Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka jest na zwolnieniu lekarskim, które będzie przedłużane aż do porodu, tj do kwietnia, następnie będzie na urlopie. Czy dyrektor powinien przydzielać zastępstwa np. na tydzień czy na stałe do końca roku szkolnego? Czy w takiej sytuacji należy wykonać aneks do arkusza organizacji? Proszę o odpowiedź.
Istotą doraźnych zastępstw jest ich powierzanie w nieprzewidywanych i nieplanowanych sytuacjach (art. 35 ust. 2a KN). Z uwagi na wiedzę o długotrwałej nieobecności, dyrektor powinien godziny nauczycielki w miarę możliwości przydzielić innym nauczycielom (zwiększyć wymiar zatrudnienia niepełnoetatowych nauczycieli lub przydzielić godziny ponadwymiarowe), a gdy jest to niemożliwe – zatrudnić dodatkowego nauczyciela na podstawie art. 10 ust. 7 KN. Każde z tych rozwiązań (oprócz przydzielenia doraźnych zastępstw) wymaga sporządzenia aneksu do arkusza organizacyjnego (art. 110 PO).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy nauczyciel, który posiada tytuł mgr nauk politycznych, świadectwo ukończenia studium przedmiotowo-metodycznego – historii i wiedzy o społeczeństwie w wymiarze 300 godzin dydaktycznych oraz akt mianowania na stanowisko nauczyciela w szkole podstawowej wydany dnia 16 kwietnia 1994 r. na podstawie art. 10 ust. 2 KN (Dz. U. Nr 3, poz. 19 z późn. zm.) posiada kwalifikacje do nauczania historii i WOS-u oraz czy uzyskał stopień nauczyciela mianowanego?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przyniósł świadectwa pracy w połowie listopada (a przypominano mu kilka razy), więc dodatek stażowy otrzymał od grudnia. Teraz złożył pismo o wyrównanie stażu za wcześniejsze miesiące, czyli od początku zatrudnienia.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Przeniesienie nauczyciela stażysty na inne stanowiska w tej samej placówce.
01.09.2018 r. zatrudniliśmy w placówce, w wymiarze 1 etatu nauczycielkę w-f (pensum 18) na okres 2 lat (do 31.08.2021) celem umożliwienia pracownikowi odbycia stażu na stopień nauczyciela kontraktowego.
W tej chwili, na nowy rok szkolny 2019/2020 mamy mniej o 1 etat nauczycieli w-f (wynika to z kalkulacji do arkusza organizacji, zatwierdzonego przez jednostkę prowadzącą - zmniejszenie liczby klas oraz nowelizacja zapisu, iż klasy integracyjne nie będą dzielone na grupy osobno realizujące lekcje wychowania fizycznego), w związku z czym p. Dyrektor chce zaproponować rzeczonemu nauczycielowi przeniesienie na stanowisko wychowawcy świetlicy (zmiana stanowiska i pensum z 18 na 26). Proszę o informację w jaki sposób powinniśmy w tej sytuacji postąpić. Czy informować o tym związki zawodowe? Czy nauczyciel stażysta musi wyrazić zgodę na przeniesienie na inne stanowisko (art. 18 ustawy Karta Nauczyciela nie stanowi o stażystach i kontraktowych). Czy informacja o przeniesieniu (oczywiście pisemna) powinna być sporządzona w formie wypowiedzenia umowy w części dotyczącej rodzaju świadczonej pracy (nauczyciel w-f z pensum 18 na wychowawca świetlicy z pensum 26)? Czy nauczyciel do połowy okresu wypowiedzenia powinien złożyć pisemną odmowę (jeśli nie będzie się godził na nowe warunki)? Okres wypowiedzenia w/w osoby, to 1 m-c. Jeśli należy wypowiedzieć umowę w części dotyczącej stanowiska pracy, to kiedy tego dokonać? W maju, kiedy jest tzw. „ruch kadrowy”, mimo, iż w tej sytuacji okres wypowiedzenia pracownika będzie przypadał na ostatni dzień czerwca (wiadomym jest, że nikt nie przyjmie do pracy nauczyciela na okres wakacji), czy w lipcu, kiedy nauczyciel będzie na urlopie ale wówczas okres wypowiedzenia zakończy swój bieg 31 sierpnia (w jaki sposób wręczyć wówczas pracownikowi pismo)? Czy jeśli nauczyciel nie przyjmie nowych warunków należy mu się odprawa?
Dla oglądu sytuacji dodam, iż w tej chwili zatrudniamy 5 nauczycieli w-f.
3 osoby: umowa na czas nieokreślony przekształcona w stosunek pracy na podstawie mianowania (nauczyciele mianowani i dyplomowani).
1 osoba zatrudniona od 11.09.2017 r. do 26.03.2018 r. na zastępstwo nieobecnego nauczyciela świetlicy aneksowana w styczniu 2018 r. na okres zatrudnienia: 29.01.2018-22.06.2018 – zmiana, poza okresem zatrudnienia, dotyczyła także zmiany stanowiska z wychowawcy świetlicy na nauczyciela w-f, a spowodowana była nieobecnością nauczyciela w-f, który w tym okresie korzystał z urlopu dla poratowania zdrowia. Ponowne zatrudnienie tego pracownika, to umowa na czas określony od 01.09.2018 r. do 31.08.2021 r. na stanowisku nauczyciela w-f. Okres umowy ściśle związany z umożliwieniem pracownikowi odbycia stażu na nauczyciela kontraktowego.
Kolejna osoba, to nauczyciel, którego cała sytuacja i zadane pytania dotyczą.
Jako kryterium wyboru osoby do przeniesienia na stanowisko wychowawcy świetlicy przyjęto najkrótszy staż w naszej placówce.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- 1 września szkoła podstawowa zostanie przekształcona w szkołę filialną innej szkoły. Na jakiej podstawie następuje przeniesienie nauczyciela do tej szkoły podstawowej, której stają się filią? Jaka jest podstawa prawna rozwiązania stosunku pracy nauczycielowi?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Na cały etat, na umowę o pracę na czas nieokreślony, mam zatrudnioną sprzątaczkę, która od 2014 roku z przerwami prawie nie świadczy pracy.
Od 12 września 2014 do 31 grudnia 2014 przebywała na zwolnieniu lekarskim
Od 1 stycznia 2015 do 3 maja 2015 przebywała na zwolnieniu lekarskim z uwagi na ciążę.
Od 4 maja 2015 do 20 września 2015 przebywała na urlopie macierzyńskim.
Od 21 września 2015 do 1 listopada 2015 przebywała na dodatkowym urlopie macierzyńskim.
Od 2 listopada 2015 do 1 maja 2016 przebywała na urlopie rodzicielskim.
Od 15 lutego 2017 do 7 marca 2017 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim.
Od 5 do 7 lipca 2017 miała opiekę na dziecko.
Od 3 marca 2018 do 15 sierpnia 2018 przebywała na zwolnieniu lekarskim z uwagi na ciążę.
Od 26 sierpnia 2018 do 12 stycznia 2019 przebywała na urlopie macierzyńskim.
Od 13 stycznia 2019 do 14 sierpnia 2019 przebywała na urlopie rodzicielskim.
Od 15 sierpnia 2019 do 31 sierpnia 2021 – wnioskowała i przebywa na urlopie wychowawczym.
18 stycznia 2021 wpłynął do dyrektora szkoły wniosek w sprawie rezygnacji z urlopu wychowawczego i zgłoszenie gotowości do powrotu do pracy z dniem 5 lutego 2021 r.
Jakie dyrektor ma teraz możliwości prawne, ponieważ chciałby docelowo rozwiązać z tą panią umowę o pracę, a wie (niestety nie od pracownicy), że ta jest w kolejnej ciąży?
Zanim sprzątaczka przystąpi do pracy, musi wykonać okresowe badania lekarskie, ponadto ma do wykorzystania 52 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Co w przypadku, kiedy nie otrzyma zdolności do pracy (jest w 7. miesiącu ciąży)? Czy jeżeli otrzyma zdolność od lekarza do pracy, mogę wręczyć tej pani w pierwszym dniu powrotu do pracy wypowiedzenie umowy o pracę z trzymiesięcznym okresem wypowiedzenia, które z uwagi na ciążę zostanie wydłużone do dnia porodu? A co zrobić, jeżeli zamiast stawić się do pracy, przedstawi zwolnienie lekarskie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe