu kształcenia nauczycieli, Dz.U. z 2015 r., poz. 1264. Natomiast jeśli nauczycielka nie miała wówczas ukończonych studiów podyplomowych, nie miała kwalifikacji do uzyskania stopnia awansu, a powołanie w uzasadnieniu decyzji na dyplom jest nieprawidłowe; konieczne jest porównanie dat decyzji o nadaniu stopnia awansu oraz uzyskania dyplomu ukończenia studiów podyplomowych. Ważność nadania stopnia awansu bada kurator oświaty i można do niego zgłosić wątpliwości w tym zakresie – art. 9h ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pracownik otrzymał decyzję ZUS odmawiającą prawa do świadczenia rehabilitacyjnego po długotrwałej chorobie. Lekarz Orzecznik ustalił, że pracownik jest niezdolny do pracy, brak jest okoliczności uzasadniających ustalenie uprawnienia do świadczenia i pracownik jest całkowicie niezdolny do pracy do lutego 2018 r. Pracownik wystąpił o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Czy w takim przypadku należy rozwiązać z nim umowę o pracę czy też może pozostać zatrudniony jednocześnie pobierając rentę? Co jest korzystniejsze dla pracownika, a co dla pracodawcy? Czy jest to jednoznacznie określone jak pracodawca ma postąpić gdy pracownik przechodzi na czasową rentę?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy wychowawca bursy, którego tygodniowa liczba godzin obowiązkowego wymiaru zajęć wynosi 30 może mieć przydzielone za jego zgodą godziny ponadwymiarowe w wymiarze 15 godzin (1/2 tygodniowego wymiaru)? Wobec powyższego wychowawca będzie pracował 45 godzin tygodniowo.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka miała podpisaną umowę na czas określony (do 31 sierpnia 2015), gdyż zastępowała nauczyciela, który był na urlopie zdrowotnym. W czerwcu dyrektor otrzymał informację, że nauczycielka ta jest w ciąży. Czy dyrektor musi przedłużyć umowę z tą nauczycielką do porodu? Jak należy postąpić?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W związku z koniecznością poinformowania pracowników, w terminie do 15 maja 2017 r., o fakcie, iż z dniem 1.09.2017 r. będą zatrudnieni w ośmioletniej szkole podstawowej, mam następujące pytanie: czy informację wręczyć także tym pracownikom, którym umowa (na czas określony) kończy się z dniem 23 czerwca br. lub 31 sierpnia br. (niektórych z nich będziemy zatrudniać od 1 września br.)? Czy lepiej przyjąć zasadę braku informowania pracowników zatrudnionym na czas określony, których stosunek pracy ustaje przed 01.09.2017 r.?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel podwyższył kwalifikacje (na stopień magistra) 25.06.2012 r. Dnia 01.10.2012 r. przedstawił dyplom. Czy w tym wypadku należy wypłacić wyrównanie wynagrodzenia i godzin ponadwymiarowych? Jeśli tak, to od którego momentu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe