Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielowi kończy się ważność książeczki sanepidowskiej. Czy pracodawca ma obowiązek skierować tego nauczyciela na takie badanie i pokryć koszty tego badania ? Umowa na czas nieokreślony.
W obecnym stanie prawnym jedynym aktem regulującym kwestię badań sanitarno-epidemiologicznych jest ustawa z dnia 05.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zgodnie z przepisami ustawy, obowiązkowym badaniom podlegają m.in. osoby podejmujące lub wykonujące prace, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby. Sama ustawa nie określa, jakie to prace. Brak jest również rozporządzenia, które określałoby rodzaje prac, przy wykonywaniu których istnieje możliwość przeniesienia zakażenia lub choroby zakaźnej na inne osoby, a które powinno zostać wydane na podstawie art. 10 ust. 2 pkt. 5 ustawy.
W związku z powyższym obowiązek badań sanitarno-epidemiologicznych nauczycieli jest dzisiaj kwestią sporną. Różnie też podchodzą do tego tematu pracownicy sanepidu podczas przeprowadzanych kontroli - jedni wymagają przedłożenia ważnych badań, inni ze względu na brak podstawy prawnej - nie.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie dotyczy prawa do urlopu wypoczynkowego pracownika samorządowego zatrudnionego na zastępstwo. Czy należy mu udzielić urlopu proporcjonalnie? Pracownik posiada umowę na zastępstwo od września, przy z góry wiadomym terminie obowiązywania (osoba zastępowana jest na rocznym urlopie macierzyńskim).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Z dniem 1.09,2018 został utworzony Zespół Szkolno-Przedszkolny, którego wicedyrektorem miał zostać dyrektor przedszkola wchodzącego w skład zespołu. Dyrektor przedszkola uzyskał wyróżniającą ocenę pracy dnia 24 maja 2014. Czy w związku z par 8 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora oraz inne stanowisko kierownicze w publicznym,który mówi, że wicedyrektorem może zostać n-l, który uzyskał co najmniej dobrą ocenę pracy w okresie ostatnich czterech lat pracy nie można mu powierzyć tego stanowiska bez nowej oceny.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Prowadzę niepubliczne przedszkole. Czy jako właściciel i dyrektor mogę obniżyć pensum n-li i specjalistów z 8 godzin pracy codziennej na np 6?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczycielowi mianowanemu przebywającemu na urlopie macierzyńskim do XX.02.2018 r. można w maju 2017 r. wręczyć pismo następującej treści: W związku ze zmianami organizacyjnymi wynikającymi z organizacji roku szkolnego 2017/2018 oraz zatwierdzonym przez organ prowadzący arkuszem organizacyjnym, na podstawie art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60), proponuję Pani: 1.Zatrudnienie na stanowisku wychowawcy świetlicy w Szkole Podstawowej nr... (ta sama szkoła, w której jest zatrudniona obecnie) w pełnym wymiarze czasu pracy (1 etat) na zasadzie przeniesienia ze stanowiska nauczyciela edukacji wczesnoszkolnej – od dnia 1 września 2017 r. ; 2.Przejście na własną prośbę w stan nieczynny. Termin udzielenia przez Panią odpowiedzi wynosi 14 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma. W przypadku niewyrażenia zgody na proponowane warunki, na podstawie art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60), rozwiązuję z Panią stosunek pracy z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynie w dniu 31 sierpnia 2017 r. W takiej sytuacji na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60), będzie Pani przysługiwała odprawa w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego. Niniejsze wypowiedzenie stanie się bezskuteczne w przypadku złożenia przez Panią, w terminie do 30 dni od daty doręczenia niniejszego wypowiedzenia, pisemnego wniosku o przeniesienie w stan nieczynny – art. 20 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2016 r. poz. 1379 oraz z 2017 r. poz. 60). W terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma przysługuje Pani prawo wniesienia odwołania do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy w...
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel dyplomowany w maju otrzymał propozycję ograniczenia zatrudnienia w roku szkolnym 2017/2018. z 18/18 na 17/18. Wyraził zgodę na ograniczenie zatrudnienia na piśmie. Czy powinno być zawarte 01.09.2018 r. Porozumienie zmieniające do umowy dotyczące wymiaru zatrudnienia? Czy zmiana minimalnych stawek zasadniczych nauczyciela wymaga sporządzenia porozumienia zmieniającego, czy wystarczy pismo informujące?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe