Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Pytanie 1 Zatrudniamy pedagoga specjalnego w wymiarze 10/20 godzin tygodniowo. Od 15.10.18r pedagog otrzymał dodatkowo 8 godzin rewalidacyjnych, tj.(8/18) Czy w tej sytuacji łączymy pensum i zwiększamy wynagrodzenie?, czy nauczyciel realizuje dodatkowe godziny rewalidacyjne w ramach swojego pensum (10/20)? Pytanie 2 Nauczyciel dyplomowany złożył wniosek o ocenę dorobku zawodowego w sierpniu 2018r. Ocena została wystawiona przez dyrektora w dniu 05.11.18 wg zasad obowiązujących do 31.08.18. - Od powyższej oceny - W jakim terminie dyrektor ma obowiązek ocenić nauczyciela wg. nowych zasad?, - W jakim terminie nauczyciel sam może wystąpić z wniosek o ocenę na nowych zasadach?
Ad 1 Nauczycielowi, który w danej szkole jest zatrudniony na stanowisku specjalisty i nie prowadzi zajęć z przedmiotów edukacyjnych w ramach pensum 18- godzinnego nieprawidłowo ma powierzone zajęcia rewalidacyjne w wymiarze 8/18. Godziny rewalidacji powinny zostać przydzielone na stanowisku specjalisty – pedagoga w ramach pensum 20 – godzinnego. Powyższy pogląd wyraził m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z 11.01.2011 r., I PK 153/10 oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w wyroku z 4.09.2014 r., IV SA/Gl 674/14, a także MEN w stanowisku z 30.07.2012 r. (http://samorzad.pap.pl/depesze/redakcyjne.edukacja.ekspert2/111854/MEN-odpowiada). Błąd ten, jeśli nie zostanie naprawiony poprzez zmianę umowy za zgodą nauczyciela w pisemnej formie tzw. aneksu do umowy lub porozumienia zmieniającego w zakresie wymiaru pensum, niestety skutkuje obowiązkiem wyliczenia pensum łączonego oraz wypłacaniem wynagrodzenia zgodnie z wymiarem zatrudnienia, w tym zgodnie z wymiarem pensum łączonego – art. 29 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy, Dz. U. z 2018 r., poz. 917, art. 42 ust. 5c i art. 30 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela, Dz. U. z 2018 r., poz. 967 ze zm. Wymiar pensum łączonego wyniesie 19 godzin: (10 + 8) / (0,5 + 0,44) = 19,15 godzin zaokrąglone w dół.
Ad 2 Na podstawie art. 6a ust. 1 pkt 3 KN praca nauczyciela podlega ocenie co 3 lata pracy w danej szkole od dnia uzyskania stopnia nauczyciela dyplomowanego. W związku z tym powinna zostać dokonana po raz pierwszy po 3 latach od uzyskania tego stopnia awansu, Niezależnie od tego ocena pracy nauczyciela dyplomowanego może być także dokonana w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania oceny poprzedniej, z inicjatywy m.in. nauczyciela – art. 6a ust. 1d pkt 1 KN. Przepisy przejściowe ustawy z dnia 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, Dz.U. z 2017 r., poz. 2203 nie zawierają regulacji określającej upływ jakiegoś czasu od uzyskania oceny dorobku zawodowego do oceny pracy, a więc nauczyciel o dokonanie oceny może wystąpić w każdym czasie, jeśli poprzednią ocenę pracy uzyskał przynajmniej rok wcześniej.
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Wzór umowy o pracę dla bibliotekarza na 1/30 godz. nauczyciel bez kwalifikacji
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Pracownica dostarczyła decyzję o korzystaniu ze świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny synem, w okresie 2010-11-01 do 2016-07-31.W zaświadczeniu widnieje informacja, że w czasie pobierania świadczenia pielęgnacyjnego były opłacane składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Czy okres pobierania świadczenia pielęgnacyjnego należy zaliczyć do stażu pracy, a tym samym do dodatku za wysługę lat?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Dzień dobry, proszę o podpowiedź czy nauczyciel zatrudniony na zastępstwo od 1.10.19 do 15.12.2019 nabył prawo do urlopu - proporcjonalnie do okresu zatrudnienia. Zatrudnienie w placówce feryjnej.
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Czy nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze na czas nieokreślony musi prosić o zgodę dyrektora na dodatkowe zatrudnienie? Nie jest to umowa o pracę lecz umowa zlecenie (na przeprowadzenie zajęć w określonej liczbie godzin).
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Nauczyciel przebywa na rocznym urlopie dla poratowania zdrowia. Czy za ten czas urlopu zdrowotnego wg przepisów prawa należy mu się urlop wypoczynkowy? Urlop trwa od 14 grudnia 2017 do 13 grudnia 2018? Za 2017 r pozostało do wykorzystania 18 dni urlopu wypoczynkowego. Ile dni urlopu wypoczynkowego nauczyciel będzie miał do wykorzystania po powrocie do pracy?
Kadry Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe