Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nie wiem, jak rozwiązać sprawę nauczyciela w-fu, otóż do tej pory szkoła moja była jego podstawowym zakładem pracy, chociaż nie miał pełnego etatu, dodatkowo pracował również w innej szkole, która należy do innej gminy. Byłoby wszystko w porządku, gdybym nie dowiedziała się, że ten nauczyciel został wicedyrektorem w drugiej szkole. Wiadomo, że obowiązki wicedyrektora musi wypełniać skrupulatnie. Obawiam się, że zaniedba swoje obowiązki w macierzystej szkole (wyjazdy na zawody, udział w życiu szkoły, naradach itd). Czy jest jakaś regulacja prawna lub interpretacja, która podpowie mi jak mam postąpić jako dyrektor macierzystej szkoły nauczyciela?
Nauczyciel zatrudniony w kilku szkołach, jeżeli nie uzupełnia w ten sposób etatu, zawiera każdorazowo odrębny stosunek pracy. Oznacza to, że w każdej szkole ma takie same prawa i podlega takim samym obowiązkom. Nie ma przeszkód, aby w jednej z tych szkół zajmował stanowisko wicedyrektora i nie ma znaczenia to, że wskazał Pani placówkę jako podstawowe miejsce pracy. Wskazanie głównego miejsca pracy istotne jest dla ustalenia, w której szkole płaci się pełny dodatek za wysługę lat oraz dla celów statystycznych.
Fakt, że nauczyciel zdecydował się objąć stanowisko wicedyrektora w innej szkole nie zwalnia go z obowiązku należytego wywiązywania się z powierzonych zadań w pozostałych szkołach, w których jest zatrudniony. Jako dyrektor ma Pani prawo wymagać tego od nauczyciela, a on nie może tłumaczyć swoich zaniedbań zatrudnieniem w innej szkole i sprawowaną tam funkcją.
Karta Nauczyciela:
Art. 6. Nauczyciel obowiązany jest:
1) rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom w czasie zajęć organizowanych przez szkołę;
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy w szkole niepublicznej możemy zajęcia z WDŻ realizować tylko np. w 5 i 8 klasie, jeśli godzinowo będzie się zgadzać? Czyli np. przez cały rok i wciągu 1 roku realizować 2 lata? W związku z napiętą siatką godzin?
Proszę o odpowiedź. Dziękuję serdecznie.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Jakie przepisy określają, że liczba godzin wychowawczych na grupę wychowawczą w bursie (placówka feryjna) nie może być większa niż 55? Czy tych 55 godzin na grupę wychowawczą może stanowić godziny pracy dla wychowawcy w ciągu dnia i w nocy?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Uczeń kl. IV ma autyzm, otrzymał orzeczenie o potrzebie indywidualnego nauczania i orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Obecnie ma 8 godz. indywidualnego nauczania, realizuje wszystkie przedmioty. Czy powinien mieć opracowany indywidualny program nauczania? Nadmieniam, że realizuje ogólną podstawę programową. Dziękuję.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Bardzo proszę o konkretną odpowiedź dotyczącą symboli prawidłowych wzorów arkuszy. Jakie symbole mają arkusze ocen (druk) dla uczniów klas I SP założone w roku szkolnym: 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021? Jakie symbole mają arkusze ocen (druk i ręczne)) dla uczniów klas IV SP założone w roku szkolnym: 2018/2019, 2019/2020, 2020/2021?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Wprowadziliśmy dziennik elektroniczny. Czy można zróżnicować wagę ocen?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe