Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony od 17 lutego 2016 do 30.06.2016 na 2/18 etatu w placówce feryjnej z wynagrodzeniem brutto 362,75 zł miesięcznie. W jakiej wysokości i za ile dni n-lce będzie przysługiwać ekwiwalent za urlop wypoczynkowy? Za podstawę wyliczenia powinno się brać dni robocze (tj 303 dni) czy pełne tygodnie 56?
W opisanym przypadku wymiar urlopu nauczyciela należy obliczyć proporcjonalnie do okresu zatrudnienia nauczyciela, czyli 5 miesięcy (II - VI). Zgodnie z zasadą kodeksu pracy niepełny miesiąc pracy zaokrągla się w górę do pełnego miesiąca.
W związku z rozwiązaniem stosunku pracy, należy wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop, tj. 5,6 dnia za każdy miesiąc, co daje 28 dni.
Zasady obliczania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop, uwzględniające poszczególne składniki wynagrodzenia, określa Rozporządzenie MEN z dnia 26.06.2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania wynagrodzenia oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy nauczycieli.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy dni wielki czwartek (29.03), wielki piątek ( 30.03) oraz wtorek po świętach (3.04) są dniami wolnymi dla nauczyciela. Czy np. nauczyciele mogą mieć wskazane przyjście do pracy w celu uzupełnienia dokumentacji?
- Dziękuję za odpowiedź ale odpowiedź nie dotyczy mojego pytania. Nauczyciel jest zatrudniony w naszej szkole na dwóch umowach, na dwóch różnych stanowiskach pedagogicznych.
Pracownica jest zatrudniona w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na podstawie dwóch umów o pracę. Na stanowisku wychowawca grupy w wymiarze 1 etat i ma płaconą wysługę lat 20%. Od 1 września 2024 r. jest zatrudniona również w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii na drugą umowę na stanowisku kierownik grup w wymiarze ½ etatu. Czy przy drugiej umowie należy płacić wysługę lat również 20%.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ponowienie pytania dotyczącego ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy nauczyciela mianowanego zatrudnionego na czas nieokreślony. Nauczyciel był zatrudniony od dnia 01.09.2001 roku do dnia 31.08.2011 r. W okresie od dnia 05.01.2009 do dnia 31.08.2011 r. nauczyciel przebywał na urlopie bezpłatnym z innych ważnych przyczyn. Rozwiązanie umowy nastąpiło na mocy porozumienia stron. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 10 maja 2006 r., III PZP 3/06 w stosunku do nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony nie ma zastosowania zasada ustalania wymiaru urlopu w stosunku do liczby miesięcy prowadzenia zajęć dydaktycznych w danym roku szkolnym. Reguła ta ma zastosowanie wyłącznie do nauczycieli zatrudnianych na czas określony na okres krótszy niż 10 miesięcy. Jak wskazał SN w uchwale z dnia 10.05.2006 r., III PZP 3/06, unormowania zawarte w art. 1551 § 1 pkt 1 KP stosuje się także do nauczycieli placówek feryjnych, których stosunek pracy ustał. Takim nauczycielom przysługuje zatem ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy w wymiarze proporcjonalnym do okresu zatrudnienia w danym roku kalendarzowym. Ustanie w trakcie roku kalendarzowego stosunku pracy nauczyciela zatrudnionego na czas nieokreślony w szkole feryjnej powoduje, że wymiar urlopu wypoczynkowego, do którego nauczyciel nabywa prawo z początkiem roku kalendarzowego, ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu do liczby przepracowanych w danym roku kalendarzowym miesięcy przez nauczyciela. Proszę o ponowne przeanalizowanie pytania i niezwłoczną odpowiedź, za jaki okres należy się w/w nauczycielowi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy i w jakim wymiarze (ile dni)?
Dziękuję.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Urlop wychowawczy. Placówka nieferyjna. Nauczycielka wychowania przedszkolnego (tzw. "zerówki") do 26.09.2019 przebywa na urlopie rodzicielskim, po którym do 18.11.2019 będzie przebywała na urlopie uzupełniającym (za rok 2018 i 2019). Od 19.11.2019 chciałaby wykorzystać urlop wychowawczy. Czy w tej sytuacji nauczycielka nabywa praw do urlopu wypoczynkowego za 2020 rok? Czy urlop powinien być udzielony do 31 sierpnia czy w innym terminie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor placówki oświatowo-wychowawczej (placówka nieferyjna), w której odbywają się zajęcia rozwijające uzdolnienia i zainteresowania dla uczestników w wieku 3-23 lat, musi kierować wszystkich pracowników (administracyjnych, obsługi, nauczycieli) na badania sanitarno-epidemiologiczne? Czy pracownik placówki oświatowo-wychowawczej może być dopuszczony do pracy jeżeli jest brak orzeczenia lekarskiego do celów sanitarno-epidemiologicznych?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe