Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczyciele wyjechali na szkolenia w ramach Erasmus+ - szkolenia kadry.Maja Pokryte koszty wyjazdu.Czy jako dyrektor wypłacam uczestnikom wyjazdu wynagrodzenie razem z godzinami ponadwymiarowymi.
Wyjazd nauczyciela w ramach projektu Erasmus+, o ile jest realizowany w ramach obowiązków wynikających ze stosunku pracy, stanowi podróż służbową. Jeżeli nie wynika ze stosunku pracy, lecz z odrębnej umowy, to na czas wyjazdu nauczyciel powinien wziąć np., urlop bezpłatny w szkole.
Rozliczenie wyjazdu nauczyciela w ramach projektu Erasmus+ zależy od tego, czy wyjazd ten jest związany z realizowaniem obowiązków służbowych i odbywa się na polecenie dyrektora szkoły, czy też realizowany jest w ramach odrębnego stosunku prawnego.
Wyjazd i zadania zlecone do wykonania w tym czasie stanową podróż służbową nauczyciela. Jeżeli dyrektor wydaje pracownikowi delegację, a więc polecenie wykonania określonej pracy poza siedzibą zakładu, to w takim wypadku czas wykonania określonego zadania (w tym wypadku udział w szkoleniu) wliczany jest do czasu pracy pracownika. W takim wypadku przysługuje nauczycielowi wynagrodzenie ale już nie za godziny ponadwymiarowe (bo tych nauczyciel nie realizuje).
Jeśli nauczyciel realizuje wyjazd we własnym zakresie, a nie na polecenie pracodawcy, to konieczne jest usprawiedliwienie nieobecności w pracy w tym czasie. Podstawą do jej usprawiedliwienia może być urlop bezpłatny udzielony na wnioskowany przez nauczyciela czas. W takim wypadku będziemy mieli do czynienia z nieobecnością w pracy, za czas której nauczyciel nie nabywa prawa do wynagrodzenia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Jak prawidłowo naliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy nauczyciela w szkole specjalnej ( 1 dzień z tytułu ślubu dziecka)? Nauczyciel otrzymał wynagrodzenie zasadnicze za cały miesiąc oraz zapłatę za prace w godzinach ponadwymiarowych tak jakby pracował.Nie uwzględniono zapłaty za godzin pracy w warunkach uciążliwych, które przysługują za godziny faktycznie przepracowane. Dzień urlopu nie jest zaznaczony na liście, a nauczyciel zwrócił się z pismem o wypłatę należnego mu wynagrodzenia z odsetkami.
W jaki sposób dokonać korekty listy? Czy muszę mieć zgodę nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pani Emilia - referent od 01.02.2018 r. do dnia 31.12.2019 r. wnioskowała o urlop wychowawczy i na nim przebywała. Następnie złożyła podanie o rozwiązanie umowy o pracę z dniem 10.05.2019 r. Dyrektor przychylił się do podania i z tą datą rozwiązano umowę.
Pracownicy został wypłacony ekwiwalent za 5 dni urlopu. W roku 2019 miała także wypłaconą „13” za 2018 r. za 1 miesiąc pracy (styczeń 2018). Czy pracownica nabyła prawo do „13” za 2019 r. i z czego można ją w tym przypadku naliczyć?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor poradni psychologiczno-pedagogicznej może samodzielnie zmienić stanowisko pracy: z sekretarki na referenta? Oczywiście w regulaminie pracy jest ujęte takie stanowisko, mamy też zabezpieczone środki finansowe w związku z ewentualną zmianą stanowisk. Czy dyrektor wprowadza taką zmianę zarządzeniem czy wprowadza aneks do umowy o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pytanie dotyczy ukarania pracownika w związku z opuszczeniem miejsca pracy i pozostawieniem dzieci pod opieką pomocy nauczyciela. Nauczyciel tego dnia według planu powinien prowadzić zajęcia w zespole rewalidacyjno-wychowawczym w godz. 9.00 – 13.00 zgodnie z planem w dzienniku zajęć. Dyrektor szkoły osobiście stwierdził nieobecność nauczyciela i brak jakiejkolwiek informacji, czym może być spowodowana. Czy ukaranie pracownika karą porządkową wynika tylko z Kodeksu Pracy czy można również poddać go karze dyscyplinarnej na podstawie Karty Nauczyciela?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy w umowie o pracę na czas nieokreślony z nauczycielem kontraktowym mogę zamieścić zapis zatrudnienia na stanowisku nauczyciela o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć ( zajęcia świetlicowe i dydaktyczne) w wymiarze 1/2 etatu? Czy muszę określić również pensum tj. 5/18 i 6/26?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe