Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Prawo nie reguluje szczegółowo, na jaki dzień należy ustalić wysokość przyznanego zasiłku na zagospodarowanie, jednak z analizy przepisów należy wnioskować, że...

PORADA PRAWNA

04 listopada 2014 Zatrudnianie (kodeks pracy)

Nauczyciel-stażysta uzyskał w mojej szkole stopień nauczyciela kontraktowego. Później złożył wniosek o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie wraz z oświadczeniem, że praca na stanowisku nauczyciela jest jego pierwszą pracą zawodową w życiu w szkole. Wcześniej pedagog był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, natomiast od września pracuje na 0,55 etatu. Czy podstawą do naliczenia zasiłku na zagospodarowanie powinno być wynagrodzenie z dnia złożenia wniosku przez nauczyciela – nauczyciel pracował wtedy na pełen etat – czy z dnia decyzji wydanej przed dyrektora – wówczas podstawa dodatku byłaby liczona z 0,55 etatu?

Prawo nie reguluje szczegółowo, na jaki dzień należy ustalić wysokość przyznanego zasiłku na zagospodarowanie, jednak z analizy przepisów należy wnioskować, że wysokość ta powinna zostać ustalona na dzień złożenia wniosku.

Kiedy nauczyciel jest uprawniony do zasiłku na zagospodarowanie?

Przypomnijmy, że nauczyciel jest uprawniony do zasiłku na zagospodarowanie, jeśli spełnia ŁĄCZNIE następujące warunki art. 61 Karty Nauczyciela:

posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu 2 lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole;
jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 etatu;
złożył wniosek o zasiłek w ciągu roku od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego;
pierwsza praca w życiu została podjęta w szkole.

Nauczyciel musi złożyć wniosek o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie.

Jednym z warunków przyznania zasiłku na zagospodarowanie jest złożenie wniosku. Jeśli nauczyciel złoży wniosek i spełni warunki przewidziane w ustawie, to świadczenie w postaci zasiłku na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi z mocy prawa, czyli bez konieczności wydawania przez dyrektora szkoły decyzji w tej sprawie.

Spełnienie warunków do przyznania zasiłku na zagospodarowanie i złożenie wniosku powoduje, że nauczyciel już nabywa prawo do tego świadczenia.

Świadczenie należy wypłacić na podstawie wynagrodzenia przysługującego na dzień, w którym nauczyciel nabył prawo do zasiłku.

Jeśli nauczyciel nabywa prawo do zasiłku na zagospodarowanie w dniu złożenia wniosku, to wysokość tego zasiłku należy wypłacić w oparciu o wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia tego prawa. A zatem dzień wypłaty świadczenia nie ma znaczenia dla jego wysokości.

Co więcej, zasiłek na zagospodarowanie powinien zostać przyznany niezwłocznie.


 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT