Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel w trakcie stażu przeszedł do mojej placówki, ale nie poinformował mnie o swoim stażu. Pracuje już od 9 miesięcy. Po rozmowie zobowiązał się do przedstawienia dokumentów. Jak mam postąpić w chwili odebrania tych dokumentów? Czy zaliczyć mu ten okres 9 miesięcy?
Stażu nie można zaliczyć bez odpowiedniej dokumentacji i wiedzy dyrektora szkoły, w której staż ma być realizowany. Dyrektor nie otrzymał planu rozwoju zawodowego nauczyciela, więc go nie zatwierdził. Warunkiem zaliczenia stażu jest m. in. złożenie odpowiedniej dokumentacji w odpowiednim terminie i zakończenie stażu pozytywna oceną. Zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela, w okresie stażu nauczyciel realizuje własny plan rozwoju zawodowego zatwierdzony przez dyrektora szkoły, uwzględniający wymagania określone przepisami rozporządzenia. Nauczyciel kontraktowy i nauczyciel mianowany projekt planu rozwoju zawodowego załącza do wniosku o rozpoczęcie stażu skierowanego do dyrektora szkoły. W terminie 30 dni od dnia rozpoczęcia zajęć – dyrektor szkoły zatwierdza projekt planu plan rozwoju zawodowego lub zwraca go nauczycielowi do poprawy ze wskazaniem, w formie pisemnej, zakresu niezbędnych zmian. Terminy te dotyczą także nauczycieli kontraktowych i mianowanych, którzy w okresie trwania stażu zmienili miejsce zatrudnienia i podjęli zatrudnienie w szkole nie później niż 3 miesiące po ustaniu poprzedniego stosunku pracy i za okres dotychczas odbytego stażu otrzymali pozytywną ocenę dorobku zawodowego.
Podstawa prawna: 1. Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (ze zm.), w szczególności art. 9c, 9d, 9f.2; 2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 marca 2013 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli, w szczególności § 3.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy zgodność z oryginałem może podpisać dyrektor do awansu na nauczyciela dyplomowanego czy też notariusz? Drugie pytanie kadry - jaka jest podstawa prawna na jednodniowy urlop bezpłatny dla nauczyciela?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Czy w związku ze zwiększeniem pensum pedagoga szkolnego z 20 do 22 godzin na podstawie uchwały Rady Miasta od 1 września 2018 r.:
1. dyrektor szkoły powinien wypowiedzieć nauczycielowi (wypowiedzenie zmieniające) warunki pracy w zakresie obowiązującego pensum?
2. czy w przypadku nie przyjęcia przez nauczyciela nowych warunków (zwiększonego pensum) następuje rozwiązanie umowy o pracę?
3. czy w sytuacji rozwiązania umowy o pracę nauczycielowi przysługuje odprawa i w jakiej wysokości?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor będąc na urlopie wypoczynkowym może podpisywać dokumenty szkolne np. umowa o pracę, przelewy bankowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Ile czasu trwa godzina pracy psychologa i pedagoga szkolnego w szkole podstawowej i przedszkolu od 1 września 2017 r zgodnie z nowym rozporządzeniem
- Wicedyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej ma 20h pensum, zniżki 5h. Daje to 15 godzin pracy dydaktycznej. Dyrektor ustalił że wicedyrektor ma być w poradni 25h w tygodniu "ponieważ ma zniżkę więc nie pisze w domu opinii i ma być te 5 dodatkowych godzin w poradni”. Czy interpretacja i działanie dyrektora jest właściwe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe