Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka rozpoczęła pracę w szkole podstawowej 1 stycznia 2023 r. jako nauczyciel wychowawca w świetlicy. Ukończyła studia na kierunku pedagogika w specjalności resocjalizacja z poradnictwem specjalistycznym (licencjat) oraz pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą i profilaktykę (magister). Kwalifikacje pedagogiczne nie zostały uznane, ponieważ praktyki nie odbyły się w szkole tylko w areszcie śledczym, dlatego została zatrudniona za zgodą na zatrudnienie do 31 sierpnia 2023 r. (art. 10 ust. 9 KN). Obecnie jest w trakcie przygotowania pedagogicznego dla nauczycieli przedmiotów i zajęć prowadzonych w szkole podstawowej.
1. Jak będzie wyglądała jej droga do przygotowania do zawodu nauczyciela? Od kiedy należy przydzielić mentora?
2. Od kiedy nauczycielce należy się świadczenie na start – czy od stycznia 2023 r., od września 2023 r., czy nie należy się w ogóle?
3. Od sierpnia 2015 r. do października 2017 r. pracowała jako wychowawca OHP. Od września 2021 r. do listopada 2022 r. jako nauczyciel w niepublicznej szkole podstawowej. Obecnie od 1 stycznia 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. w szkole podstawowej. Który okres wcześniejszej pracy ma być zaliczony do przygotowania do zawodu nauczyciela i jak ma być podpisana nowa umowa od września 2023 r.?
Ad. 1.
Nowa droga awansu zawodowego weszła w życie 1 września 2022 r. Z informacji zawartych w pytaniu nie wynika, aby w/w nauczycielka posiadała wcześniej jakikolwiek stopień awansu zawodowego.
Zatem z uwagi na zatrudnienie na podstawie art. 10 ust. 9 KN, czyli jeżeli nie ma możliwości zatrudnienia osoby posiadającej wymagane kwalifikacje, można za zgodą organu sprawującego nadzór pedagogiczny zatrudnić nauczyciela (kuratorium oświaty wyrażając zgodę uznało tok działania szkoły za prawidłowy), który nie spełnia warunku posiadania kwalifikacji wymaganych do zajmowania danego stanowiska.
Z uwagi na powyższe na podstawie art. 9ca ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2021 r., poz. 1762 z późn. zm.) nauczyciel odbędzie przygotowanie do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy od dnia uzyskania przygotowania pedagogicznego.
Ad. 2.
Na podstawie art. 53a ust. 1 KN nauczyciel odbywający przygotowanie do zawodu nauczyciela otrzymuje jednorazowe świadczenie na start w wysokości 1000 zł. Świadczenie to jest wypłacane w terminie 30 dni od dnia, w którym nauczyciel rozpoczął odbywanie przygotowania do zawodu nauczyciela (patrz termin wskazany w odpowiedzi oznaczonej w pkt. 1).
Ad. 3.
Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że została od 1 stycznia 2023 r. zatrudniona jako nauczyciel bez kwalifikacji za zgodą kuratora oświaty (art. 10 ust. 9 KN). Po uzyskaniu pełnych kwalifikacji będzie realizować przygotowania do zawodu nauczyciela w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy.
Jeżeli uzyska kwalifikacje do 1 września 2023 r. to zgodnie z art. 10 ust. 2 KN nauczycielka winna być zatrudniona na podstawie umowy o pracę na czas określony na 2 lata szkolne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Od 01.09.2018 wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące awansu zawodowego. Czy jest możliwość skrócenia stażu na nauczyciela mianowanego? Jeśli tak to co należy zrobić?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Nauczycielka, która była w trakcie stażu na nauczyciela mianowanego przebywała na zwolnieniu lekarskim i urlopie macierzyńskim ponad 1,5 roku. Wobec czego musi rozpocząć staż od początku. Od 1 września do 26 października przebywa na urlopie uzupełniającym. Czy fakt ten pozwala Jej na rozpoczęcie stażu na awans zawodowy z dniem 1 września?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
1. Nauczycielka (pracując na czas nieokreślony rozpoczęła pracę w 2018 r.) uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego w lipcu 2020 r. Teraz powinna rozpocząć staż na stopień mianowanego? Ile będzie trwał ten staż? Kiedy powinna złożyć wniosek o podjęcie postępowania na stopień nauczyciela mianowanego (z dniem 1 września czy jeszcze w sierpniu)?
2. Nauczycielka rozpoczęła pracę w 2019 r. na 1/2 etatu jako nauczyciel (bo od 2016 pracowała jako woźna), następnie 2020 r. przeszła już na cały etat i w tym czasie rozpoczęła staż na nauczyciela kontraktowego, zakończyła go w lipcu 2021 r. Według dotychczasowych przepisów o awansie zawodowym powinna dopiero za rok rozpocząć staż na mianowanego. Czy teraz, w świetle nowych przepisów, może ona rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Ile będzie on trwał? Inna nauczycielka odbyła staż na nauczyciela kontraktowego i uzyskała awans w lipcu 2022 r. Kiedy może rozpocząć staż na nauczyciela mianowanego? Ile będzie trwał ten staż? Czy jeśli odbywają one staż na dotychczasowych zasadach, to muszą pisać plan rozwoju, mieć opiekuna stażu, pisać sprawozdanie i przejść ocenę dorobku?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź- Mam pytanie dotyczące trybu skracania okresu trwania stażu na kolejny stopień awansu.
Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego zgodnie z przepisem 9a ust.3 KN. Akt nadania stopnia awansu zawodowego datowany jest na 12 września 2017 roku. Nauczyciel był zatrudniony od kwietnia 2017 roku- najpierw na 1/2 etatu jako stażysta. Od września miał automatycznie rozpocząć awans na stopień nauczyciela kontraktowego. Jego pensum wzrosło do pełnego wymiaru oraz z dniem 1 września osiągnął wymagany przepisem 5-letni staż pracy. Z dniem 7 września nauczyciel złożył wniosek do dyrektora o uznanie znaczącego dorobku zawodowego oraz wymaganego 5 letniego stażu pracy do uznania go nauczycielem kontraktowym.
Dyrektor rozpatrzył wniosek pozytywnie oceniając, iż z dniem 12 września nadaje nauczycielowi wyższy stopień awansu zawodowego na podstawie wyżej wymienionego artykułu lecz stosunek pracy owego nauczyciela już trwał od kwietnia 2017.
Czy opisana procedura była przeprowadzona poprawnie?
Czy taki nauczyciel może starać się o skrócenie czasu trwania stażu na kolejny stopień awansu posiłkując się wspomnianym przepisem? Zgodnie z treścią przywołanego wyżej przepisu dyrektor szkoły może nauczycielowi kontraktowemu, który uzyskał awans w sposób określony w art. 9a ust. 3 i ubiega się o uzyskanie stopnia nauczyciela mianowanego, skrócić staż do 1 roku i 9 miesięcy. W przepisie jest jednak sformułowanie: "...z dniem nawiązania stosunku pracy uzyskują stopień nauczyciela kontraktowego".
1. Czy w tym przypadku można wnioskować o skrócenie tej ścieżki?
2. Czy procedura uznania dorobku zawodowego i zmiany stopnia awansu odbyła się zgodnie z procedurą opisaną w KN?
Uprzejmie proszę o zajęcie stanowiska.
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Wiem, że dyrektor przedszkola niepublicznego nie może realizować awansu zawodowego jak stażysta i kontraktowy na stopień nauczyciela kontraktowego i mianowanego. Nie może też realizować tego awansu np. w szkole prowadzonej przez ten sam Organ Prowadzący, jeśli jego zatrudnienie dotyczy tylko przedszkola. Ale - jak wygląda sytuacja, gdy dyrektorem jest nauczyciel mianowany, który chce uzyskać stopień dyplomowanego ? Jeśli taki staż jest możliwy - to kto powinien zająć sie dokumentacją i złożeniem wniosku do Kuratorium - osoba zainteresowana czy Organ Prowadzący ?
Awans zawodowy Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe