Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielka złożyła podanie o urlop bezpłatny na okres 5 lat i po tym okresie ponownie złożyła podanie o urlop bezpłatny na okres 5 lat w celu pełnienia funkcji dyrektora w jednostce organizacyjnej gminy. Czy można zwolnic takiego nauczyciela np. po 10 latach urlopu bezpłatnego? Jaka jest podstawa prawna takiego zwolnienia?
Zgodnie z Kartą Nauczyciela, nauczyciel może skorzyatsć z urlopu bezpłatnego w określonych sytuacjach:
Art. 17. 2. Nauczyciele mianowani lub dyplomowani zatrudnieni na stanowisku kuratora oświaty oraz nauczyciele przechodzący do pracy w urzędach administracji rządowej, kuratoriach oświaty, Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, okręgowych komisjach egzaminacyjnych, specjalistycznej jednostce nadzoru oraz w organach sprawujących nadzór pedagogiczny nad zakładami poprawczymi, schroniskami dla nieletnich oraz ośrodkami diagnostyczno-konsultacyjnymi na stanowiska wymagające kwalifikacji pedagogicznych oraz nauczyciele, z którymi został nawiązany stosunek pracy na podstawie wyboru na okres pełnienia funkcji z wyboru, otrzymują urlop bezpłatny na czas zajmowania tych stanowisk lub pełnienia tych funkcji.
2a. Nauczyciele dyplomowani skierowani w trybie określonym w przepisach wydanych na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o systemie oświaty do pracy w szkołach działających na podstawie Konwencji o Statucie Szkół Europejskich, zwanych dalej "szkołami europejskimi", otrzymują urlop bezpłatny na czas skierowania.
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 19 grudnia 2000 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania nauczycielom urlopów dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych, oświatowych i z innych ważnych przyczyn oraz ulg i świadczeń związanych z tym kształceniem, a także organów uprawnionych do ich udzielania:
§ 12. 1. Nauczyciel może otrzymać urlop bezpłatny dla celów naukowych, oświatowych, artystycznych albo z innych ważnych przyczyn.
2. Urlop, o którym mowa w ust. 1, udzielany jest przez dyrektora na umotywowany wniosek nauczyciela na czas określony, pod warunkiem że nie spowoduje to zakłócenia toku pracy szkoły.
Po powrocie z urlopu bezpłatnego można nauczyciela zwolnić, ale musi to nastapić zgodnie z przepisami Karty Nauczyciela (art. 20 - 27). Sam fakt przebywania na urlopie bezpłatnym nie może być powodem zwolnienia.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wicedyrektor wystąpił z wnioskiem o urlop okolicznościowy związany z obroną pracy doktorskiej (28 dni), następnie chcialby wykorzystać 35 dni urlopu wypoczynkowego za 2018 rok, a potem wystąpić o urlop dla poratowania zdrowia. Mając takie informacje, na piśmie czy mogę i kiedy odwołać go z pełnienia funkcji wicedyrektora jeśli sam nie złoży rezygnacji?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel w stanie nieczynnym (od 01.09.2013 r.) wystąpił o dokonanie oceny pracy. Czy dyrektor może dokonać oceny pracy nauczyciela, który nie świadczy pracy? Nadmienię, że nauczyciel był oceniony 13.12.2012 r. (minął dokładnie rok i składa wniosek). Proszę - jeśli to możliwe o sformułowanie dokumentu odpowiadającego na wniosek nauczyciela.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Jesteśmy szkołą niepubliczną i zatrudniamy nauczyciela na 28/24 etatu. Pracujemy na kodeksie pracy. Jaki powinien być prawidłowy zapis tego wymiaru w umowie i zapis godzin ponadwymiarowych? Czy prawidłowy byłby zapis wymiaru: "cały etat (w tym 24 godziny dydaktyczne, 4 godziny ponadwymiarowe, 12 godzin do dyspozycji dyrektora)"?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi zatrudnionemu od 01.09.2014 r. do 31.12.2014 r. przysługuje trzynastka?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel kontraktowy zatrudniony na czas nieokreślony na 14/18 etatu przebywa na zwolnieniu lekarskim od 29.08.2012r. (z powodu ciąży). W związku z organizacją roku szkolnego w arkuszu organizacyjnym nastąpiła zmiana wymiaru na 11/18 etatu - można od 1.09.2013 r. Czy w czasie przebywania na zwolnieniu lekarskim można zawrzeć porozumienie o zmianie wymiaru etatu?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe