Proszę określić typ placówki, którą Państwo zarządzacie a dokumentacja i treści dla niej będą widoczne jako pierwsze. Szkoła Przedszkole

Dokumentacja dyrektora

SZKOLENIA WIDEO

NIEZBĘDNIK PRAWNY


Nadzor-pedagogiczny.pl Porady prawne Nauczyciel, który sprawuje opiekę nad uczniami podczas wyjścia, nie prowadzi zajęć, natomiast realizuje zadania statutowe w ramach ogólnego czasu pracy (art. 42 ust. 2 pkt 2...

PORADA PRAWNA

07 grudnia 2021 Kadry

Publiczna szkoła podstawowa korzysta z projektu Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego „Świat Nauki”, przeznaczonego dla uczniów w formie wyjść np. do planetarium, centrum przyrodniczego. Dyrektor wyznacza nauczyciela (wychowawcę danej klasy) do sprawowania opieki nad uczniami. Zadaniem nauczyciela jest doprowadzenie dzieci do wskazanego miejsca, opieka w trakcie zajęć i w drodze powrotnej do szkoły. Dyrektor nie ma wpływu na ustalenie terminu i godzin wyjść, otrzymuje odgórnie grafik zajęć. Przykładowo wyznaczony nauczyciel (wychowawca danej klasy) zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela ma danego dnia godziny w planie lekcyjnym od 08.00 do 12.25, a wyjście z uczniami przewidziane jest w godz. od 11.00 do 16.15. Jak należy potraktować ww. godziny poza planem lekcyjnym? Czy są to godziny w ramach art.42 Karty Nauczyciela, czy też dodatkowe godziny ponadwymiarowe, za które należy się nauczycielowi wynagrodzenie?

Nauczyciel, który sprawuje opiekę nad uczniami podczas wyjścia, nie prowadzi zajęć, natomiast realizuje zadania statutowe w ramach ogólnego czasu pracy (art. 42 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2021 r., poz. 1762). Opieka nad uczniami nie stanowi realizacji programu nauczania, dlatego nauczyciel nie realizuje godzin ponadwymiarowych i nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia z tego tytułu (art. 35 ust. 1 i 3 KN). Jeśli w związku z wyjściem lub wyjściami w tygodniu nie zostanie przekroczony ogólny 40-godzinny czas pracy, to również nauczyciel nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia (art. 42 ust. 1 KN); dopiero po przekroczeniu 40-godzinnego tygodnia pracy nauczyciel byłby uprawniony do świadczeń z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (art. 91c ust. 1 KN w zw. z art. 151 i n. ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm.). 

Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom​.

Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.


Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.

PODOBNE PROBLEMY

Zamów bezpłatny biuletyn informacyjny. Śledź na bieżąco:
  • Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
  • Porady i opinie ekspertów.
  • Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
  • Bieżące informacje prasowe





Copyright 2025 Forum Media Polska sp. z.o.o | Redesign: Duind.com

ZAWARTOŚĆ

KONTAKT