Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nauczycielowi w arkuszu organizacyjnym szkoły przydzielono następujące obowiązki: biblioteka - 30 godz. z pensum 30 oraz 10 godz. WDŻ z pensum 18 godz., czyli uśrednione pensum 26 i 14 godz. ponadwymiarowych. 30 godz. biblioteki nauczyciel realizuje przez 5 dni w tygodniu po 6 godz. natomiast godz. WDŻ nie są zaplanowane w liczbie 10 godz. w tygodniu, tylko realizowane w liczbie np. 3 lub 5 godz. w tygodniu. Czy w takiej sytuacji należy do wypłaty tych wypracowanych np. 5 godzin ponadwymiarowych stosować pensum 26 (z arkusza organizacyjnego), czy też w każdym tygodniu obliczać inne pensum, np. 30/30 biblioteki plus 5 godz. WDŻ z pensum 18, co daje uśrednione pensum 27 i 8 godzin ponadwymiarowych?
Od 1 września 2018 r. obowiązuje przepis art. 42 ust. 5c ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 2215 z poźn. zm.), w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, na mocy którego nauczycielom realizującym w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin zajęć tygodniowy obowiązkowy wymiar godzin zajęć (tzw. pensum) ustala się jako iloraz łącznej liczby realizowanych godzin i sumy części etatów realizowanych w ramach poszczególnych tygodniowych wymiarów godzin zajęć. Wynik zaokrągla się do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę. Godziny wyliczone ponad ten wymiar stanowią godziny ponadwymiarowe.
Powyższą zasadę stosuje się do ustalania obowiązkowego wymiaru zajęć nauczyciela realizującego w ramach stosunku pracy obowiązki określone dla stanowisk o różnym tygodniowym obowiązkowym wymiarze godzin. Nie ma tu znaczenia liczba i wymiar godzin przydzielonych nauczycielowi w ramach każdego stanowiska.
W podanym stanie faktycznym nauczycielowi przydzielono 30 godzin z pensum 30, 10 godzin z pensum 18 oraz 14 nadgodzin.
Co do zasady, jeżeli przydział zajęć wychowania do życia w rodzinie wynika z umowy o pracę, jaką nauczyciel zawarł ze szkołą, to bez znaczenia jest to, czy te godziny zrealizował faktycznie. Obowiązkiem dyrektora szkoły jest taka organizacja zajęć, aby wszystkie mogły się odbyć bez zakłóceń.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Pytanie 1
Zatrudniamy pedagoga specjalnego w wymiarze 10/20 godzin tygodniowo. Od 15.10.18r pedagog otrzymał dodatkowo 8 godzin rewalidacyjnych, tj.(8/18)
Czy w tej sytuacji łączymy pensum i zwiększamy wynagrodzenie?,
czy nauczyciel realizuje dodatkowe godziny rewalidacyjne w ramach swojego pensum (10/20)?
Pytanie 2
Nauczyciel dyplomowany złożył wniosek o ocenę dorobku zawodowego w sierpniu 2018r. Ocena została wystawiona przez dyrektora w dniu 05.11.18 wg zasad obowiązujących do 31.08.18.
- Od powyższej oceny - W jakim terminie dyrektor ma obowiązek ocenić nauczyciela wg. nowych zasad?,
- W jakim terminie nauczyciel sam może wystąpić z wniosek o ocenę na nowych zasadach?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry.
Zatrudniłam nauczyciela od 1 września 2023r do 30 czerwca 2024r. Była to umowa na zastępstwo. Tak więc, kończy pracę i nie będzie zatrudniony w następnym roku. Nagroda jubileuszowa przypada na 28 sierpnia. Czy ja, jako pracodawca mam obowiązek jej wypłaty.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy dyrektor może zlecać nauczycielowi dodatkowe zadania. np. przygotowanie harmonogramu zajęć pozalekcyjnych prowadzonych przez wszystkich nauczycieli w szkole, czy też opracowanie kalendarza imprez szkolnych. Czy nie jest to naruszenie granic podporządkowania i pracownik może odmówić wykonania takich czynności?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nasz nauczyciel przebywa na urlopie zdrowotnym od 27.12.2017 do 26.12.2018- czy zaległy urlop liczymy od 27.12.18 r. do 20.02.2019/56 dni/ czy inaczej proszę o pomoc w/w sprawie?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, czy można skierować nauczycieli na szkolenie okresowe z BHP w czasie ferii zimowych - jeden dzień.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe