Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka ma ukończoną Akademię Wychowania Fizycznego i uprawnienia do prowadzenia gimnastyki korekcyjnej. Czy do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej z dziećmi upośledzonymi w stopniu lekkim musi mieć oligofrenopedagogikę?
Do prowadzenia zajęć gimnastyki korekcyjnej z uczniem upośledzonym w stopniu lekkim nie jest potrzebne posiadanie uprawnień z zakresu oligofrenopedagogiki.
Oligofrenopedagogika wymagana jest m.in. w przypadku nauczycieli szkół specjalnych oraz do prowadzenia zajęć rewalidacyjnych mających na celu nauczanie i wychowanie uczniów upośledzonych umysłowo, dotyczących przede wszystkim współżycia z ludźmi, przygotowania do pracy zawodowej, odpowiedniego korzystania z czasu wolnego, itp. Jest to więc doskonalenie braków wynikających bezpośrednio z upośledzenia umysłowego, mających wpływ na funkcjonowanie ucznia jako jednostki w społeczeństwie.
Gimnastyka korekcyjna ma na celu korekcję określonych wad postawy, zatem uprawnienia z zakresu oligofrenopedagogiki nie mają tu żadnego zastosowania.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Witam. Jestem na końcowym etapie arkusza organizacyjnego na nowy rok szkolny 2013/2014 i pojawił się dylemat, czy nauczyciel, który od 20 lat uczy muzyki (3 godziny tygodniowo) nie mając typowych kwalifikacji nadal może tej muzyki uczyć? Co roku wystawiam vakat i co roku nikt nie chce na 3 godziny przyjść do nauczania muzyki. Obecny nauczyciel jest jeszcze zatrudniony jako plastyk, technik, informatyk (zgodnie z kwalifikacjami) i we wrześniu dostaje te 3 godziny muzyki. Czy długoletnia praca jako nauczyciel muzyki może dać prawo do prowadzenia tych zajęć pomimo braku w tym kierunku odpowiedniej szkoły. Pozdrawiam. Maria
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Witam serdecznie! W zbliżającym się roku szkolnym będę zobowiązana do zorganizowania nauczania indywidualnego dla ucznia kl.IV, który posiada również orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego ze względu na autyzm. W związku z tym mam pytanie: Czy nauczyciele, którzy będą uczyli chłopca indywidualnie muszą posiadać dodatkowo wykształcenie w zakresie oligofrenopedagogiki? Pozdrawiam
- Czy istnieje jakiś przepis, który określa godziny funkcjonowania opieki świetlicowej podczas dni dyrektorskich. Dodam, że na co dzień szkoła funkcjonuje w godzinach 6:30-17:00, a zajęcia dydaktyczne są od 8:00-14:35. Czy szkoła ma obowiązek zapewnić opiekę aż do godziny 17?
- Czy w przypadku nie wyłonienia kandydata w konkursie na dyrektora szkoły podstawowej organ prowadzący powierzając stanowisko dyrektora zgodnie z art 63 ust.12 Prawo Oświatowe powierza je na 5 lat? I czy uzgodnienie z organem nadzoru oraz opinia rady pedagogicznej szkoły są wiążące dla organu prowadzącego przy wyborze kandydata?
- W roku szkolnym 2019/2020 nauczyciel schodzi poniżej etatu. Ma kwalifikację do nauczania przedmiotu, który obecnie uczy nauczyciel, który w przyszłym rok kończy 25 września 60 lat.Jest on zatrudniony na czas nieokreślony na 5/18 etatu i ma 36 lat prac. Czy mogę dać wypowiedzenie pracy nauczycielowi zatrudnionemu na godziny, tłumacząc się potrzebą organizacyjną szkoły?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe