Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zatrudniona na umowę o pracę do 31 sierpnia 2013 r. 21marca br. urodziła dziecko i do 8 sierpnia przebywa na urlopie macierzyńskim. Złożyła wniosek o urlop rodzicielski. Czy pracodawca powinien udzielić jej urlopu? W jakim wymiarze? Nie wykorzystała jeszcze urlopu wypoczynkowego.
Przede wszystkim, jeżeli nauczycielka rozpoczęłą urlop macierzyński w dniu porodu, powinna zakończyć go 7 sierpnia a nie 8.
Kodeks pracy:
Art. 1831. § 1. Przy udzielaniu urlopu macierzyńskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego tydzień urlopu odpowiada 7 dniom kalendarzowym.
§ 2. Jeżeli pracownica nie korzysta z urlopu macierzyńskiego przed przewidywaną datą porodu, pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego jest dzień porodu.
Pracodawca nie może udzielić nauczycielce urlopu rodzicielskiego, ponieważ nie wykorzystała jeszcze dodatkowego urlopu macierzyńskiego, a kodeks pracy wyraźnie wskazuje, że dopiero po wykorzystaniu pełnego dodatkowego urlopu macierzyńskiego można skorzystać z urlopu rodzicielskiego.
Art. 1821.
§ 1. Bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego pracownik ma prawo do dodatkowego urlopu macierzyńskiego w wymiarze:
1) do 6 tygodni - w przypadku, o którym mowa w art. 180 § 1 pkt 1,
2) do 8 tygodni - w przypadkach, o których mowa w art. 180 § 1 pkt 2-5.
§ 2. Dodatkowy urlop macierzyński jest udzielany jednorazowo albo w dwóch częściach przypadających bezpośrednio jedna po drugiej - w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.
Art. 1821a. § 1. Bezpośrednio po wykorzystaniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze określonym w art. 1821 § 1 pracownik ma prawo do urlopu rodzicielskiego w wymiarze do 26 tygodni - niezależnie od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie.
Jeżeli chodzi o urlop wypoczynkowy, to po zakończeniu umowy należy wypłacić nauczycielce ekwiwalent za niewykorzystany urlop.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w sytuacji, gdy nauczyciel dyplomowany zostaje zatrudniony na pełny etat od 1.09.2021 r. do 31.08.2021 r. przez 2 kolejne lata na czas określony (ponoć na zastępstwo, ale w umowie brak informacji o zastępstwie ani o art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela jako podstawie zatrudnienia) – to w sądzie mógłby się domagać zmiany umowy na podstawie mianowania?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Czy magister wychowania fizycznego posiada automatycznie uprawnienia do prowadzenia zajęć z gimnastyki korekcyjnej?
- Czy umowa na zastępstwo za pracownika niepedagogicznego powinna zawierać wynagrodzenie i dodatek funkcyjny osoby nieobecnej, czy można podpisać umowę bez dodatku?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Co grozi za niewysłanie pracownika na urlop do końca września?
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Decyzją poprzedniego dyrektora w szkole został zatrudniony nauczyciel wf- emeryt. Ma podpisaną umowę na czas nieokreślony 9/18 i pracuje już 8 rok. Proszę o pomoc: udostępnienie wzoru, podanie podstawy prawnej i ew. uzasadnienia wypowiedzenia takiej umowy (za porozumieniem stron nie wchodzi w grę). Nauczyciel ten nadal pobiera emeryturę. Dodam, że godziny wf dostanie nauczyciel zatrudniony przez mianowanie, który będzie dopełniał etat z wygaszanego gimnazjum.
Zatrudnianie (kodeks pracy) Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe