Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel z dniem 1 września został zatrudniony w dwóch szkołach na terenie gminy i organ prowadzący ustalił podwyższone pensum, które wynosiło 24/24. W trakcie trwania roku zaszła potrzeba przydzielenia godzin nauczania indywidualnego i z braku nauczycieli specjalistów tenże nauczyciel otrzymał dodatkowe 2 godziny zajęć. Czy można w trakcie roku szkolnego zmienić umowę i podwyższyć pensum do 26/26, czy też wykazać te 2 godziny jako godziny ponadwymiarowe nauczyciela? Jeżeli nie, to czy ten nauczyciel może realizować dodatkowe 2 godziny zajęć i w jaki sposób?
Prowadzenie zajęć w zwiększonym wymiarze jest uprawnieniem nauczyciela, na które musi wyrazić zgodę dyrektor szkoły. Nauczyciel składa wniosek do dyrektora przed rozpoczęciem zajęć w danym roku szkolnym. Dodatkowym warunkiem jest istnienie możliwości zwiększenia wymiaru w danym roku szkolnym, która wynika z zatwierdzonego przez organ prowadzący szkołę arkusza organizacyjnego szkoły. Oznacza to, że zwiększenie pensum może nastąpić jedynie z początkiem roku szkolnego i takie pensum realzuje nauczyciel w danym roku szkolnym. Dyrektor nie może w trakcie roku szkolnego z własnej inicjatywy zwiększać nauczycielowi wymiaru godzin.
Nauczyciel, któremu zwiększono wymiar zajęć nie może mieć również przydzielonych godzin ponadwymiarowych, z wyjątkiem godzin doraźnych zastępstw. Nie można też zawrzeć z nim drugiej umowy o pracę na prowadzenie dodatkowych zajęć, gdyż byłaby to praca na tym samym stanowisku. W opisanym przypadku należy więc zatrudnić nowego nauczyciela na 2 godziny nauczania indywidualnego.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Nauczycielka miała umowę na zastępstwo od 1.09.2017 do 31.08.2018 r . Od 1 września 2018 r umowa przekształci się na umowę na czas określony. okazuje się,że nauczycielka jest w ciąży i od od 1 września przynosi L4? Czy są jakieś konsekwencje prawne? Jeśli tak to proszę o podstawę prawną.Jeśli zaś nauczycielce przysługuje prawo do L4 w tym przypadku ,to tez b. proszę o jednoznaczną odpowiedź.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w szkole specjalnej mogę zatrudnić osobę, która nie ma przygotowania pedagogicznego ani oligofrenopedagogiki, kwalifikacje będzie uzupełniać po zatrudnieniu?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- W dniu 30.10.2011 pracownica złożyła pismo o rozwiązanie umowy o pracę za 3-miesięcznym wypowiedzeniem. W trakcie zatrudnienia pobierała rentę rodzinną po mężu, z której będzie korzystała po ustaniu zatrudnienia. Czy rozwiązując stosunek pracy, należy pracownicy wypłacić odprawę oraz nagrodę jubileuszową, która przypada na dzień 11.11.2012 r.?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Pani Ania – referent została zatrudniona na umowę o pracę na zastępstwo za pracownicę przebywającą na urlopie macierzyńskim/rodzicielskim. Umowa została zawarta na okres 12.07.2014 do 10.07.2015r.
Aktualnie okazało się że Pani Ania jest w ciąży, ciąża jest zagrożona i od 23.04.2015 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Z przeprowadzonej rozmowy wynika że najprawdopodobniej nie wróci już do pracy. Jak będzie przebiegał teraz stosunek pracy czy umowa rozwiąże się samoistnie. Czy za niewykorzystany urlop należy się ekwiwalent. Jeśli szkoła wypłaci ekwiwalent to czy należy się również świadczenie urlopowe? Czy w przedstawionej powyżej sytuacji Pani Ania nabędzie prawo do „13” za 2015 r?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Mam pytanie związane z przywróceniem pracownika na stanowisko. Postanowienie komisji dyscyplinarnej nakazuje mi przywrócić pracownika do pracy. Nadmieniam, że nauczyciel został uznany winny i została mu wymierzona najmniejsza kara dyscyplinarna. Czy w tym przypadku mogę: przywrócić go do pracy, ale na inne stanowisko i w takim samym wymiarze (ma kwalifikacje) oraz jak powinna wyglądać taka decyzja (co powinna zawierać) i do kogo służy mu odwołanie? W jakim czasie muszę tę decyzję pracownikowi dostarczyć (jeszcze nie otrzymałam pisma). Proszę o pilną odpowiedź.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe