Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciel zatrudniony w naszej szkole na 10/18 etatu pracuje także w innej szkole na 15/18 etatu. Która szkoła i w jakiej wysokości powinna wypłacić dodatek za staż pracy?
Zgodnie z § 7 Rozporządzenia MENIS z dnia 31.01.2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli (...), do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia we wszystkich zakładach pracy oraz inne udowodnione okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Jeżeli nauczyciel był zatrudniony w tym samym czasie w kilku zakładach pracy, zaliczeniu podlega tylko jeden okres.
Zasadniczo nauczycielom zatrudnionym w kilku szkołach nie wlicza się tych okresów do stażu pracy w dodatkowym zatrudnieniu - jedynie w szkole macierzystej wypłacany jest dodatek, a w szkole, w której nauczyciel jest dodatkowo zatrudniony staż liczy się od nowa (tj. po 3 latach pracy w tej szkole wypłaca się dodatek w wysokości 3%).
Przepisy powyższego Rozporządzenia wprowadzają wyjątek od powyższej zasady. Dotyczy on nauczycieli, którzy są zatrudnieni w kilku szkołach ale w sumie wymiar ich zatrudnienia nie przekracza obowiązującego pensum. Nauczyciel opisany w pytaniu jest zatrudniony w sumie w wymiarze 25/18, a więc powyżej obowiązującego go pensum. Dodatek za wysługę lat wypłaca zatem szkoła, która jest jego głównym miejscem pracy - zazwyczaj jest to szkoła, w której był wcześniej zatrudniony. Tam już otrzymuje dodatek. Szkoła, w której jest zatrudniony dodatkowo oblicza mu staż pracy jedynie u siebie - w wysokości od 3% po 3 latach pracy.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Dotyczy wynagrodzenia nauczyciela, który realizuje doradztwo zawodowe w szkole podstawowej.
Jaka jest tygodniowa liczba godzin nauczyciela realizującego zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego określonego na podstawie art. 26a ust.3 ustawy Prawo oświatowe? Dodam, że nauczyciel nie jest zatrudniony w tej szkole jako doradca zawodowy i ma te godziny jako ponadwymiarowe - ma jedynie kwalifikacje doradcy zawodowego. Czy tygodniowa liczba godzin wynosi 26 jako doradcy zawodowego, czy 18 jako nauczyciela przedmiotu? Jaka jest podstawa prawna?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Zwracam się z prośbą o rozstrzygnięcie kwestii rozliczania dotacji. Czy jeśli nauczyciele pobierają wynagrodzenia za grudzień do 10 stycznia w następnym roku? Czy mogę rozliczyć ten wydatek jako koszt grudnia i ująć go do rozliczenia dotacji, czy powinnam sugerować się datą dokonania wydatku, jak w przypadku każdego innego wydatkowania, bądź zakupu? Czy są w sprawie rozliczania wynagrodzeń jakieś interpretacje, szczegółowe przepisy, lub orzecznictwo sądów?
- Nauczyciel pracujący w szkole od 36 lat na pełnym etacie po zmianie przepisów o zatrudnieniu nie złożył wniosku do dyrektora celem uzyskania zgody na dodatkowe zatrudnienie i co za tym idzie takiej zgody nie uzyskał. Mimo to został zatrudniony dodatkowo w dwóch szkołach na terenie innej gminy i powiatu. Z informacji jaką uzyskałam od samego nauczyciela dowiedziałam się, że przystąpi do strajku planowanego przez ZNP od 8 IV i nie podejmie również pracy w zespole nadzorującym egzaminy. Dodatkowo na terenie szkoły będzie przebywał tylko w czasie wynikającym z jego podziału godzin, a nie jak sugeruje związek od godz.8.00 do 14.00, bo musi być w szkołach, w których pracuje dodatkowo, a które nie przystępują do strajku. Nadmieniam, że w szkole macierzystej pełni funkcję Prezesa ogniska ZNP. W zaistniałej sytuacji jakie mam podjąć działania jako dyrektor?
- Jestem właścicielką niepublicznego dziennego liceum z uprawnieniami szkoły publicznej. Utrzymuję szkołę jedynie z dotacji z budżetu jednostek samorządu terytorialnego. Czy mogę być w tej szkole zatrudniona jako wicedyrektor szkoły do spraw administracyjno-finansowych? W statucie jest formuła dająca dyrektorowi możliwość powołania takiej funkcji z jednoczesnym ustaleniem wysokości wynagrodzenia. Jaka dokumentacja takiego zatrudnienia jest wymagana?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam,
czy nauczyciel, który jest w stanie nieczynnym do 29 lutego 2012 r., po okresie jego zakończenia, może być na nowo przyjęty w tej samej placówce na pół etatu ?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe