Dokumentacja dyrektora
Placówki oświatowe
Plany pracy
Kalendarz
Nadzór pedagogiczny
- Informacja o realizacji nadzoru pedagogicznego za rok poprzedni
- Plany nadzoru pedagogicznego 2024/2025
- Wzory dokumentów kontrolnych 2024/2025
- Sprawozdania z realizacji planu nadzoru pedagogicznego
Kontrola i wspomaganie
Zarządzanie placówką
- Aktualności i zmiany prawne
- Statuty, koncepcje pracy, uchwały
- Ochrona danych osobowych
- Procedury, regulaminy, wnioski
- Wypadki w placówkach, bezpieczeństwo
- Finanse i majątek
Zarządzanie kadrą
- Dokumentacja kadrowa
- Awans zawodowy
- Ocena pracy nauczyciela
- Działalność zespołów przedmiotowych i zadaniowych
- Konkurs na dyrektora
Kontrola zarządcza
- Kontrola zarządcza w pigułce
- Standardy grupy A
- Standardy grupy B
- Standardy grupy C
- Standardy grupy D
- Standardy grupy E
Dydaktyka
SZKOLENIA WIDEO
NIEZBĘDNIK PRAWNY
PORADA PRAWNA
Nowo zatrudniany nauczyciel ma orzeczenie lekarskie wydane na podstawie skierowania na badanie z poprzedniej szkoły, ważne do sierpnia 2023. Czy obecna szkoła ma obowiązek skierować tego nauczyciela na badania przed rozpoczęciem pracy, czy też badania z poprzedniej szkoły są ważne też w nowej szkole?
Udzielenie jednoznacznej odpowiedzi nie jest możliwe, ponieważ nazwa stanowiska i rodzaj pracodawcy nie są decydujące. Na podstawie art. 229 § 11 i § 12 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy, Dz. U. z 2020 r., poz. 1320 ze zm., nie ma obowiązku kierowania na badanie wstępne osoby przyjmowanej do pracy, która pozostaje jednocześnie w stosunku pracy z innym pracodawcą oraz posiada u tamtego pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w takich samych warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie jak u nowego pracodawcy. Ponieważ w pytaniu nie podano żadnych informacji w tym zakresie, nowy pracodawca, aby stwierdzić, czy pracownik posiada aktualne orzeczenie lekarskie u innego pracodawcy, musi zapoznać się z tym orzeczeniem lekarskim, stwierdzającym brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku, oraz dodatkowo ze skierowaniem na badania będące podstawą wydania tego orzeczenia, aby móc zweryfikować, czy wykonane badanie dotyczyło takich samych warunków pracy jak u nowego pracodawcy na danym stanowisku (art. 229 § 13 KP); różnice w zakresie warunków pracy zobowiązują do skierowania na badanie wstępne (art. 229 § 1 pkt 1 i § 4a KP).
Jeśli napotkaliście Państwo na podobny problem i chcielibyście uzyskać indywidualną poradę ekspercką - prosimy o zadanie pytania ekspertom.
Jeśli chcecie Państwo w nieograniczonym stopniu korzystać z indywidualnych
porad prawnych dostosowanych do potrzeb placówki prosimy o wykupienie
abonamentu.
Gwarantujemy zgodność z obowiązującymi
przepisami prawa.
PODOBNE PROBLEMY
- Czy placówka niepubliczna - ośrodek rewalidacyjno-edukacyjno-wychowawczy - musi organizować pomoc psychologiczno-pedagogiczną? Mam wątpliwości, ponieważ w rozporządzeniu jest mowa o publicznych placówkach.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- wypłata dodatkowego wynagrodzenia
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Odpowiedzią Państwa nie jestem usatysfakcjonowana, ponieważ zapytałam wprost, czy praktyka w 2003 roku w pogotowiu opiekuńczym nauczyciela może być zaliczona skoro od 2004 roku do 2014 roku obowiązywały przepisy przejściowe albowiem placówka przeszła z Ministerstwa Edukacji Narodowej pod Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Jeszcze raz zadam pytanie czy można uznać, że w 2003 roku pogotowia opiekuńcze były placówkami oświaty?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Do przedszkola niepublicznego uczęszczają dzieci z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy jest określona minimalna tygodniowa liczba godzin zajęć terapeutycznych, jaką należy realizować? Czy można ją modyfikować w zależności od wieku (pytanie dotyczy dzieci w wieku 3–4 lat) i możliwości psychofizycznych dziecka?
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Czy każde zajęcia odbywające się poza szkołą mają status wycieczki? Organizujemy zajęcia w terenie, zajęcia rozwijające zainteresowania-uczniowie odbywają zajęcia surviwalowe. Mamy wątpliwości co do tego jak traktować takie wyjścia , jak je dokumentować i czy konieczny jest w takiej sytuacji wśród opiekunów pracownik pedagogiczny, czy niekoniecznie. Same zajęcia prowadzić zapewne będzie instruktor, który nie ma uprawnień pedagogicznych.
Prawo oświatowe Przeczytaj odpowiedź
- Komunikaty z Ministerstwa Edukacji Narodowej i Kuratorium Oświaty!
- Porady i opinie ekspertów.
- Nowe narzędzia dla dyrektorów placówek oświatowych.
- Bieżące informacje prasowe