Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel z 34 letnim stażem pracy zatrudniony na podstawie mianowania otrzymał ograniczenie na które nie wyraził zgody. Czy przysługuje mu oprócz odprawy z art. 20 również odprawa emerytalna? Jak naliczyć odprawę sześciomiesięczną z wynagrodzenia zasadniczego czy z wynagrodzenia zasadniczego i godzin nadliczbowych jakie nauczyciel realizował?
1. Zgodnie z art. 88 ust. 1a Karty Nauczyciela, nauczyciel spełniający warunki określone w ustawie może przejść na emeryturę również w wypadku rozwiązania stosunku pracy w okolicznościach określonych w art. 20 ust. 1. W związku z tym, jeżeli nauczyciel skorzysta z prawa przejścia na emeryturę, będzie mu przysługiwała odprawa emerytalna z art. 87 Karty Nauvczyciela.
2. Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunekpracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 Karty nauczyciela, przysługuje odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (bez godzin ponadwymiarowych).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Mam pytanie związane z rodzajem umów dla nauczycieli od 1 września br.
Czy nauczyciela j. angielskiego, który przychodzi na 2 godz. w tygodniu będę musiała zatrudnić na umowę o pracę?
I jeśli zatrudnić chcę nauczyciela wychowania przedszkolnego, który jest jednocześnie logopedą, to czy na 3 godz. zajęć logopedycznych w tygodniu mogę dać mu umowę zlecenie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile przysługuje urlopu nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie art.7 ust 1 pkt a ustawy o systemie oświaty zatrudnionemu od 01.09.2018r. do 30.04.2019r. (klasa maturalna)
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ponowienie pytania dotyczącego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nauczyciela mianowanego zatrudnionego na czas nieokreślony. Nauczyciel był zatrudniony od dnia 01.09.2001 roku do dnia 31.08.2011 r. W okresie od dnia 05.01.2009 do dnia 31.08.2011 r. nauczyciel przebywał na urlopie bezpłatnym z innych ważnych przyczyn. Rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2006 r., III PZP 3/06 w stosunku do nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony nie ma zastosowania zasada ustalania wymiaru urlopu w stosunku do liczby miesięcy prowadzenia zajęć dydaktycznych w danym roku szkolnym. Reguła ta ma zastosowanie wyłącznie do nauczycieli zatrudnianych na czas określony na okres krótszy niż 10 miesięcy. Jak wskazał SN w uchwale z dnia 10.05.2006 r., III PZP 3/06, unormowania zawarte w art. 1551 § 1 pkt 1 KP stosuje się także do nauczycieli placówek feryjnych, których stosunek pracy ustał. Takim nauczycielom przysługuje zatem ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Ustanie w trakcie roku kalendarzowego stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony w szkole feryjnej powoduje, że wymiar urlopu wypoczynkowego, do którego nauczyciel nabywa prawo z początkiem roku kalendarzowego, ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu do liczby przepracowanych w danym roku kalendarzowym miesięcy przez nauczyciela. Proszę o ponowne przeanalizowanie pytania i niezwłoczną odpowiedź, za jaki okres należy się w/w nauczycielowi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze (ile dni)?
Dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z uwagi na brak nauczycieli przedmiotów zawodowych zatrudniłem (uprosiłem) nauczyciela bez przygotowania pedagogicznego bezpośrednio po studiach w wymiarze 6 godz. tygodniowo do prowadzenia teoretycznych przedmiotów zawodowych. Nauczyciel widzi swoją przyszłość w szkole i rozpoczął przygotowanie pedagogiczne. Zwrócił się z prośbą o dofinansowanie. Czy mogę ze środków doskonalenia zawodowego udzielić dofinansowania rozpoczętego przygotowania pedagogicznego nauczycielowi? Obecny stan zatrudnienia nauczycieli przedmiotów zawodowych w szkole nakazuje szukać nowych nauczycieli.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy osoba niebędąca nauczycielem, posiadająca wyższe wykształcenie bez przygotowania pedagogicznego, może prowadzić zajęcia teoretyczne z przedmiotów gastronomicznych, czy tylko praktyczne?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe