Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel-stażysta uzyskał w mojej szkole stopień nauczyciela kontraktowego. Później złożył wniosek o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie wraz z oświadczeniem, że praca na stanowisku nauczyciela jest jego pierwszą pracą zawodową w życiu w szkole. Wcześniej pedagog był zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy, natomiast od września pracuje na 0,55 etatu. Czy podstawą do naliczenia zasiłku na zagospodarowanie powinno być wynagrodzenie z dnia złożenia wniosku przez nauczyciela – nauczyciel pracował wtedy na pełen etat – czy z dnia decyzji wydanej przed dyrektora – wówczas podstawa dodatku byłaby liczona z 0,55 etatu?
Prawo nie reguluje szczegółowo, na jaki dzień należy ustalić wysokość przyznanego zasiłku na zagospodarowanie, jednak z analizy przepisów należy wnioskować, że wysokość ta powinna zostać ustalona na dzień złożenia wniosku.
Kiedy nauczyciel jest uprawniony do zasiłku na zagospodarowanie?
Przypomnijmy, że nauczyciel jest uprawniony do zasiłku na zagospodarowanie, jeśli spełnia ŁĄCZNIE następujące warunki art. 61 Karty Nauczyciela:
posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu 2 lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole;
jest zatrudniony w wymiarze co najmniej 1/2 etatu;
złożył wniosek o zasiłek w ciągu roku od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego;
pierwsza praca w życiu została podjęta w szkole.
Nauczyciel musi złożyć wniosek o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie.
Jednym z warunków przyznania zasiłku na zagospodarowanie jest złożenie wniosku. Jeśli nauczyciel złoży wniosek i spełni warunki przewidziane w ustawie, to świadczenie w postaci zasiłku na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi z mocy prawa, czyli bez konieczności wydawania przez dyrektora szkoły decyzji w tej sprawie.
Spełnienie warunków do przyznania zasiłku na zagospodarowanie i złożenie wniosku powoduje, że nauczyciel już nabywa prawo do tego świadczenia.
Świadczenie należy wypłacić na podstawie wynagrodzenia przysługującego na dzień, w którym nauczyciel nabył prawo do zasiłku.
Jeśli nauczyciel nabywa prawo do zasiłku na zagospodarowanie w dniu złożenia wniosku, to wysokość tego zasiłku należy wypłacić w oparciu o wynagrodzenie przysługujące nauczycielowi w dniu nabycia tego prawa. A zatem dzień wypłaty świadczenia nie ma znaczenia dla jego wysokości.
Co więcej, zasiłek na zagospodarowanie powinien zostać przyznany niezwłocznie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy można zrezygnować z ewidencji czasu pracy nauczycieli szkoły niepublicznej poprzez wprowadzenie zadaniowego czas pracy? Organem prowadzącym szkołę niepubliczną jest Spółka Z.O.O.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam zatrudnionego nauczyciela bez kwalifikacji za zgodą kuratora (wynagrodzenie jak stażysta). Nauczyciel ten ukończył teraz studia podyplomowe i zdobył kwalifikacje do tego przedmiotu. Od razu dostarczył mi zaświadczenie z uczelni o ukończeniu studiów oraz akt nadania stopnia kontraktowego z innej szkoły. Od kiedy płacić większa pensję. Dodam iż na zaświadczeniu z uczelni ma wpisane, iż uroczyste wręczenie dyplomów nastąpi w kwietniu lub maju. Czy na podstawie zaświadczenia mogę zwiększyć wynagrodzenie czy czekać na dyplom.
- Jak zatrudniamy (na czas określony, czy na czas nieokreślony) pedagoga specjalnego, który współorganizuje naukę dziecka z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego? Dziecko ma 6 lat i za rok odchodzi z przedszkola do szkoły. Nauczyciela zatrudniam tylko do tego jednego dziecka. Nauczyciel jest stażystą. Jeżeli zatrudnię nauczyciela na rok, to czy może rozpocząć staż. Ogólnie jak wygląda zatrudnianie pedagogów specjalnych pracujących z jednym dzieckiem? Co w sytuacji, gdy dziecko odchodzi z przedszkola lub ze szkoły, a dyrektor nie ma etatu dla pedagoga specjalnego? Jak wygląda wtedy rozwiązanie umowy z nauczycielem? Niektóre placówki zatrudniają pedagoga specjalnego tylko na rok.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co przysługuje nauczycielom zatrudnionym w zespole szkół, którzy realizują zajęcia w szkołach dziennych oraz dodatkowe zajęcia (ponad pensum) w szkołach zaocznych w soboty i niedziele. Zadając to pytanie mam na myśli czas pracy nauczycieli i zasady wynagradzania, zwłaszcza w niedziele.
- Czy można w maju zatrudnić nauczyciela na zastępstwo "do czasu powrotu nauczyciela przebywajacego na urlopie macierzyńskim" i tym samym wypłacać mu pensje przez wakacje czy należy napisać umowę do 22 czerwca, a potem wznowić dopiero z dniem 1 września.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe