Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka zespołu, pensum łączone: 13h dydaktycznych i 20h biblioteki. Pensum 24 h, czyli 11h to uzupełnienie etatu, a 9h to godziny ponadwymiarowe. Uznałam, że w czasie nauczania zdalnego nie wypłacam godzin ponadwymiarowych biblioteki, podobnie jak świetlicy, którą nauczyciele wcześniej realizowali jako godziny ponadwymiarowe. Nauczycielka nie zgadza się z tą decyzją, ponieważ uważa, że ona nagrywała bajeczki dla dzieci i wysyłała je, była tez w gotowości do pracy, a więc powinna otrzymać nadgodziny. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej kwestii.
Odpowiedź jest uzależniona od tego, czy nauczycielkę poinformowano o odebraniu godzin ponadwymiarowych np. poprzez zapoznanie jej ze zmienionym planem zajęć. Na podstawie § 7 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r., poz. 493 ze zm.) zasadą jest, że w czasie nauki zdalnej nauczyciele powinni realizować obowiązki zdalnie, co dotyczy także realizacji godzin ponadwymiarowych; samo wprowadzenie realizacji zadań szkół za pomocą metod i technik kształcenia na odległość nie wpływa bezpośrednio na liczbę godzin przydzielonych nauczycielom. Ponadto dyrektor miał obowiązek określenia obowiązujących od dnia 25 marca 2020 r. zasad zaliczania aktywności nauczyciela na poczet realizacji godzin wynikających z pensum lub godzin ponadwymiarowych oraz dokumentowania ich przeprowadzenia - § 7 ust. 2 w zw. z § 1 pkt 7 ww. rozporządzenia. O przyznaniu oraz odebraniu godzin ponadwymiarowych decyduje dyrektor jako przełożony służbowy (art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2019 r., poz. 2215). Jeśli nauczycielowi nie odebrano godzin ponadwymiarowych, zachowuje prawo do wynagrodzenia tylko za te godziny ponadwymiarowe, które faktycznie zrealizował i udokumentował w ramach nauki zdalnej zorganizowanej przez dyrektora (art. 80 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2019 r., poz. 1040 ze zm. w zw. z art. 35 ust. 3 KN). Jeśli nauczycielowi odebrano godziny ponadwymiarowe, nie ma prawa do wynagrodzenia za niezrealizowane godziny ponadwymiarowe i bezzasadnie nauczyciel twierdzi, że pozostawał w gotowości do pracy, skoro mu jej nie polecono. Nie zachowuje także prawa do wynagrodzenia za zadania, które wykonał na podstawie własnej decyzji bez polecenia dyrektora, gdy godziny ponadwymiarowe zostały odebrane. Na podstawie zbyt ogólnej treści pytania nie można stwierdzić, która sytuacja ma zastosowanie do nauczyciela lub czy wystąpiły jeszcze jakieś inne okoliczności faktyczne.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Niezbędne są dla nas dokumenty, które trzeba uzupełniać w programie HACCP oraz wyznaczenie miejsc krytycznych.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy przyjmując ucznia z ośrodka wychowawczego czy możemy prosić od wychowawców/prawnych opiekunów takich danych dziecka jak: imiona, nazwiska i adresy rodziców dzieci, czy mają prawa rodzicielskie. Jakie dane wpisujemy do księgi uczniów; dane rodziców (którzy mogą mieć ograniczone prawa rodzicielskie i ich adresy czy też prawnych opiekunów np. ustanowionych sądownie)?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Dziecko posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, które zostało wydane ze względu na autyzm oraz orzeczenie o niepełnosprawności o symbolu 12-C 11-I (czyli inne schorzenia, w tym: endokrynologiczne, metaboliczne, zaburzenia enzymatyczne, choroby zakaźnie i odzwierzęce, choroby układu krwiotwórczego i inne). Czy istnieje w takim przypadku obowiązek, poza prowadzeniem z dzieckiem indywidualnych zajęć rewalidacyjnych, zatrudniania nauczyciela wspierającego, aby towarzyszył dziecku przez cały czas przebywania w przedszkolu?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel, który wystawił ocenę proponowną dopuszczającą może na koniec roku szkolonego wystawić ocenę niedostateczną.
Inne Przeczytaj odpowiedź
- W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie oddziałów i szkół sportowych § 15 brzmi „Uczniom oddziałów sportowych, szkół sportowych, oddziałów mistrzostwa sportowego i szkół mistrzostwa sportowego uczącym się poza miejscem stałego zamieszkania zapewnia się w okresie pobierania nauki zakwaterowanie w internacie lub bursie oraz całodzienne wyżywienie w pełni pokrywające ubytki energetyczne powstałe podczas zajęć sportowych, a uczniom uczącym się w miejscu zamieszkania – jeden pełnowartościowy posiłek dziennie”. Jakie znaczenie we wspomnianym paragrafie ma zdanie „zapewnia się w okresie pobierania nauki uczniom uczącym się w miejscu zamieszkania – jeden pełnowartościowy posiłek dziennie” Czy „zapewnia się” oznacza, że szkoła finansuje koszt, czy „zapewnia się” oznacza, że szkoła daje możliwość skorzystania w szkole z posiłku?
Inne Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe