Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka przedszkola została powołana do odbycia Terytorialnej Służby Wojskowej. W trakcie pobytu miała urlop wypoczynkowy. Czy powinna mieć urlop bezpłatny w tym czasie? Czy należy jej się odprawa?
Nauczycielka nie przebywała na urlopie wypoczynkowym podczas odbywania terytorialnej służby wojskowej (art. 66 ust. 1 i art. 66a ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215 ze zm.). Należało więc udzielić jej urlopu bezpłatnego, zgodnie z art. 124 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r., poz. 372). Ponadto, zgodnie z art. 125 ww. ustawy, pracownik powołany do terytorialnej służby wojskowej otrzymuje od pracodawcy odprawę w wysokości dwutygodniowego wynagrodzenia obliczonego według zasad określonych dla ustalania ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Odprawa nie przysługuje w razie ponownego powołania do tej samej służby. Należy więc wypłacić odprawę, jeśli nauczycielka jej wcześniej nie otrzymała.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- W szkole pracuję 37. rok. Dnia 1.09.2020 r. powierzono mi stanowiska dyrektora szkoły, w której już pracowałam, i jestem nim do dziś. Ze względów rodzinnych będę chciała w ciągu roku szkolnego rozwiązać umowę o pracę za porozumieniem stron. Moje pytanie brzmi: Kto jest moim pracodawcą? Kto może/powinien podpisać zgodę na rozwiązanie umowy o pracę?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jeżeli nauczyciel zatrudniony w szkole samorządowej nie uzyska zgody dyrektora macierzystej placówki i podejmie pracę w szkole prowadzonej przez inną jednostkę niż jst (umowa zlecenie, umowa o pracę) to podlega procedurom dyscyplinarnym przewidzianym w Prawie Oświatowym?
- Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje nauczycielowi przedszkola jeżeli jest zatrudniony na 9,5 godzin tygodniowo i pracuje dwa razy w tygodniu (raz 7,5 godziny i raz 2 godziny)?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Ile dni urlopu uzupełniającego za 2014r. należny się dyrektorowi szkoły, który wykorzystał 14 dni ferii, od 20.07 do 20.08 przebywa na zwolnieniu lekarskim. 21.08. rozpoczyna pracę w ramach przygotowania roku szkolnego? Jeżeli od 18.08. miałby zlecony nadzór nad remontami to czy dni 15,16,17 są dniami urlopu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Druga umowa na czas określony z nauczycielem dyplomowanym. Proszę o pomoc w następującej kwestii: nauczyciel dyplomowany X, zatrudniony na okres roku szkolnego 2017/2018 miałby być zatrudniony na kolejny rok szkolny w celu zastępstwa nauczyciela Y, który w roku szkolnym 2018/2019 zostanie przesunięty (na jego prośbę) ze stanowiska nauczyciela w-f na wychowawcę świetlicy szkolnej w celu zastępstwa przebywającego na urlopie wychowawczym wychowawcy świetlicy - nauczyciela Z. Jak w tej sytuacji sporządzić umowę na czas określony z nauczycielem dyplomowanym X, który tylko czasowo może być zatrudniony jako nauczyciel w-f, ponieważ nauczyciel Y w roku szkolnym 2019/2010 wróci na swoje dotychczasowe stanowisko. Proszę o wytyczne, jakie zapisy powinny się znaleźć w umowie z nauczycielem X.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe