Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel z orzeczonym stopniem niepełnosprawności ma obniżony wymiar pensum w szkole macierzystej. Zwrócił się z prośbą do dyrektora o wyrażenie zgody na kontynuację zatrudnienia w innej szkole. Pytanie brzmi, czy dyrektor może udzielić mu takiej zgody, przecież obniżenie wymiaru godzin i nie możność realizowania godzin ponadwymiarowych czemuś służy? Moim zdaniem wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie jest sprzeczne z obniżką pensum w szkole macierzystej.
Od 1 września 2018 r. obowiązywać będzie przepis art. 42a ust. 1a Karty Nauczyciela, zgodnie z którym nauczycielowi niepełnosprawnemu zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, dla którego maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy jest ustalany zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, będzie się obniżało tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć proporcjonalnie do obniżenia maksymalnego tygodniowego wymiaru czasu pracy. Obniżenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin nie będzie powodowało zmniejszenia wynagrodzenia, ale nauczyciel taki nie otrzyma godzin ponadwymiarowych.
Przepisy Karty Nauczyciela nie regulują kwestii dodatkowego zatrudnienia nauczyciela, który korzysta z obniżonego pensum ze względu na niepełnosprawność (przede wszystkim nie zabraniają tego).
Na podstawie art. 222 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe, dyrektor szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniowy w pełnym wymiarze, może wyrazić zgodę na dodatkowe zatrudnienie nauczyciela.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Proszę o wyjaśnienie wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego w sytuacji gdy: 1. Pracownicy niepedagogiczni do października 2015r. regularnie otrzymywali wynagrodzenie, płatne do ostatniego dnia miesiąca.; 2. W listopadzie nastąpiło przesunięcie terminu wypłat wynagrodzeń do 10-go dnia następnego m-ca, w wyniku czego wynagrodzenie za miesiąc listopad pracownicy otrzymali 1 grudnia (automatycznie ZUS-y i podatki zostały rozliczone w styczniu 2016r.; 3. Analogicznie, wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2015r. zostało wypłacone 4 stycznia 2016r., a ZUS i podatek będzie odprowadzony w lutym 2016r. W związku z powyższym pracownicy otrzymali 11 wynagrodzeń za rok 2015, a nie 12. Proszę o informację, czy wynagrodzenie za miesiąc grudzień 2015r. wypłacone w
styczniu 2016r. należy uwzględnić do podstawy wyliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2015 rok.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy mogę planować na nowy rok szkolny nauczyciela, który uczy historii w szkole podstawowej, aby uczył wos-u? Jest zatrudniony na czas nieokreślony, jest nauczycielem mianowanym, w 2000 r. skończył studia: historia, kierunek pedagogiczny.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Jak prawidłowo naliczyć nauczycielowi urlop wypoczynkowy? Nauczycielka przebywała przez ok. rok na urlopie wychowawczym (Urlop wychowawczy objął czas ferii zimowych), następnie bezpośrednio po jego zakończeniu przeszła na urlop macierzyński. W związku z tym jak należy prawidłowo nauczycielce naliczyć urlop wypoczynkowy za 8 tyg. czy może 6 tyg. odliczając ferie zimowe?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy w obliczu obecnych przepisów prawa można w przedszkolu niepublicznym zatrudnić nauczyciela w oparciu o umowę o wolontariat?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam, czy organ prowadzący może wstrzymać wypłatę nagród, dodatków motywacyjnych i innych wynikających z stosunku pracy, tłumacząc to brakiem środków finansowych? Czy w takiej sytuacji należałoby wypowiedzieć pracownikom warunki płacy? W regulaminie gminnym nie ma zapisów mówiących o tym, że można nie wypłacić ww. świadczeń.
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe